Hanımlara haberler

Bebeklerin uyku kapasitesi

Bebeğin gelmesi ile uyku sorunları boy göstermeye başladı!

Bebeklik ve çocukluk döneminde en sık karşılaşılan sorunlardan biri uykusuzluk problemidir. Pek çok bebek belki uyumadan hoşlanmamaktadır ve günlük 5-6 saatlik bir uyku onlara yeterli gelebilmektedir. Her bebek çok uyku uyuyacak diye bir şey yok. Ancak beklenen süreden erken uyanması gibi sorunlar bebeğin uykusu ile alakalı olmayabilir. Örneğin yeni uyumuş bir çocuğun en az 60 dakika uyuma göstermesi gerekir, eğer 15-30 dakika arası uyku uyumak normal görünmemektedir.

Bebeklik dönemindeki uykular genelde ‘’uyur uyanık’’ arasında olmaktadır. Karınlarının acıkması, altlarının ıslanması gibi sorunlar bebeğin uykusunu bölen faktörlerdir. Eğer bebeğin uyanmasında fiziksel bir etkenin etkisi var ise uyanması normaldir. Ancak karnı tok, altı kuru ve hastalığının olmaması rağmen uyuyamıyor ise çeşitli ağrı veya sancısı olabilir. Böyle durumlarda mürekkep yutmuş kişilerden yardım istemekte fayda vardır.

Bebeğin dünyaya gelmesinin ardından ilk altı ay içerisinde sürekli uyuması ve uyanması mümkün olmaktadır. Özellikle anne sütü ile beslenen bebekler gece 4 kere kalkması normaldir. Özellikle erkek bebekleri kız bebeklere nispeten daha fazla uyku uyumaktadır.

Annenin duruşu bebeğin uykuya dalmasındaki önemli faktörlerdendir. Bebeğe karşı mümkün olduğunca sakin ve mutlu yaklaşımlarda bulunulması halinde bebek uykuya rahatlıkla dalacaktır. Akşam babanı8n eve gelmesi ile birlikte onu oyalayacak ve şımartacak oyunlardan biraz kaçınılmakta fayda vardır.

Bebek, uykudan sürekli uyanıyor ve bir türlü uykuya geçiş sağlayamıyorsa ağlamasına izin verin. Bu sayede yorulacak ve uyuması kolaylaşacaktır.

Bebeğin uykusunu olumsuz yönde etkileyen faktörler genelde; annenin iş saati, tatil dönüşünün devamı, ayrılık, hastalıklar, özel günler ve ölüm gibi etkenler çocukların ve bebeklerin uykularını olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.