Hanımlara haberler

Gebelik döneminde beslenme alışkanlığı

Hamilelik döneminde, pek çok hanımın iştahı çok iyi olurken, bazı gebe kadınların yemek ile yaşadıkları bir takım problemler olmaktadır. Özellikle hamileliğin bazı süreçleri mide bulantısı ile akışını sürdürürken bazı dönemleri ise oldukça keyifli geçmektedir. Her süreç aynı şekilde geçecek diye bir şey yok! Tıpkı bebeğin büyüyüp geliştiği gibi gebelikte yaşanan süreçlerde devamlı değişkenlik göstermektedir. İlk zamanlar nasıl heyecanlı ve bekleyiş içerisinde geçerken sonraki aylar ise stres ve aktiflik içeriğinde geçmektedir.

Evet, gebe hanımların alması gerekli olan kilo kapasitesi en fazla 18 olmalıdır. 18 kilonun üzeri hem gebelik sürecinde hem de doğumun gerçekleştiği o anlarda zorluklar yaratmaktadır. Gerekenden fazla kilonun gebe kadına ve bebeğine hiçbir faydası olmayacağı için sadece fazlalıktır.

Gebelik aşamasında, kilo alımının önüne geçilmesi kadar düzenli ve seviyeli beslenmekte önemlidir. Anne adayları, tek taraflı beslenmeyi değil beslenirken bebeğini de düşünüp faydalı gıdalar tüketmeyi tercih etmelidir. Halk arasında sürekli söyleşi yapılan ‘’ artık sen iki canlısın, iki kişilik yemek ye’’ mantığı ile yaklaşılması oldukça yanlıştır.

Mümkün olduğunca faydalı besinler, sık, sık ve ara, ara tüketilmelidir. Tam doyuncaya kadar yemek tüketilmesi halinde sıkışma ve ağırlık basması olacaktır. Gebe kadınların nasıl beslenmesi hususunda doktorunun vermiş olduğu tavsiye dâhilinde bizim de öneride bulunmak istediğimiz belli başlı noktalar vardır. Özellikle sabah kahvaltısı asla ihmal edilmemeli ve aksatılmamalı, ara öğün ve meyve tüketimi kesinlikle göz ardı edilmemeli ve bebeğe faydası folik asit bırakılmamalıdır. Bir de şunu belirtmek gerekirse hanımlar gebelik dönemlerinde güzelliklerini ikinci plana atmamalıdır.

Gebelik döneminde, hanımlara önerilen bütün besin gruplarından yeterli miktarda ve düzeyli şekilde tüketim yapılarak ideal bir beslenme şekli hazırlanılmış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hamilelik donemi yatış pozisyonları

Hamilelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelik dönemlerinde olmazsa olmaz problemlerden biri de yatış pozisyonlarıdır. Birçok kadın, doğru ve rahat konforu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir