Hanımlara haberler

Kalori yakmak için öneriler

Metobolizmanınızı hızlandırmak için küçük hilelerden bahsedeceğiz. Tabi ki kilo vermek için kaloriyi azaltmamız gerekiyor. Fakat az yemek yemek metobolizmanızı yavaşlatır. Uzmanlar kahvaltı yapmayan insanların daha fazla acıktığını ve eve gelip çok fazla yemek yediklerini söylüyor. 3 rutin bir sabah kavaltısı ve küçük porsiyonlar halinde yemek yemek hem metobolizmanızı artıracak hem de müthiş bir şekilde kilo kaybetmenizi sağlayacaktır.

Yumurta, tavuk, hindi, yağsız sığır eti kas oluşturmanıza yardımcı olur ve kaslar daha fazla kalori yakar. Aynı zamanda vücudunuz protein yönünden zengin olan bu besinleri sindirmek için daha fazla enerji harcar. Başka bir deyişle vücudunuz bir ızgara tavuğu sindirmek için bir patates kızartmasını sindirmek için harcadığı kaloriden daha fazla kalori harcar. Proteinlerden elde edilen kalorinin %20 ila %30’u sindirim hücrelerinde kaybolur. Bu oran karbonhidratlarda %6 ila %8 arasında, yağlarda ise %2 dir. Hergün ağırlığınızın kilo başına 1 gram protein almalısınız. Eğer 80 kiloysanız, 80 gram protein almalısınız. Her öğün ve ara öğünde az miktarda protein almalısınız.

Kafeinli içecekler metobolizmanızı hızlandırır. Araştırmalar egzersiz öncesi kafeinli şeyler içmenin, daha uzun egzersiz yapmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bir yürüyüş veya egzersiz öncesi sabah kahve veya bir fincan çay içmek metobolizmanızı hızlandırır.

En az 30 dakika, haftada 3 kez düzenli yürüyüş yapmak çok önemlidir. Günlük yaşamınız daha aktif geçer. Bakkaldan ekmek almak, bulaşık yıkamak, makineye çamaşır koymak gibi gündelik hareketler metobolizmanızı canlı tutmanızı sağlar.

Araştırmalar gösteriyor omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan Somon, ton balığı ve uskumru metobolizmayı hızlandırıyor. Günlük tüketilen tereyağı, ayçiçek yağı ve zeytinyağı yerine alınan balık yağı vücuda daha az yağ yapmaktadır. Haftada 2 kez balık tüketmek sağlık açısından son derece önemlidir.

Ağırlık kaldırma, mekik gibi vücut ağırlığına karşı yapılan egzersizler metobolizmayı artırmak için yapacağınız en iyi şeylerden biridir. Vücudunuzda oluşacak kaslar bütün gün kalori yakmanızı sağlar. 10 hafta boyunca haftada iki kez direnç egzersizi yaparak, vücudunuzda bir günde fazladan 15 kalori yakmanızı sağlayacak kas oluşturursunuz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir