Hanımlara haberler

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğan bebeğinizi büyütürken aklınıza takılan bir takım sorular elbette olacaktır. Ne yapılacağıyla ilgili olarak sizlere de birçok önerilerde bulunmak istiyoruz. Bu sayede işinizi kolaylaştıracağı gibi sizlere de bir takım faydalar sağlayacaktır.

Yenidoğan Bebeğin Emzirme Düzeni Hakkında

24 saat, 1 gün boyunca ortalama 8 – 10 defa iki memenizi de kullanarak emzirmelisiniz. Her seferinde de birinin bitmesini sağlamanız önerilir. Emzirme zamanı geldiğinde bebeğiniz uykuda olabilir ve uykuyu bölmemek doğru uygulamadır. Fakat emzirme aralıkları 3 saati geçmemesine özen gösterin.

yenidogan bebegin bakimi
yenidogan bebegin bakimi

Yenidoğan Bebeğin Uyku Düzeni Hakkında

Bebeğinizin çoğunu uykuda geçiren ve uyku düzeninin farklı olan bebeğinizin yaklaşık olarak uyuma süresi 12 – 16 saattir. 1-2 saatlik uykudan sonra yeniden uyanır ve bu sayede toplamda gün boyu 12- 16 saate kadar uyumasını sağlamış olabilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeğinizin sırtını dik şekilde omzunuza yerleştirip, avucunuzun içinde ki boşluk oluşacak şekilde parmakları kapatıp, bebeğinizin mide hizasında beline yakın avuç içinizle peş peşe vurup sıkışan gazı çıkartabilirsiniz. Sonrasında da avucunuzla bebeğinizin sırtını sıvazlayıp gazı dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Yenidoğan Bebeğin Göbek Bakımı

Bebeğinizin yaklaşık 2 hafta sonrasında göbek bağı düşmesi normaldir. Eğer göbek bağı kuru tutulabilirse, bağ düşmesi daha da hızlanabilir. Bu sebeple, bebeğinizi bu süreç içerisinde küvette yıkamamak ve göbek bölgesini fazlaca ıslatmamak en doğru yöntem olacaktır.

Göbek bağı düştükten sonra, alkollü ya da kolonyalı bez ile kurumasını hızlandırabilirsiniz. Bu bölgenin çevresinde de iltihaplanma, kaşınma ya da kızarık gibi sorunlar olabilir. Doktorunuza danışarak yardım – bilgi alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek uyutma yöntemleri

Bebeği Nasıl Uyutmalıyız? Bebeğinizi Uyutma Yöntemleri

Bebeğiyle ilgili uyku problemi yaşayan anne babalar, siz de bir ebeveyn olarak bebeğinizi ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir