Hanımlara haberler

Filinta gibi olmak

Ekmek, makarna, pirinç. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, muhtemelen bunların kesinlikle yasak olduğunu düşünüyorsunuzdur. Ama gerçek şudur ki, vücudunuzun enerji alması için karbonhidrat bakımından zengin gıdalara ihtiyacı vardır. Ve yeterli karbonhidrat almazsanız, halsiz ve sinirli olursunuz.

Bununla beraber tüm karbonhidratlar eşit değildir. Ekmek, makarna ve kek gibi rafine karbonhidrat bulunan besinleri yediğinizde hızlı bir enerji patlaması yaşarsınız. Kısa süre sonra tekrar kendinizi yorgun ve aç hissedersiniz. Diğer yandan kompleks karbonhidratlar sebze ve tam tahıllı ürünler gibi, kan şekerinizin birden artmasına neden olmaz. Kendinizi daha doygun hissedersiniz.

Araştırmalar birçok insanın düşük karbonhidrat, az yağlı yada Akdeniz diyeti yaparak aynı miktarda kilo kaybettiğini göstermektedir. Nişastalı karbonhidratların kalorisi yüksektir. Bu nedenle her öğünde yiyeceğiniz pirinç, patates ve makarna standart bir tenis topu büyüklüğünde olmalıdır. Sebze, meyve ve hatta süt ürünleri de karbonhidrat içerir. Ancak tahıllar diğer gıdalardan daha fazla karbonhidrat içerir.Patates, mısır, bezelye ve kabak gibi bazı nişastalı sebzelerde karbonhidrat içermektedir. Bir günde istediğiniz kadar yeşil yapraklı sebze, 1 2 meyve ve bir porsiyon nişastalı sebze yada tahıl tüketebilirsiniz.

İnsanlar akşam yemeğini abartıp günün en büyük yemeğini akşam yerler. Karbonhidratları öğle yemeğinde tüketmek gerekir. Nişastalı karbonhidratları akşam yemeğinden kesmelisiniz.

Pekçok tam tahıllı ürün, parlak görünür. Üreticiler rafine edilmiş tahıllı ürünlerintam tahıllı gibi görünmesi için, pekmez yada karamel kullanırlar. Bir ekmek, mısır gevreği yada kraker tam tahıllı olmayabilir. Ürünün üzerinde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı %100 tam tahıllı ibaresi olması lazım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir