Hanımlara haberler

Canlı ve Parlak Cilt İçin Faydalı Vitaminler

Cildinize bakım yapmak istediğinizde, maskeden tutun da vitaminlere kadar her şeyi araştırıyor ve bir şeyleri yapmak istiyorsunuz. Ancak bu konuda bilinçsiz davranmak ya da bilgisizce hareket etmek, sizi ve cildinizi yoracağı gibi, bir bakmışsınız zarara da uğraşmış olabilirsiniz. Bunların tamamına da dikkat etmelisiniz.

taze ve parlak cilt icin oneriler
taze ve parlak cilt icin oneriler
  • A
  • B
  • C
  • D
  • E

Yukarıda yazılan vitamin harflerinin tamamı, cilde gerçek anlamda katkı sağlayan, faydalı olan vitaminlerdir. Kısa halleriyle beraber aşağıda ne işe yaradıkları ve faydalarının neler olduğuyla ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

  1. A vitamini: cilt dokusunda nemlendirme ve onarma olarak işe yararken; sivilce, akne vb. cildinizde ki siyah noktaları da onaracak değerde iyi gelir. A vitamininin asil formudur ve cildinizde yaşlanmaya karşı da iyi gelir. Havuç, tatlı patates, tereyağı ve yumurta gibi besinlerden alabilirsiniz. 
  2. B vitamini: Cilt için iyi olan B vitamininin tamamı faydalıdır. B12 vitamin ise hiperpigmentasyonunu önlemekle beraber, cildinizde ki görüntüyü de kaliteleştirir. B3 cildinizin tedavisinde etkili iken, B5 vitaminiyle de sivilcelerinizi azaltabilirsiniz.
  3. C vitamini: Sağlıklı bir cilt dokusu oluşmasında etkili olan C vitamini, serbest radikalleri nötralize ederek ve cilt enfeksiyonlarında da etkilidir. Yanık ve yaraları iyileştirmede, cildin kızarmasında sorunu çözüm için etkilidir.
  4. D vitamini: Sivilcelerinizin iyileşmesi adına, deride ki streç izlerini azaltmada ve yok etme de etkili oan D vitamini ile birlikte, yara izlerinizi yok edebilirsiniz. Cilt hücresi büyümesinde ve onarılmasında da etkilidir.
  5. E vitamini: Germe izlerinde, çizgilerde ve cildinizin görüntüsünün normale göre daha iyi, daha canlı ve nemli olmasında etkilidir. Günde 1000 mb kadar E vitamini almanız önerilir. Badem, ayçiçeği tohumu, buğday ve yer fıstığından E vitamini alabilirsiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

selülitlere karşı kahve masajı

Kahve ile Gelen Güzellik Hakkında Her Şey

Kahve sadece lezzetiyle damak tadımıza değil, yeri geldiğinde cildimize de faydalı dokunuşlar yapan harika değerlerimizden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir