Hanımlara haberler

Deliksiz Uyku Nedir? Deliksiz Uyku Faydaları

Sağlıklı bir uyku almak, güne enerji başlamanızda yararlıdır. Aynı şekilde sağlıklı uykunun bir diğer adı da günümüzde deliksiz bir uyku olarak da geçer. Son dönemlerde insanların hayatlarında yoğunlaşan iş hayatı, bir yere telaşla gidebilme/yetişebilme telaşı nedeniyle hem uyku hem de beslenmeleri konusunda hiçe saydıkları bir gerçek vardır. Böyle durumlar varken, deliksiz uykuyu nasıl alabiliriz? Deliksiz uykuyu alırken ne gibi faydalarından yararlanmış olabiliriz, bunları yazmak istedik.

Gecelerde Düşman Olan Tek Gerçek: Horlamak

Erkekler kadar kadınlarda da var olan horlama, genel bir sorundur. Bununla birlikte uyuma esnasında insanların hava yolu olan nefes aldığı bölgede darlık olursa, horlama meydana gelir. Yetişkin bireylerde horlama oranı ortalama %25 oranlarındadır. Hem erkek hem de kilolu bireylerde horlama, daha çok görülür. 

deliksiz uyku faydalari
deliksiz uyku faydalari

Unutulmaması Gerekenler

Kilonuz fazla ise, horlama durumu bu sebeple oluşuyor olabilir. Kilolu bireylerde yapılan araştırma dahilinde, kilosu fazla olup da daha sonra kilo verenlerin horlamaları %80 oranında düşüyor. Bu da horlamanın kilo ile bir ilgisi olduğunu gösterir. Bu sebeple eğer horlamak istemiyor ve deliksiz bir uyku almak istiyorsanız, vücudunuzun ideal vücut kilosunu hesaplamalı ve buna göre yaşamalısınız.

  1. İdeal vücut kilosu için sportif bir yaşamı tercih etmelisiniz.
  2. Egzersizlerden sakınmamalı, her zaman egzersizlerin de dahil olduğu yaşamlar içerisinde olmalısınız.
  3. Horlayan bireyler için genelde sakinleştirici ya da uyku ilacı gibi ilaçlar önerilir. Ancak bu ilaçların herhangi bir şekilde uykudan önce alınmaması önerilir.
  4. Uyumadan önce alkol alacaksanız, uykunuzdan yaklaşık 4 saat önce olmasına önem verin. Aynı şekilde ağır yemeklerinizi de en fazla 3 saat önce yemiş olmalısınız.
  5. Sırt üstü yatarak değil, yan yatmak daha uygun ve tercih edilebilir olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bel agrisi kurtulma yolu

Ağrılardan Sakatlanmadan Kurtulma Yolları

Kulaktan dolma bilgiler, insanların yanlış yönlendirmeleriyle birlikte meydana gelen bir takım ağrılardan kurtulma yöntemleri; insanların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir