Namaz Kılıyor Musunuz?

Namaz Kılıyor Musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    49

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.322
Kızlar dövün kelimesiyle ilgili birde şu görüş var bende çevirilirken kelimenin farklı şekilde çevrilebileceğini düşünüyordum ki bunu açıklayan bir prof yorumu da şu şekilde

Namaz Öğretiminde Cezaya Başvurmamalıdır

Namaz öğretiminde en çok karşılaşılan sorulardan birisi de namaz kılmayan çocuklar için dayağa başvurulması meselesidir. Bilinen bu hadisi tekrar zikredecek olursak Sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmaktadır:

“Çocuklarınız yedi yaşına geldikleri zaman onlara namaz kılmalarını öğretiniz. On yaşına geldikleri zaman…” Evet, hadisin bundan sonraki kısmını bugüne kadar birçok mütercim, “Şayet on yaşına geldiklerinde namaz kılmazlarsa onları dövün.” şeklinde tercüme etmişlerdir. Beyhakî gibi bazı hadisçiler, bu hadisin hükmünün, “Üç kişiden kalem kaldırılmıştır. Bunlardan biri de henüz büluğ çağına ermemiş çocuklardır.” hadisiyle kaldırıldığını söylemektedirler. Onların bu görüşleri çerçevesinde şekillenen hüküm şudur ki, çocukların büluğ çağına gelinceye kadar ibadet mükellefiyetleri olmadığından dolayı, namazı terk etmeleri de herhangi bir cezâi müeyyideyi gerektirmeyecektir.

Öte yandan, gerek Sevgili Peygamberimiz (sav)’in genel olarak dayağa karşı duruşu, ne bir kadına ne de çocuğa hiçbir sûrette eliyle vurmamış olması, gerekse hadisin tamamındaki genel mânâ bu hadise ihtiyatla yaklaşmamızı îcab ettirmektedir.

Hadis-i Şerif’te ifade buyrulan “darb” kelimesi, almış olduğu harf-i cer ile farklı manalara gelebilmektedir. Sözgelimi, “darb-ı mesel” tabiri, dilimize de geçmiş farklı bir kullanımdır. İşte bunun gibi, Hadis-i Şerif’te “alâ” harf-i cerri ile kullanılan darb kelimesi, şu manaya gelmektedir: “… On yaşına geldiği halde namaz kılmazsa, namaz kılması hususunda farklı metodlar kullanarak namaz kılmasına yardımcı olun.”

Arap Dili üzerinde uzman olan kimselerin verdikleri bilgilerin, Hadis-i Şerif’i anlamamıza yardımcı olduğu muhakkaktır. Konuya din eğitimi açısından baktığımız zaman da görünen şudur ki, dayak vb. cezalarla temin edilen namaz kılma faaliyeti, hiçbir zaman ibadetten alınması gereken zevki ve lezzeti sağlayamamaktadır. Belki çocukluk yıllarında sindirilen ve mecbur bırakılan bir anlayışla çocuk tarafından bu ibadet sûretâ yerine getirilmektedir ancak bu hiçbir zaman çocuğun ibadet hayatına katkıda bulunacak bir kaliteye ulaşamamaktadır. Bu itibarla, netice olarak şunu söylemeliyiz ki, baskı ve zorlamayla, ya da dayakla temin edilen namaz kılma davranışı, ergenlik çağıyla birlikte maalesef çocuktan ayrılıp gidecektir. Çünkü çocuğa Allah’ı sevdiği için namaz kılması yerine, babasından ya da yakınlarından azar işitmemesi için namaz kılması telkin edilmiştir. Bu ise çocuğa mal olmayan bir emanet misali bir zaman sonra çocuğun hayatından çıkmakta, kaybolup gitmektedir. Son sözümüz şudur ki, dayakla din eğitimi olmaz!

Prof.Dr.M.Emin Ay

Canim ne güzel arastirmissin, sagol. Oda anlamak isteyene.

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
bende çok fazla kopyala yapıştırı yapmak istemiyorum
ama şunu söyleyebilirim
lütfen artık okuduğumuz kaynaklara dikkat edelim dinimiz hiç bir şekilde şiddet dini değildir
eskiden yapılmış çeviri hatalarını hala gündemde tutmayalım

yapılan bu yanlış çeviriler sayesinde islam eşittir şiddet mantığına destek vermeyelim

şiddetin küçüğü büyüğü yoktur
bazı konuların ne kadar önemli olduğunu bu şekilde ıspata kalkışmak yanlış bir tutum

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.766
Aman herkes istediği gibi anlıyor. nasıl keyfinize geliyorsa.... Ben dövüyorum mu dedim de adıma yorum yapılıyor...

Kardelen27

Daimi Üye
Tepki
3.758
"Çocuklarınız yedi yaşına gelince onlara namaz kılmayı öğretin ve onları namaza başlatin, on yaşına geldiklerinde de, eğer namaz kılmadıkları olursa, dövün, yataklarını da ayırın."

Bu dövmek cok yanlis, katilmiyorum.

sadiyecim yanlış anlaşılıyor galiba bildiğim kadariyla rahmet peygamberimiz
tüm şiddete karşı çıkmıştır hafif şekilede diyor
ikincisi karı koca için demiş eşinize namaz kılmasını söyleyin yine kılmazsa son çare yatağınızı ayırın diyor ateşte yanmaktan koruyor bunda birşey yok
ailemizen biri hastalansa ne kadar üzülüyoruz değilmi ateşte yandığını görmeyi
düşünemiyorum Allah mafaza

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
Allah kabul ediyorsa kılıyorum namazımı çocuklarıma da zorlama yapmıyorum zaten çocuk ailede ne görürse onu uygular diye düşünenlerdenim bizler çocuklarımıza örneğiz biz ne yapıyorsak onlarda o yöne doğru eyilim yapıyorlar ben çocuklarıma bir kitap aldım 365 günde sevgili Pwygamberim diye o kitabta Efendimiz'in doğduğu günden itibaren yaşadığı herşey yazıyor büyük kızm genç kızlığa adım attığında bir sabah baktım beni namaza uyandırdı annecim hadi kalk namzımızı kılalım diye ben çocuğuma hiç bir zorlama yapmadım sadece bir keresinde kızıma dediğim bir kelime kalmış aklında kızım bana sormuştu annecim benim işlediğim günahlar banamı yazılıyo demişti bende ona kızım sen daha küçüksün ne günahın olurki ama sen ergen çağına yani genç kızlık dönemine adım atmaya başladığın güne kadar yaptığın işlediğin günahlar bana ve baban yazılar ondan sonrasıda sana demiştim bu kelimelerimmi etki oldu bilemem ama kızım yaklaşık 7aydan beri başladığı namazı hiç aksatmadan kılıyor şimdi benim ona bir zorlama oldumu hayır kimbilir belkide benmi bu konuda şanslıydım bilmiyorum

Hayriye2010

Aktif Üye
Tepki
115
"Çocuklarınız yedi yaşına gelince onlara namaz kılmayı öğretin ve onları namaza başlatin, on yaşına geldiklerinde de, eğer namaz kılmadıkları olursa, dövün, yataklarını da ayırın."

ikincisi karı koca için demiş eşinize namaz kılmasını söyleyin yine kılmazsa son çare yatağınızı ayırın diyor ateşte yanmaktan koruyor bunda birşey yok

kesinlikle harfiyen katılıyorum size kardelen 27 çok doğru bir yanıt vermişsiniz doğru olan da bu zaten kuranı kerime baksınlar içlerinde şühpe olanlar Ayetlerde de yazar ağzına sağlık kardelen 27

_Dersena_

Daimi Üye
Tepki
1.750
Nefsinizi terbiye etmeden nefisleri terbiye edemezsiniz.. Hidayete erelim ki çevremize ışık olalım .. ALLAh kalpleri en iyi bilendir..Ateşe dayanabilecegin kadar günah işle demiş peygamber sav .. Benim ateşe dayanacak gücüm yok Hamd olsun

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.322

Peygamberimizin siddete karsi ciktigini bende diyorum, aksi birsey yazmadim. Neden özellikle bana yazdin onu anlamadim.

Ben cocuguma siddet uygulamam. Bunu peygamberimiz hic bir zaman istemezdi. Ben bu dini konularda yorumda yapmak istemiyorum. Allah´a sükür müslümanim. Namaz kiliyorum kilmiyorum bu benimle Allah arasinda. Herkesin dogrusu kendine benim dinim huzur dini. Kimin yanacaginida Allah bilir. Ben bu konu hakkinda yorumda yapmiyorum artik. Herkes anlamak istedigi gibi anlar. Aile cocuguna örnek olur. Dayakla hic birsey olmaz.

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519

ravza

Aktif Üye
Tepki
181
Nefsinizi terbiye etmeden nefisleri terbiye edemezsiniz.. Hidayete erelim ki çevremize ışık olalım .. ALLAh kalpleri en iyi bilendir..Ateşe dayanabilecegin kadar günah işle demiş peygamber sav .. Benim ateşe dayanacak gücüm yok Hamd olsun
Yanıtım aynı tşkler

Hayriye2010

Aktif Üye
Tepki
115
sizleri tebrik ediyorum ayetlere bir bakmada hemen anlayabiliyorsunuz

ama ben yine söylüyorum çeviri çok önemli vede kaynakta çok önemli

teşekkür ederim öncelikle söylediğiniz şeylerin doğruluğuna bakın aynen yine söylüyorum o arkadaşlarıma katılıyorum sonuna kadar. kuranı kerimin mealine bakın okuyun lütfen üstelikte türkcesinde yazıyor arapça bilmeyen varsa okusunlar ordan

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
bakma mı istediğiniz namazın önemi konusu mu
yoksa şuanda daha çok konunun geldiği yer dayak konusu mu

namazın önemi konuşsunda zaten hiç bir şüphem yok

Hayriye2010

Aktif Üye
Tepki
115
bakma mı istediğiniz namazın önemi konusu mu
yoksa şuanda daha çok konunun geldiği yer dayak konusu mu

namazın önemi konuşsunda zaten hiç bir şüphem yok

ya siz istediğiniz gibi değerlendiriyorsunuz arkadaşları arkadaşlar size çocuğunuza dayakmı ? atın diyor Allah ın aşkına ama siz demekki o ayeti okumamışsınız istediğiniz gibi değerlendiriyorsunuz yapmayın Allah aşkına herşey tabiki küçüklükten başlar mesela benimde çocuklarım var eğer boşlarsam onları Namazlarını kılmayı bırakıyorlar dövüyormuyum yo tabikide hayır dövmeme gerek kalmıyor zaten onlar anlıyor ama dikkat etmez isek çocuklarımız boşveriyor ordaki ayet dövünmü diyor siz burdan dayak çıkardıysanız demekki siz tam olarak anlayamamışsınız konuyu ben daha uzakmayacağım anlamyan insana zorlanmı anlatılacak ne diyor çocuğunuz Namazını kılmassa hafifce vurun diyor döğmek başka şey yani korkutun diyor

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.766
Bu konuyu fazla uzatmayalım. Herkesin amel defteri kendine... Herkes bildiğini biliyor boşuna kimsenin kalbini kırmaya gerek yok...

okypete

Daimi Üye
Tepki
19.396
tek yorum yapacağım.şiddete hayır:eek:ky:değil ,kadına,çocuğa,hatta hayvana da şiddet uygulanmasına HAYIR.. ben kedime vuramam değil bir çocuğa vurmak, canını yakmak.... konuşarak anlatarak öğretmek varken..

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar