Hanımlara haberler

Aşırı kilo idrar kaçırma nedeni olabilir mi?

İdrar kaçırma sorunları, zor ve sık doğum, menopoz ve jinekolojik sorunlar, mesane sarkması nedeniyle görülmektedir. Günümüzde genç yaşlarda görülen idrar sarkmalara orta yaşlara nispeten daha az görülmektedir. Günlük hayatta ve özel günlerde kadınları zor duruma sokan idrar kaçırması kadınların en büyük sorunları arasında yer alır.

Sık, sık tuvaleti ziyaret ediyorsanız! Hatta tuvalete dahi yetişemiyorsanız!

İdrar torbanızda bir sorun olabilir. Bu sorunlar genellikle orta yaşlarda kendini belli etmektedir. Birinci ve ikinci derece mesane sarkması bir takım egzersizler ile düzelebilirken üçün ve dördünce derece de olan mesane sarkmaları oldukça ciddi olup cerrahi müdahale gerektirebilmektedir.

İdrar sarkmalarının tedavisi genelde açık ameliyat eşliğinde uygulanmaktadır. Ancak bu ameliyatın ardından kişilerin karın bölgesinde büyük bir ameliyat izi kalabilmektedir. Ameliyatın ardından kişilerin ağrı yaşamaları olağan bir durumdur. Günlük hayatta baş dönmesi görülebilirken uzun süreli devam etmesi mümkün olmaktadır.

İdrar kaçırmanın sebepleri;

  • İlerleyen yaş faktörü; yaşın ilerlemesi ile birlikte oluşan menopoz dönemi mesane ve dokuların zayıflamasına yol açarken idrar kaçırmaya da neden olmaktadır.
  • Doğum; gereğinden fazla doğum yapılması ve beraberinde iri bebek dünyaya getirilmiş olması hatta doğumda vakum kullanılmaya maruz bırakılmış olması,
  • Fazla kilo, obezite; kadınların pek çoğu idrar kaçırmadan utandıkları için doktor kontrolüne gitmekten çekinmektedir. Ancak bu olaya sağlık görüşü ile bakılmalı ve önlemi alınmalıdır. Eğer önlemi alınmaz ise ilerleyen zaman dilimlerinde ameliyata gerek kalabilir. Kilolu bir kişinin sürekli idrar kaçırması olağan bir durumdur. Nedeni ise karın içi basıncın artış göstermesi ve idrar kaçırmaya neden olmasıdır.
  • Kabızlık; kabızlığın sıklık ile olması halinde sürekli ıkınma hareketleri dokuları oldukça zayıflatmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir