Hanımlara haberler
ANASAYFA / Anne & Çocuk / Hamilelik / Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler

Kadınların hayatında en önemli dönem olan hamilelik sürecinde birçok dikkat edilmesi gereken husus vardır. Bunların başında beslenme alışkanlığı gelir. Özellikle ilk gebelikler de dikkat edilmeyen beslenme şekli aşırı kilo alımına sebep olduğundan anne adayında bir takım rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir.

Hamilelikte nelere dikkat edilmeli

Hamilelik sürecinde aşırı yemek bebeğin fazla beslendiği anlamına gelmez. Bebek annenin gün içinde yediklerinden sadece ihtiyacı olanı alır. Geri kalanı anne adayına fazla kilo olarak geri döner. Sağlık açısından hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında birinci kural beslenme alışkanlığının sağlıklı ve düzenli bir şekilde uygulanmasıdır. Gebelik sürecinde ve sonrasında alkol, sigara ve çeşitli kimyasal maddelerden uzak durulmalıdır. Hijyen hamilelikte çok önemlidir. Anne adayının özellikle vajina temizliğine çok dikkat etmesi gerekir. Hamilelikte kaptığı bir enfeksiyon tedavi edilmediğinde doğum esnasında bebeğe bulaşabilir. Bununla birlikte hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir husus ise bu süreçte yaşanan cinselliktir. Hamileliğin ilk aylarında cinsel yaşama normal şekilde devam edilir. Ancak son haftalara girildiğinde anne adayının psikolojisi ve bebeğin sağlığı açısından cinsel ilişkiye girmek uygun değildir. Bu durumda eşler birbirlerine karşı anlayışlı ve sabırlı olmalıdır.

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelikte verilen folik asit ve vitamin ilaçları bebeğin gelişimi açısından çok önemli olduğu için aksatılmadan kullanılmalıdır. Normal seyreden bir hamilelik sürecinde aşırı kaşık ve karın ağrısı, kanama olası bir durum değildir. Anne adayının bu tip şikayetleri olursa mutlaka zaman kaybetmeden doktoruna danışması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hamilelik donemi yatış pozisyonları

Hamilelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelik dönemlerinde olmazsa olmaz problemlerden biri de yatış pozisyonlarıdır. Birçok kadın, doğru ve rahat konforu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir