Hanımlara haberler

Şaşılık nedir? Çocuklarda şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

Şaşılık: göz kaslarının gözü tam anlamıyla hareket ettirememesi sebebiyle gözün farklı açılar ile hareket etmesine denen göz kusurudur.

Şaşılıkta gözlerden biri normal iken diğer göz farklı açılar ile etrafa bakmaktadır. Özellikler çocukluk döneminde beliren bir göz kusurudur. Cinsiyete göre bir değişiklik göstermemektedir. Genel olarak aile de sadece bir kişide rastlanabilmektedir.

Şaşılık çocuklarda ve yetişkinlerde farklı yaşanır. Çocuklar döneminde bu rahatsızlığı yaşıyan bireylerde şu şekilde olmaktadır:

Normal şartlarda iki gözden gelen görüntü beyinde birleşerek 3. boyutu yani derinlik hissini vermektedir ancak şaşı olan çocuklarda bir göz farklı bir yere baktığı için beyin bu görüntüyü kabul etmez ve sadece düz bakan gözden gelen görüntü ile görme duyusunu vermektedir. Bu durumda beyinde derinlik duygusunun oluşmasıda imkansız olmaktadır.

Şaşılık nasıl olur konusunda hala kesin bir fikir bulunmamaktadır ancak 4 yaşına başmadan her çocuk kontrolden geçmesi erken konan teşhis ile bu konuda alınabilecek önlemleri artıkmaktadır.

Şaşılık tevasinde kullanılan yöntemler ; gözlük ve cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavide gözün bir kısmı açılarak kasların durumuna göre yerlerinde değişiklikler yapılarak göz kusurunun önlemesi sağlanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

1 Yorum bulundu

 1. Dr. Selim Hüsrevoğlu

  ŞAŞILIK EGZERSİZLERİ TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR GÖZ HASTALIĞIDIR Dünyada şaşılığı egzersizle tedavi ediliyor. Ortoptik tedavi şaşılığın egzersizle düzeltilmesidir. Gelişmiş ülkelerde büyük hastanelerde göz kliniği içinde 5-6 kişinin görev yaptığı şaşılık tedavi bölümleri vardır. Şaşılık egzersizle tedavi edilir, ancak çok fazla şaşılıklara ameliyat uygulanır.
  Ülkemizde göz hekimlerimiz şaşılığı ameliyatla düzeltmeye daha fazla ağırlık vermektedir. Çünkü göz hekimleri bu konuda deneyim sahibi değil, hastanelerde geçmişte oluşturulmuş kurulu bir şaşılık tedavi düzeni, geniş bir şaşılık alet parkı ve yetişmiş ORTOPTİST denilen teknisyenleri yok. En önemlisi sağlık güvenlik kurumları tarafından ödeme yapılmamasıdır.
  Ortoptik tedavide şaşılıkta bozulan fonksiyonlar kademe kademe düzeltilerek şaşılık tedavi edilmektedir. Özellikle görme tedavide önemlidir. Bir araştırmada görmedeki düzelme şaşılıkta %75-87 oranında düzelme sağladığı anlatılmaktadır. Şaşılık sadece göz kayması ve göz tembelliği olarak düşünülmemelidir. Şaşılıkta onlarca göz fonksiyonu bozulur.
  Şaşılıkta neler bozulur?
  İki gözle tek görme: Her iki gözün10/10 gördüğü, füzyonu, eş zamanlı algılaması, görüntü tamamlaması, derinliği olan mükemmel görmedir. Şaşılıkta iki gözle tek görme bozulur.
  Görme: Görmeme şaşılık nedenidir, şaşılık görmemezliği artırır. Şaşılıkta bir veya iki gözde tembellik oluşabilir. Şaşılıkta oluşan göz fonksiyon bozuklukları derinleşmeden ve kas dengesizlikleri ilerlemeden yapılacak görmedeki iyileştirme şaşılığı çok büyük bir oranda düzeltecektir. Gözü kapatma bir göz tembelliği tedavi şeklidir. 12 yaşına kadar kapatma ve ara vermelerle gözde düzelme – tembelleşme süreci devam eder. Ama siz aktif göz tembelliği tedavisini seçin. Kısa sürede gözü tembelleştiren nedenleri ortadan kaldırarak kalıcı görme düzelmesini sağlayın.
  Uyum (Akomodasyon) : Gözlerin uzak ve yakın arasındaki cisimleri gözün gören noktasına düşürmek için yaptığı netleştirmedir. Kamerayı düşünün. Bir yere yönlendirdiğiniz zaman otomatik olara k foküs (odak) yaparak o noktayı netleştirir. Gözü bir yere yönlendirdiğimiz zaman göz içindeki lens adlı mercek aynı işi yapar. Şaşılıkta akomodasyon bozulabilir, netleştirme gayreti nedeniyle göz içe kayar. Akomodasyon bozukluğu fotoğraf makinesinin görüntüyü netleştirememesi gibidir, resim bulanık çıkar. Farklı gözlük numarası farklı uyum demektir. Egzersizle şaşılık tedavisinde uyum gevşetilebilir, güçlendirilebilir, gözler arasında dengelenebilir, normal düzeye çıkarılabilir.
  Füzyon: Sağ ve sol gözden gelen görüntülerin üst üste getirilerek beyinde birleştirilip tek hayal oluşturulmasıdır. Şaşılık temelde füzyon bozulmasıdır. Tedavide geç kalınırsa tedavi şansı yitirilir, hasta gözlerini tek tek kullanır, özellikle iyi gören gözünü kullanır.
  Eş zamanlı algılama: Sağ ve sol gözden gelen görüntüler algılanarak beyinde aynı anda oluşturulur. Şaşılıkta bu bozulmuştur.
  Görüntü tamamlama: İki göz yapısal nedenlerden oluşan eksiklikleri tamamlar. Her iki gözde birbirini tamamlayan (korrespondan) noktalar vardır. Gözlerin farklı konuma gelmesi ile bu noktalar birbirini karşılamaz duruma gelir.
  3 boyutlu görme: Gözlerin yüzdeki çok az farklı bir konumda olması görmeye üçüncü boyutu yani derinliği kazandırır. Gözler aynı hatta olsaydı kabartma görünüm yerine düz çizgi resim gibi görecektik. Şaşılıkta gözlerin konumunun çok bozulması3 boyutlu görmeyi bozar. Gözler tek tek kullanılmaktadır. Tek tek kullanılan gözlerde derinlik oluşmaz.
  Onlarca fonksiyon: Şaşılıkta çok sayıda bozukluklar gelişir: Çift görme, supressiyon, yan bakış, beyinle gözler arası fonksiyon tıkanması, psikolojik bozukluklar…
  ŞAŞILIĞIN EGZERSİZLE TEDAVİSİ: Şaşılık egzersizleri evde kullanılabilen basit göz aletleri, bilgisayar programları ve özel aksesuarlarla yapılır. Görme kapatma dışında aktif yöntemle kısa sürede ve kalıcı olarak sağlanır. Görmeyi bozan nedenler en aza indirilir. Şaşılık nedeni olan uyum normal düzeye getirilir. Göz kasları arasındaki denge kurulur. Görmeyi olumsuz etkileyen gören nokta olaylarına çözüm getirilir. Füzyon güçlendirilir, eş zamanlı algılama, görüntü tamamlama, 3 boyutlu görme düzene sokulur…
  Şaşılıkta görmeyi düzeltmek şaşılığı %80-90 oranında tedavi etmek demektir. Ameliyat ilk değil son çare olmalıdır. Ameliyat gerektiren şaşılık oranı çok düşüktür. Şaşılık egzersizle düzeltilebilen bir göz hastalığıdır. Bu şansınızı son ana kadar değerlendiriniz

  DR. SELİM HÜSREVOĞLU

  0 533 398 2525

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.