Hanımlara haberler

Yenidoğan Bebek Sağlığı Hakkında Her Şey

Yenidoğan bebeğiniz hakkında bilmek isteyeceğiniz birçok değerde ipuçları vardır. Bunlardan bazılarını sizlere sunmak istiyoruz. Bir takım öneriler dahilinde bebek sağlığınızı önemseyerek, bebeğinize nasıl davranmanız gerektiğini de öğrenmiş oluyorsunuz…

yenidogan bebek sagligi
yenidogan bebek sagligi

Yenidoğan bebeğinizin kabızlığını sıkça görmek normal midir? Yenidoğan bebeklerde kabızlık sorunu genel olarak rastlanmaz ya da pek görülmez. Bebek kakasını yapmaya çalıştığında, ıkınır ve zorlanırsa da sıkılır, yapmaz. Bu durum, kabızlık var anlamına gelmemelidir. Eğer az kaka yapıyor, kakası sert, top top şeklindeyse kabız olduğunu söylemek mümkündür.

Yenidoğan bebeğinizin kakası genel olarak koyu kıvamlı ve yapış yapış kaka olacaktır. Yeni doğan bebeğin kakası böyleyken bu kakayı 48 saat boyunca görürsünüz. Sonrasında ise yediği besine göre kıvamı ve sıklığı da değişiklik gösterecektir. Anne sütü ile beslenen bebeğin kakası açık renk – taneli ve yumuşak olur. Mama ile beslenen bebeğin kakası katı ve ten renginden daha koyu renkte kakası olur.

Kırmızı, beyazımsı gri renkte ya da siyah renkte ipliksi şeritler kakada yoksa eğer, yapısında ki durum sizi endişelendirmesin. Eğer beyazımsı açık renkte kakası olursa, sindirim atıklarını vücudundan tam olarak atamadığını işaret eder.

Yenidoğan bebeğinizin D vitamini başlangıçı 6 aydan sonra olmalııdr. Küçük bebeklerde de güneşe çıkması önerilmez. Bu sebeple kemiklerde güçlenme isteniyorsa ve kalsiyum – fosforu absorbe etmesi adına D vitamini takviye önemlidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde D vitamini, doğum sonrası direkt başlanması da da önerilmektedir. Bebek, ek gıda almaya başladığında ise D vitamini durdurulması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek uyutma yöntemleri

Bebeği Nasıl Uyutmalıyız? Bebeğinizi Uyutma Yöntemleri

Bebeğiyle ilgili uyku problemi yaşayan anne babalar, siz de bir ebeveyn olarak bebeğinizi ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir