Hanımlara haberler

Şaşılık nedir? Çocuklarda şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

Şaşılık: göz kaslarının gözü tam anlamıyla hareket ettirememesi sebebiyle gözün farklı açılar ile hareket etmesine denen göz kusurudur.

Şaşılıkta gözlerden biri normal iken diğer göz farklı açılar ile etrafa bakmaktadır. Özellikler çocukluk döneminde beliren bir göz kusurudur. Cinsiyete göre bir değişiklik göstermemektedir. Genel olarak aile de sadece bir kişide rastlanabilmektedir.

Şaşılık çocuklarda ve yetişkinlerde farklı yaşanır. Çocuklar döneminde bu rahatsızlığı yaşıyan bireylerde şu şekilde olmaktadır:

Normal şartlarda iki gözden gelen görüntü beyinde birleşerek 3. boyutu yani derinlik hissini vermektedir ancak şaşı olan çocuklarda bir göz farklı bir yere baktığı için beyin bu görüntüyü kabul etmez ve sadece düz bakan gözden gelen görüntü ile görme duyusunu vermektedir. Bu durumda beyinde derinlik duygusunun oluşmasıda imkansız olmaktadır.

Şaşılık nasıl olur konusunda hala kesin bir fikir bulunmamaktadır ancak 4 yaşına başmadan her çocuk kontrolden geçmesi erken konan teşhis ile bu konuda alınabilecek önlemleri artıkmaktadır.

Şaşılık tevasinde kullanılan yöntemler ; gözlük ve cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavide gözün bir kısmı açılarak kasların durumuna göre yerlerinde değişiklikler yapılarak göz kusurunun önlemesi sağlanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir