Hanımlara haberler

Çocuklar nasıl yetiştirilmeli?

Anne ve babaların sıkça düştüğü yanlışlardan biri, çocuk eğitirken kendi çocukluklarında yaşamış oldukları eğitim ve psikolojiyi çocuklarına yüklemeye çalışmaktır. Bu davranış biçimi oldukça yanlış ve aslında bir psikoloji bozukluğunun da göstergesidir. Anne ve babalar mantık çerçevesinde düşündükleri zaman aslında kolayca çözüme ulaşabilirler.

Çocuklar nasıl yetiştirilmeli

Günümüzde hiçbir şey 20-30 sene öncesinin aynısı değil. Her gün değişen hayat şartları ve ortam içinde, çocuklar nasıl yetiştirilmeli, nasıl eğitim verebilirim? Gibi düşünce tarzına sahip olmak yerine,  bizler neden çocuklarımıza tamamen yabancı gelen hiç görmedikleri ve belki de hiç göremeyecekleri, duygu ve sorumlulukları yüklemeye çalışarak sonrasında da çıldırmış bir şekilde çocuğun bozulmuş olan psikolojisini düzeltip, eğitmeye çalışırız. Unutmayın ki her dünyaya gelen çocuk, ailenize katılan bir bireydir. Kendi istekleri ve kendi doğrularının oluşturduğu bir karaktere sahiptir. Düzgün bir eğitim verildiğinde, çocuğun karakteri ve eğitimde alabildikleri pekişerek ortaya her iki tarafı mutlu edebilecek düzeyde sonuç çıkar. Ancak sadece ailenin kendi istekleri çocuğa yüklenmeye çalışılırsa karşılaşacağınız sonuç hiç de hoşunuza giden cinsten olmaz. Burada önemli olan ailenin katı kurallı bir şekilde ben çocukları böyle yetiştiririm değil, acaba çocuklar nasıl yetiştirilmeli ve çocuklarda doğru eğitim şekli nedir?  Gibi sorulara cevap arayarak çocuklarınız için doğru ve sağlıklı bir yol izlemeniz gerekir. Kız çocukları anneyi, erkek çocukları ise babayı örnek kalıp olarak algılar. Aslında çocukların hal ve hareketleri anne ve babanın aynadaki yansımadı gibidir. Bu sebepten dolayı çocuklara nasıl eğitim verilir ise alınan sonuçlarda bu doğrultuda gelişir. Eğitim verilirken disiplin ve tutarlılık çok önemlidir. Çocuk aldığı eğitimle toplum içinde ne yapıp ne yapmaması gerektiğine karar verir. Çocuk bir şey anlattığı zaman sonuna kadar dinlenip, güven veren, sevgi dolu şeklide bir ses tonu ve beden dili kullanıldığında çocuğun özgüveni gelişir. Aksi halde özgüven kaybı ve öfke dolu bir şekilde gelişimini tamamlamayı sürdürür. Çocuklarınıza seni seviyorum demekten kaçınmayın.

Çoğu çocuk gün içinde sayısız kere beni seviyor musun? Sorusunu sorar her defasında sıkılıp, bunalmadan sevdiğinizi tekrarlayın. Bu durum çocuğun gururunu okşadığı gibi kendine olan güvenini arttırır. Eğer topluma sağlıklı ve faydalı bir birey yetiştirmek istiyorsanız, çocukların yaptığı hatalar karşısında aşağılamak yerine, doğrusunu anlatıp sevgi ve övgüyle yetiştirmeye çalışın. Unutmayın ki çocuğa sevgi ve saygı yüklenirse yetişkin çağında, etrafına sevgi ve saygı saçar. Kötü duygu ve düşünceler yüklenirse, kötülük saçar. Çocuklarınız sizin aynanızdır. Ne ekerseniz onu biçersiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir