Hanımlara haberler
ANASAYFA / Anne & Çocuk / Bebek bakımı / Bebeklere mama yedirmek zararlı mı?

Bebeklere mama yedirmek zararlı mı?

Yapılan birçok incelemeler sonucunda bebeğe en faydalı besin kaynağı anne sütü olduğu belirtilmiştir. Ailelerden gelen bebeklere mama yedirmek zararlı mı? Sorusuna cevap olarak çok mecbur kalınmadığı sürece özellikle ilk 6 ay bebeğe anne sütü dışında herhangi bir besin verilmemesi tavsiye edilir.

Bebekler için mamalar ve mama tüketimi

Hazır mamaların içeriğinde bulunan aşırı demir miktarı, çocukların zeka gelişiminde olumsuz etkiler oluşabileceği uzmanlar tarafından bildirilmiştir. Eğer bebek anneyi emmeyi reddediyorsa, anne sütünü sağıp biberonla yedirebilir. Bebek biberonu da reddediyorsa, yine süt sağılıp kaşıkla yedirme denenmelidir. Kısacası anne sütü 6 ay içinde yereli derecede ise bir şekilde çocuğa yedirmenin yolu bulunmalıdır. Kolaya kaçıp, bebek emmiyor diyerek hazır mamalara yönelmeyin. Bu durum bebeğinize fayda değil zarar sağlar. Anne sütü alan bir bebek için bebeğe hazır mama yedirmek zararlı mıdır? Gibi sorular yersizdir. Bunun nedeni ise 6. Aydan sonra ek gıdalar başladığından hazır mama kullanılmasına gerek yoktur.

Anne sütünün yetersiz ve mecbur kalındığı durumlar da, mama kullanılabilir. Ancak mamanın kalitesi ve kullanım şekline dikkat edilmelidir. Gerekirse bir uzmandan yardım alınarak tavsiye ettiği şekilde mama kullanımına devam edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir