Namaz Kılıyor Musunuz?

Namaz Kılıyor Musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    46

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Kitapta yazani herkes algilamak istedigi gibi algiliyor, ben dövmem anlatirim. Dinimizde zorlama zaten yok. Cocuk dayak yiyerek yaptigi birseyi büyüyünce huzur icinde yapmaz.
Bizim dinimiz huzur dini. Zorlanilan birseyin kime faydasi var. Birsey icinden gelmiyorsa icinden yaptigin seye kiziyorsan bunun nasil bir degeri var?

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.765
Hem biraz yanlış yeren bakıyorsunuz... gösterin kılmazlarsa dövün falan değil olay....
Biliyor musunuz ki evlatlarınıza göstermediğiniz ibadetler için ne kadar azap çekileceğini dönüşü olmayan bu yola girdiğinizde...Yaradanın bu sözü o kadar doğru gelir...
Şimdi insanlar kibirli ve ön yargılı yapacak bişey yok bu konuda malesef...
Hrkes kendi amelini kendisi yazıyor.
Hayırlı evlat dedikleri de eve para getireni değil öldükten sonra kur'an okuyup namaz kılanıdır. Çünkü namazını kılmayan bir evlat ölmüş anne babasını kabir azabına mahkum eder...:nk:

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.765
Orası öyle inşallah Yüce Allahım bizi Cennetine kabul ettiklerinden eyler.(Amin)
Günümüzde artık kimse çocuğuna bunu terbiye etmiyor özellikle 7 yaşındaki çocuklarına ben etrefımda görmüyorum en azından.Daha küçük müş yaşı... Ama şuda vardır ki hayatın bizim için ne zaman sonlanacağını bilemeyiz bu yüzden ağaç yaş iken eğilir... İnşallah bunu yapabilen insanlardan olurum.Oluruz.

_Dersena_

Daimi Üye
Tepki
1.750
Bu sahih bir hadistir..peygamber sav nefsinden asla konuşmamamıştır.. peygamber bir şey söylüyorsa onda hiç sonuç hikmet aramaya luzum yoktur o diyorsa doğrudur o bu yolu izleyin diyorsa muhakkak en doğrusu budur .. Annelik iç güdüsü ile hiç dayak olur mu dayakla terbiye olurmu deriz.. çocugumuz bişi kırınca dökünce şimarınca saygısızlık yapınca bi tane poposuna vurmuyormuyuz elbette vuruyoruz .. Namaz kılmamakta ALLAHA saygısızlık değilmidir.. nefsimiz için çogumumuza vururken ALLAh ın emri için bir tane vurmusuz çok mu .. burdaki dövmeninde sınırı vardır denmior ki çocugun kolunu bacagını kıracak kadar döv .. herşeyin bir adabı erkan ı vardır .. Tabi çocuga bunu öğütler iken bir kılmıyor isek ilk önce kendimizi bir yoklayıp sirkelememiz gerek .. çocugu en iyi rehber siz ve eşinizsiniz.. bizler kılıyorsak çocuklarımızında kalbi ısınacaktır ve ve vurmamızada gerek kalmayacaktır .. bu en son çaredir .. vurmadan bir çok yol vardır .. ilk önce onun rehberi biz olacagız biz uygulayacagız anlatacagız namazla ilgili kitaplar alacagız namaza ısındıracak.. sonra ALLAHın izni ile herşey güzel olacak .. Vuracagınız bir fiske belki çocugunuzu cehennem ateşinden koruyacaktır..

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Müslüman herkes cocugunun namaz kilmasini ister, herkesin egitimide kendinedir. Zorla hic birsey olmaz. Zorla yapilan birseyin Allah katinda kabulü ne kadardir onuda Allah bilir.

_Dersena_

Daimi Üye
Tepki
1.750
Müslüman herkes cocugunun namaz kilmasini ister, herkesin egitimide kendinedir. Zorla hic birsey olmaz. Zorla yapilan birseyin Allah katinda kabulü ne kadardir onuda Allah bilir.

bizler rolmodel olursak kalpleri daha kolay ısınacaktır .. benim yazdıklarım direk size hitaben değildi sadece kendi görüşümü belirttim ..

Tepki
8.216
Kızlar dövün kelimesiyle ilgili birde şu görüş var bende çevirilirken kelimenin farklı şekilde çevrilebileceğini düşünüyordum ki bunu açıklayan bir prof yorumu da şu şekilde

Namaz Öğretiminde Cezaya Başvurmamalıdır

Namaz öğretiminde en çok karşılaşılan sorulardan birisi de namaz kılmayan çocuklar için dayağa başvurulması meselesidir. Bilinen bu hadisi tekrar zikredecek olursak Sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmaktadır:

“Çocuklarınız yedi yaşına geldikleri zaman onlara namaz kılmalarını öğretiniz. On yaşına geldikleri zaman…” Evet, hadisin bundan sonraki kısmını bugüne kadar birçok mütercim, “Şayet on yaşına geldiklerinde namaz kılmazlarsa onları dövün.” şeklinde tercüme etmişlerdir. Beyhakî gibi bazı hadisçiler, bu hadisin hükmünün, “Üç kişiden kalem kaldırılmıştır. Bunlardan biri de henüz büluğ çağına ermemiş çocuklardır.” hadisiyle kaldırıldığını söylemektedirler. Onların bu görüşleri çerçevesinde şekillenen hüküm şudur ki, çocukların büluğ çağına gelinceye kadar ibadet mükellefiyetleri olmadığından dolayı, namazı terk etmeleri de herhangi bir cezâi müeyyideyi gerektirmeyecektir.

Öte yandan, gerek Sevgili Peygamberimiz (sav)’in genel olarak dayağa karşı duruşu, ne bir kadına ne de çocuğa hiçbir sûrette eliyle vurmamış olması, gerekse hadisin tamamındaki genel mânâ bu hadise ihtiyatla yaklaşmamızı îcab ettirmektedir.

Hadis-i Şerif’te ifade buyrulan “darb” kelimesi, almış olduğu harf-i cer ile farklı manalara gelebilmektedir. Sözgelimi, “darb-ı mesel” tabiri, dilimize de geçmiş farklı bir kullanımdır. İşte bunun gibi, Hadis-i Şerif’te “alâ” harf-i cerri ile kullanılan darb kelimesi, şu manaya gelmektedir: “… On yaşına geldiği halde namaz kılmazsa, namaz kılması hususunda farklı metodlar kullanarak namaz kılmasına yardımcı olun.”

Arap Dili üzerinde uzman olan kimselerin verdikleri bilgilerin, Hadis-i Şerif’i anlamamıza yardımcı olduğu muhakkaktır. Konuya din eğitimi açısından baktığımız zaman da görünen şudur ki, dayak vb. cezalarla temin edilen namaz kılma faaliyeti, hiçbir zaman ibadetten alınması gereken zevki ve lezzeti sağlayamamaktadır. Belki çocukluk yıllarında sindirilen ve mecbur bırakılan bir anlayışla çocuk tarafından bu ibadet sûretâ yerine getirilmektedir ancak bu hiçbir zaman çocuğun ibadet hayatına katkıda bulunacak bir kaliteye ulaşamamaktadır. Bu itibarla, netice olarak şunu söylemeliyiz ki, baskı ve zorlamayla, ya da dayakla temin edilen namaz kılma davranışı, ergenlik çağıyla birlikte maalesef çocuktan ayrılıp gidecektir. Çünkü çocuğa Allah’ı sevdiği için namaz kılması yerine, babasından ya da yakınlarından azar işitmemesi için namaz kılması telkin edilmiştir. Bu ise çocuğa mal olmayan bir emanet misali bir zaman sonra çocuğun hayatından çıkmakta, kaybolup gitmektedir. Son sözümüz şudur ki, dayakla din eğitimi olmaz!

Prof.Dr.M.Emin Ay

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.765
tşk ederim desena ağzına sağlık... Anlatmak isteyipte anlatamadıklarıma tercüman olmuşsun...

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.765
metiscim bizim hadisi şerife mi inanmamız yoksa prf. doktora mı inanmamız gerekir? yaramazlık yapınca canına yetip iki tane çakmayı sever bizim milletimiz namaza gelince neden herkes anlamamkta ısrar ediyor. Beni döverek öğretmediler yada alıştırmadılar çok şükür ki görerek özenerek istedim namaz kılmayı... Dövelim demiyorum. ön yargı ile yaklaşılıyor. Ben burada namazın önemini paylaştım sadece...

Tepki
8.216
metiscim bizim hadisi şerife mi inanmamız yoksa prf. doktora mı inanmamız gerekir? yaramazlık yapınca canına yetip iki tane çakmayı sever bizim milletimiz namaza gelince neden herkes anlamamkta ısrar ediyor. Beni döverek öğretmediler yada alıştırmadılar çok şükür ki görerek özenerek istedim namaz kılmayı... Dövelim demiyorum. ön yargı ile yaklaşılıyor. Ben burada namazın önemini paylaştım sadece...

Peygamberimiz hadisleri Türkçe mi söylüyor canım?
Hadislerin meaili yapanlara bir bak istersen nerdeyse hepsi prof'lar:rujsigara:
Ayrıca önyargı ile yaklaşmak ne demek kimse burda namazın kötü olduğundan bahsetmiyor aksine Allah'a şükür namazın önemini biliyorum kendi adıma bak nisa suresinde de darb kelimesi geçtiği halde asıl karınızı dövün demiyor ama meaili o şekilde yapıldığı için herkes dövmek anlıyor. Aslında böyle bilgili adamlardan öğrenmemiz lazım kelimenin adam kökünü ekini herşeyini biliyor,bizler değil.

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.765
Desene onlarca prof. indirmiş. hangisine inansak ki acaba?
Dinimizde şiddet yok diyenlere hatırlatıyorum. "CEHENNEMİ" buradaki rahatın, umursamazlığın ve aklınıza gelen birçok günah bildiğimiz şeylerin sonu "CEHENNEM"
Konuyu uzatmaya gerek yok.Mayamızda yok zaten.Kazık çakmayacağız bulunduğumuz yerlere belki yarın belki yarından da yakın belki daha çok senelerimiz var imtihanın özelliği burada nerde sonlanacağını bilsen zaten ona göre yaşarsın... Öldükten sonra sonsuzluk var. Yan yana bildiğin kadar 1 rekat namaza 80,000 yıl yanılacakmış. Aklınız bucağınız alıyormu? Şaka gibi mi geliyor yoksa hala...
Geçenlerde bir haber sitesin de Peygamber efendimizin Cehenemi görüpde çekilen azapları malikden anlatmasını istiyor. İnanır mısınız? Bırakın onu bunu.... Ölünün ardından yakılan ağıtlara bile öyle azaplar var ki kanım dondu yarabbi dedim nasıl dirayetli olacaz
Allah-ü Teala sonumuzu hayır etsin.
İNŞALLAH...:nk:

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Herkes kendi sonundan sorumludur. Hadisler herkes anlamak istegi gibi anladigi icin böyle ayri düsünceler oluyor.
Müslümanlik huzur dini, bir cocugu dayakla terbiye edemezsiniz, o dayakla yaptigi seyi ilerde zaten yapmayacaktir, yapsada nasil yaptigini Allah bilir.
Bizim dinimizde zorlama yok, hersey insanin icinden gelmeli. Biz sadece cocuklarimiza anlatabiliriz, gösterebiliriz, kendimiz örnek olabiliriz ama dayakla terbiye edilen hangi cocuk adam olur.
7 yasinda cocugu nasil dövebilir bir insan ya.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar