Hanımlara haberler

Gebeyken Hangi Deniz Ürünlerinden Uzak Durulmalı

Gebelik süresi boyunca uzmanlar haftada en az ün kere balık tüketmeniz gerektiği gerçeğini söylemektedirler. Ama kimi denizde yaşayan canlıların tüketimleri gebelik süresince önerilmemektedir. Bunlar arasında karides ve midye gibi kabuklu deniz mahsulleri de yer almaktadır. Bunların yanı sıra pastörize olmayan süt ürünleri tüketimlerinde bulunmamanız da önerilmektedir. Köylerden gelen peynir tüketimlerinde de bulunulmamalıdır. En az ilk üç ay çay ve kahve gibi kafeinli içecek tüketimlerinde bulunmamalısınız. 1 fincan kafeinsiz kahve tüketimi ve açık çay ilk üç ay izin verilmektedir. İlerleyen aylarda daha fazlasına izin verilmektedir. Fast food şeklinde beslenerek fazla kalori ve trans yağ alacağınızı unutmamalı ve hamilelik döneminizde bu tarz beslenmeden kaçınmalısınız. Yüksek oranda yağ ve katkı maddesi içeren bu besinleri hamilelik döneminizde tüketmeniz asla önerilmez. Anne adayları özellikle protein bakımından zengin içerikli besin tüketimlerinde bulunmalı; taze sebze ve meyve tüketimi bakımından zengin bir beslenme alışkanlığı edinmelisiniz. Boya, koruma maddesi, çeşitli kimyasallar ve gazlı içecek tüketimlerinden mümkün mertebe uzak durmalısınız.

Gebelik döneminde folik asit bakımından zengin içeriğe sahip beslenme alışkanlığı edinmeniz gerektiği gibi aynı zamanda balık tüketimlerinizde konserve balık tüketimlerinde de bulunmamalısınız. Kısacası ton balığı tüketimi önerilmemektedir. Siz her ne kadar istediğiniz balığı bulamadığınızda ton balığı tüketimi tercihinde bulunmak isteseniz de hamilelik döneminde civa alımını desteklediği için gebelik süresi boyunca mümkün mertebe konserve balık tüketilmemelidir. Ama canınız istiyorsa fazla olmamak kaydı ile ayda bir küçük kutu tüketmenizde de fazla zarar görülmemektedir. Bebeğinizin sağlıklı doğabilmesi için bu süre zarfında sizlere önerdiğim gibi karides, midye gibi kabuklu ve ton balığı gibi civa değeri yüksek balık tüketimlerinizi rafa kaldırmalısınız.

indir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hamilelik donemi yatış pozisyonları

Hamilelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelik dönemlerinde olmazsa olmaz problemlerden biri de yatış pozisyonlarıdır. Birçok kadın, doğru ve rahat konforu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.