Hanımlara haberler

2014 ilkbaharında 70’ler modası


2014 Bahar modasının tanıtıldığı New York Moda Haftası’nda moda devleri, aynı ilham kaynaklarından farklı radikal yorumlar ortaya koydu . Özellikle 70’li yıllardan esinlenilen tasarımlar, bohem kreasyonlar, spor ve kolej havası taşıyan alternatifler, keskin ve seksi seçenekler göze çarptı.

 Peki, moda tutkunlarını neler bekliyor? Yani ilkbahar sezonunda moda tutkunları, dar çerçeveli ve kısıtlı bir modanın etkisinde kalarak tektipleşmeyecek. İşte 5 defileden 70’lerin izleri…

 Michael Kors, 2014 baharı için hazırladığı koleksiyonda romantik unsurlarla spor detayları harmanlamış. Hem 40’ların hem de 70’lerin etkilerini taşıyan tasarımlar, ‘gündelik ve gösterişli’ olmanın altını çizerek ‘çabasız şıklık’ algısını vurguluyor. 

 Muhteşem keten elbiseler, retro mayolar, yüksek belli baskılı etekler, geniş paçalı pantalonlar ve şık oversize montlar kreasyondaki anahtar parçaları oluşturuyor. Daha çok natürel renklerle çalışılmış olan koleksiyon, her yaştan kadını etkileyebilecek güce sahip.

 Anna Sui’nin koleksiyonu festival kıyafetlerinin mükemmel bir yansıması. Sui’nin bu sezonki ilham kaynağıysa, İngiliz Pre-Rafael sanat akımları. Alışılmış 60’lar ve 70’ler esintili çiçekli tunikler, tığ işi dantel kazaklar, şifon elbiseler, galadyatör sandaletleri ve kimono ceketlerin yanısıra tasarımcı koleksiyonuna bir tutam metalik parlaklık da eklemiş. 

 Kendi koleksiyonuyla ilgili olarak Anna Sui, kıyafetlerinin son derece romantik bir havada olduğunu ama yine de onları rock festivaline giden birinin üstünde de görebileceğimizi söylüyor.

Jill Stuart – 70’lerin Rockçı kızı
 Jill Stuart, 2014 Bahar Koleksiyonu’nu hazırlarken zihninde belirlediği özel bir konsepte bağlı kalmış : “Rock yıldızının sevgilisi tatilde!” 

 ‘Zor kadın’ algısını yayarken bir yanda içinde kesinlikle romantik dokunuşlar da bulunduran bu koleksiyonda moda tutkunları kendine göre bolca seçenek bulacak. Sert ve şehvetli, modern, romantik tasarımlar incelenmeye değer. Öne çıkan parçalar; mini etekler, kaftanlar, kalın kesik üstler, denim parçalar ve seksi deri elbiseler…

Rachel Zoe – Bohem minimalizm

 Modern safari temasının öne çıktığı kreasyonda, 70’li yılların etkileri de görülüyor. Tüm koleksiyon şık denim parçalarla dolu, kargo şortlar, şık minimalist elbiseler, gladyatör sandaletleri ve tabiiki hayvan desenleri… 

Band of Outsiders – Kolejli 70’ler

 Birbirinden bu kadar farklı görünen iki konsepti harmanlamak oldukça güven ve yaratıcılık gerektiriyor fakat bu koleksiyonu hazırlarken tasarımcı Scott Sternberg’in yaptığı şey tam da bu!

 Tasarımcı bu koleksiyonunda ruhani yetmişler kadınını alıp o imaji daha spor ve okul havası taşıyan bir şeyin içinde eritmek istediğini söylüyor. Koleksiyonda maxi etekler, pançolar, renk bloklu örgüler, A yakalıtunikler ve spor parçalar öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

jean pantolon ve bogazli kazak kombini

Boğazlı Kazak Nasıl Kombinlenir?

Boğazlı kazaklar kış ayları geldiğinde biz kadınları en iyi şekilde sıcak tutan harika parçalardan sadece …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir