Maden Ocağı Değil Matem Ocağı KALBİMİZ SOMA !

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.528
Az önce Tv8'de Hakan Özcan / AKUT Soma müdahalesi ekip lideri artık bölgeden ayrıldık dedi

nk83

Admin
Tepki
83.528
fft2mm4946707.jpg

Dünyada birinci haber

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasını dünyanın önemli basın yayın kuruluşları ilk haber olarak duyurdu

İngiliz yayın kuruluşu BBC, ana haber bülteninde ilk haber olarak verdiği Soma faciası ile ilgili AKP hükümetin protesto edildiğini söyledi. BBC, son olarak 274 olarak açıklanan ölü sayısının giderek artması ile ülke tarihinin en büyük maden faciasının yaşandığını ve Soma’daki maden kazasının ardından ilçeye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın protesto edildiğini aktardı. Protestocuların Ak Parti Soma İlçe Teşkilatı binasına saldırdığını ve İstanbul ve Ankara’da da hükümet karşıtı protestoların düzenlendiğini yazan BBC, Ankara’da 800’e yakın protestocunun üniversiteden Enerji Bakanlığı’na yürüdüğünü duyurdu.

İngiliz Sky haber televizyonu da geniş yer verdiği Soma’daki maden faciası haberinde 274’e yükselen ölü sayısının yanı sıra 100’den fazla kişinin de kurtarılmayı beklediğini aktardı. Sky News, ölü sayısının artmasıyla hükümet aleyhine protestoların da düzenlendiğini kalabalıktaki birçok insanın hükümete kızgınlığını gösterdiğini ifade etti.

İngiliz Guardian gazetesi, üç günlük ulusal yas ilan edilen Türkiye’de facianın ardından ölü sayısının giderek arttığını yazdı.
Independent gazetesi ise ölü sayısının 274’ yükselmesi ile Soma’daki facianın ülkenin en büyük maden kazası olduğuna vurgu yaptı. Gazete, halen siyasi tansiyonun yüksek olduğu Türkiye’de İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok kentte hükümet aleyhine protestoların düzenlendiğini Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın madeni ziyareti sırasında da halk arasında gerginliğin yaşandığını yazdı.

Financial Times gazetesi, CHP’nin iki hafta önce Soma’daki maden kazaları ile ilgili TBMM’ye verdiği önergenin reddedildiği haberinin bu felaket ile birlikte siyasi bir kavgayı ateşlediğine dikkat çekti.

Amerika’da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi de kazanın, Türkiye’nin halk sağlığı ve güvenliği kayıtlarının korkunç yüzünü ortaya çıkarmasının yanında, ülkenin ilk başkanlık seçimlerine üç ay gibi kısa bir zaman kala hükümete karşı öfkeyi şiddetlendirdiğini ileri sürdü.
ABD’Lİ New York Times gazetesi, 200’den fazla kişinin hayatını kaybettiği kazada yaşamını yitirenlerin yakınlarının ise facianın nedenini bilmek isterken ülke genelinde de protestoların düzenlendiğini yazdı.

Amerikan Fox televizyonu madencilerin hayatını kaybettiği Soma’da protestoların düzenlendiğini duyurdu.
Fox News, Başbakan’ın Soma’yı ziyareti sırasında protesto edildiğini ve protestocu bir grubun madenin işletmeciliğini yapan Soma Holding’in İstanbul’daki merkez binası önünde toplandıklarını aktardı.

DHA

nk83

Admin
Tepki
83.528
1400140685676.jpg

‘Oğlum, hakkını helal et’

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasında yaşamını yitiren işçilerden birinin avucunda bulunan kağıtta “Oğlum, hakkını helal et” yazdığı görüldü.
Manisa'nın Soma ilçesinde ölü sayısı Sabah saatlerinde 282'ye ulaştı. Ekipler kurtarma çalışmalarını sürdürürken, mahsur kalan madenciler için umutlar giderek azalıyor.

Soma'dan yürek burkan haberler gelmeye devam ediyor. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Teşkilatlandırma ve eğitim Sekreteri Osman Tutkun, cenazelerin teslim alındığı sırasında gördüğü bir manzarayı paylaştı.

Tutkun, "Orada çıkartılan bir cenazede, şehidin avucunun içinde ki kağıtta 'Oğlum, hakkını helal et' yazıyordu. Biz bu kadar onurlu maden işçileriyiz" dedi.

Sabah

nk83

Admin
Tepki
83.528
1400083403886.jpg

Bakan Çelik kayıt dışı iddialarına cevap verdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik Soma'da meydana gelen maden kazasıyla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Faruk Çelik kayıt dışı olarak işçi çalışıtırıldı yönündeki iddiaya yönelik olarak, "Kayıt dışı bir çalışma olduğuyla ilgili bize bir bilgi gelmedi. 15 yaşındaki çocuğun çalıştırıldığı yönünde bir bilgi geldi. Arkadaşlarımıza talimat verdik. Soma'da bir kriz merkezi kurduk. Bu konuda müsteşarımızla birlikte biz sürekli irtibatlıydık. Gelişen tüm olaylara anında müdahale ettik. 15 yaşında değil bu delikanlının 19 yaşında olduğunu tespit ettik." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik açıklamalarından satır başları:

-Bakan Çelik, kaza haberinin alınmasıyla birlikte hareket geçtiklerini söyledi. Çelik, işyeri ile ilgili bugüne kadar tüm şikayet ve incelemelerle ilgili çalışmalar yapıldığını, 2012 -2013 yılları arasında tespit edilen tüm eksiklerin giderilmesi için gerekli yaptırımların uygulandığını söyledi. Çelik son olarak 2014 yılı başında kontroller yapıldığını söyledi.

-Bakan Çelik, İş sağlığı ve güvenliği yasası getirdiklerini, bu yasa ile risk söz konusu ise kazma vurulamayacağını, güvenlik sağlandıktan sonra çalışma yapılma zorunluluğu getirildiğini anlattı.

-Bu yasa ile bin kişi üzerindeki işyerilerine büyük sorumluluklar getirildiğini, iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi mecburiyetleri konuldu. Bu işyerinde 13 işyeri sağlığı güvenliği, ve 4 iş yeri hekimi bulunuyor.

-Yasa olarak şartları yerine getirilmesine rağmen bu kaza neden meydana geldiğine ilişkin araştıramalar yapılıyor. En ufak ayrıntılar değerlendirilecek. Bütün yönleri ile bu konu aydınlatılacaktır. Bu olayın gizli saklı kalma söz konusu değildir.

-Tehlikeli işyerlerinde rapor defteri mutlaka bulunmak zorunda. Çalışma süresi içinde o işyerinde ne gibi bir çalışma yapılmış ne gibi değişiklik yapılmış bu defter üzerinde de çalışma yapılacaktır.

-İş Sağlığı güvenliği farkındalığı için çok önemli çalışmalar yaptık. Ancak bugün hala böyle bir yasanın çıktığından haberi olmayanlar var. Biz 5 yıldır iş sağlığı güvenliği yasasını çıkarmak için mücadele vermiş bir bakanım.

-Meslek hastalıklarını önlemek mümkün, meslek kazalarını da yüzde 98 azaltmak mümkün. Ama bu sadece bakanlığın değil, işyerinden sendikalara ve tüm kurum ve kuruluşlara görev düşüyor.

-Bu olaya hepimizin görev düşüyor. Bu sadece acı olaylar meydana geldiğinde gündeme gelmemeli. İş sağlığı güvenliği maddi hesabı yapılmamalı. Bunu herkes söyler. Ancak bu lafta kalmamalı. Ölen kardeşimizi hangi servet hangi imkanlar geri getirebilir.

-Bırakalım siyaseti, iş sağlığı konusunu ne kadar önemsediğimizi tartışalım. iş hayatındaki riskleri ve sıkıntıları kaldırmak için çaba gösterelim.

-Gazetecilerin sorularına da cevap veren ve bu yönde medyada yer alan eleştirilere değinen Faruk Çelik, "Olayın olduğu andan itibaren olay yerine benim de gitmem gerekiyordu. Bakanlık olarak her konuda orada idik. Ancak benim oraya gidememem kişisel bir sağlık durumum nedeni ile gidemedim. Süren bir tetkik konusunda doktorun ayrılmamam gerektiği konusunda talebi vardı. Gidemeyişim tamamen sağlıkla ilgili özel bir konudur" dedi.

-Çelik, madende 15 yaşında çalıştığı söylenen çocuğun 19 yaşında olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

-Çelik, maden işletmesinin örgütlü bir kuruluş olduğunu, sendika ile de görüşerek oradaki eksikliklerle ilgili görüşmelerde bulunacağını söyledi.
Sabah

nk83

Admin
Tepki
83.528
8924f658fe3c23caaf565df9c5a14844_k.jpg

Ölüme buradan yürüdüler!

Soma'daki maden faciasının ardından kurtarma çalışmaları devam ederken, işçilerin soyunma odalarının içler acısı görüntüleri yürekleri dağladı

ac8111189d6ff38510a4403bdc653910_k.jpg

980faf5b362a2b37fa2c14938130497f_k.jpg

fe9b5c448d0be8913781a52565507903_k.jpg

a6b38de95973a4f1981ff6ac69f67eb7_k.jpg

faa8c6e581e562c54abd75962e25669b_k.jpg

8ef71a80c503ad31fd666dbd97d214da_k.jpg

cd81d43944421827bd39217c56cb1527_k.jpg

07a2b5d633c47d88a22d936f108e5da9_k.jpg
,

66af30e2606d15486db20a51ff82fdc8_k.jpg

22d3b203475683a348664d36f0735b10_k.jpg

Habertürk

nk83

Admin
Tepki
83.528
948551_detay.jpg

Faciadan sağ kurtulan işçi yaşadıklarını anlattı

"25-30 kişi yola çıktık, 'nefes'e ulaştığımızda yanımda sadece baygın bir arkadaş vardı"

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasından sağ kurtulan bir vardiya çavuşu, temiz havaya ulaşmak için dumanların arasında 1 kilometre yürümesi gereken işçilerin, ölümle hayat arasındaki ince çizgide geçen dakikalarını anlattı.

Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde yaşayan Tevfik Cücü (31), yaptığı açıklamada, 9 yıldır maden ocaklarında çalıştığını ve 2009'dan bu yana da üzücü olayın meydana geldiği iş yerinde bulunduğunu söyledi.

Vardiya çavuşluğu yaptığı maden ocağında, yer altında bulundukları sırada 13 Mayıs'ta saat 15.00 civarında enerjinin kesildiğini belirten Cücü, şöyle devam etti:

"Teknikerin kontrole gitmesinden 5-10 dakika sonra bize, 'Arkadaşları toplayın, nefese çıkın' diye haber geldi. (İşçilerin, belirli aralıklarla rahatlamak için gittikleri temiz hava bölümüne 'nefes' deniliyor.) Arkadaşları topladık, çıkmak istedik. Yüzeyden yaklaşık 3-4 kilometre içerideyiz. Yer altında temiz hava bölümüne 1 kilometre kaldı. Kendimizi temiz havaya atmaya çalışıyoruz. Orada ana yollar var; temiz havanın bulunduğu. Bizi, bu ana yola ulaştıktan sonra yüzeye çıkardılar. Duman, etrafı sarmıştı. Orada maskeleri taktık. Yukarı doğru yürürken kimse kimseyi göremiyordu dumandan. Temiz hava bölümüne 1 kilometre vardı. Dumandan eksildik. 25-30 kişi yola çıktık, 'nefes'e ulaştığımızda yanımda sadece baygın bir arkadaş vardı."

"Artık maden ocağında devam etmeyeceğim"

Cücü, yangın sonrası işçilerin tamamının maskelerini taktığını ancak panikle bunu çıkaranların, dumandan etkilenip olduğu yere yığıldığını aktardı.

Nefes almakta zorlanmasına rağmen maskesini hiç çıkarmadığını vurgulayan Cücü, temiz hava bölümüne kadar 1 kilometrelik bölümde yaşadıklarını hayatı boyunca unutamayacağını dile getirdi.

Temiz havanın dağıldığı noktada patlama olunca koridorlara duman dolduğunu bildiren Cücü, şunları kaydetti:

"Kimse kimseyi tanıyamıyor, göremiyor. El yordamıyla çıktım temiz havaya. Arkama yapışanlar oldu. Kimisi dua ediyordu, kimisi bağırıyordu, 'Allah'ım, kurtarın, beni kurtarın' diyenler oluyordu. 'Kimse maskeyi azından çıkarmasın' dedim ama bunu yapmadılar. Bir karış önünüzü göremiyorsunuz. Biraz sıkışınca maskeyi çıkarıyorlar ve dumandan etkileniyorlar. Çoğu da zaten bu dumandan hayatını kaybetti. Temiz hava bölümüne çıkınca 'Arkadaşlarımız yolda kaldı' diye kurtarma ekibine bağırdım. Ardından girip onları da çıkarmışlar. Oradan saat 16.00'dan sonra çıkabildim."

Cücü, birçok arkadaşının hayatını kaybettiğini ifade ederek, "Artık maden ocağında devam etmeyeceğim, hiç niyetim yok. Bu yaşadıklarımız çok zor" diye konuştu.

AA

nk83

Admin
Tepki
83.528
1400143749926.jpg

"Demirleri ısırarak hayatta kaldık"

9 saat mahsur kaldığı madenden kurtulan ve kendisiyle birlikte 40 kişinin yaşamasını sağlayan maden işçisi Selahattin Şen A Haber’e konuştu. Çavuş olarak anılan tecrübeli madenci, konveyör oluklarına yattıklarını ve orada bulunan demirlere ağızlarını dayayıp oksijen aldıklarını söyledi.

KONVEYÖR OLUKLARININ İÇİNE YATTIK
14:50 gibi yangın olayı çıktı. Olayın ardından ayağın içini tamamen boşaltıp "kaçamak"a geçtik. Bizim ayağımız dışında, alt kattaki kişileri de oraya toplayıp 142 kişi olduk. Saat 19:30'a kadar hiç bir şeyimiz yoktu. Ama sonrasında hava kesildi. Hava kesilince bizim olduğumuz yeri de duman basmaya, karbon monoksit yükselmeye başladı. Ondan sonra çare aradık. Hava yok. Ayağın içine geçtik. Bizim ayağımız komple demir. Mekanize ayak olduğu için. Arkadaşlara dedim ki "hepimiz bu konveyör oluklarının içine yatacağız. Hepimiz ağzımızı bu demirlere vereceğiz, bu demirlerden biz oksijen alacağız" dedim. Tüm arkadaşları ayağın içine götürdüm, hepimiz demirleri ısırdık. Bir kısmı beni dinlemeyip aşağılarda daha iyi yer buluruz diyip gittiler, aşağıda monoksit daha yüksekti.
DEMİRLERİ ISIRARAK HAYATTA KALDIK
Bir emniyet şeridi astım. O şerit havaya göre kıpırdıyordu. Sürekli onu takip ettim. Saat 21'e doğru o şeridin yönü değişmeye, hava gelmeye başladı. Onsan sonra biz orada kalan kişiler yavaş yavaş toparlandık, kendimize geldik, sonra da yukarıdan kurtarıcı ekipler geldi onlarla beraber yer yüzüne çıktık. Kötü bir olay yaşadık. Bizi kurtaran o demirler oldu. O demirlerden sürekli oksijen aldık. Hava değil oksijen aldık. Bunu ben yıllardan beri biliyordum. Zonguldak'ta madencilik okulunda bunun kursunu da gördük. 40'ın üzerinde arkadaş bu sayede kurtulduk. Saat 00:06'da dışarı çıktım.

PANİK YAPMAMAMIZ SAYESİNDE KURTULDUK
Biz sakin olmamızdan, panik yapmamızdan ve o demirlerden faydalandık. Yoksa biz de giderdik. Mümkün değildi kurtulmamız. Zaman zaman umutsuzluğa kapıldık. Vücudumuz yavaş yavaş uyuşmaya başladı. Sadece beynimize oksijen gelsin diye o demirleri hiç bırakmadık arkadaşlara "Demirleri ısırmaya devam edin" dedim. "başka kurtuluş şansımız yok" dedim. Ve öylece kurtulduk. O oksijen bize yetti. 1,5 saat o demirleri ısırarak kurtulduk.

Daha önce böyle bir şey yaşamadım. Çok yıllar önce bir kül baskını olmuştu, devletteyken. O kül baskınında da biz bunu denedik. O zaman da konveyör oluklarına yattık birkaç arkadaş. Kısa süreliydi ama o zaman da o konveyörlerden hava aldık. Bunu daha önce de denedik biz. Sene 1979 civarıydı.

Sabah

nk83

Admin
Tepki
83.528
1400143851950.jpg

Madende "nefes"e ulaşmak hiç bu kadar zor olmamıştı

Soma'daki maden faciasından sağ kurtulan vardiya çavuşu Cücü: "Duman, etrafı sarmıştı. Orada maskeleri taktık. Yukarı doğru yürürken kimse kimseyi göremiyordu dumandan. Temiz hava bölümüne 1 kilometre vardı. Dumandan eksildik. 25-30 kişi yola çıktık, 'nefes'e ulaştığımızda yanımda sadece baygın bir arkadaş vardı. Kimse kimseyi tanıyamıyor, göremiyor. El yordamıyla çıktım temiz havaya. Arkama yapışanlar oldu. Kimisi dua ediyordu, kimisi bağırıyordu, 'Allah'ım, kurtarın, beni kurtarın' diyenler oluyordu"

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasından sağ kurtulan bir vardiya çavuşu, temiz havaya ulaşmak için dumanların arasında 1 kilometre yürümesi gereken işçilerin, ölümle hayat arasındaki ince çizgide geçen dakikalarını anlattı.

Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde yaşayan Tevfik Cücü (31), yaptığı açıklamada 9 yıldır maden ocaklarında çalıştığını ve 2009'dan bu yana da üzücü olayın meydana geldiği iş yerinde bulunduğunu söyledi.

Vardiya çavuşluğu yaptığı maden ocağında, yer altında bulundukları sırada 13 Mayıs'ta saat 15.00 civarında enerjinin kesildiğini belirten Cücü, şöyle devam etti:

"Teknikerin kontrole gitmesinden 5-10 dakika sonra bize, 'Arkadaşları toplayın, nefese çıkın' diye haber geldi. (İşçilerin, belirli aralıklarla rahatlamak için gittikleri temiz hava bölümüne 'nefes' deniliyor.) Arkadaşları topladık, çıkmak istedik. Yüzeyden yaklaşık 3-4 kilometre içerideyiz. Yer altında temiz hava bölümüne 1 kilometre kaldı. Kendimizi temiz havaya atmaya çalışıyoruz. Orada ana yollar var; temiz havanın bulunduğu. Bizi, bu ana yola ulaştıktan sonra yüzeye çıkardılar. Duman, etrafı sarmıştı. Orada maskeleri taktık. Yukarı doğru yürürken kimse kimseyi göremiyordu dumandan. Temiz hava bölümüne 1 kilometre vardı. Dumandan eksildik. 25-30 kişi yola çıktık, 'nefes'e ulaştığımızda yanımda sadece baygın bir arkadaş vardı."

"Artık maden ocağında devam etmeyeceğim"

Cücü, yangın sonrası işçilerin tamamının maskelerini taktığını ancak panikle bunu çıkaranların, dumandan etkilenip olduğu yere yığıldığını aktardı.

Nefes almakta zorlanmasına rağmen maskesini hiç çıkarmadığını vurgulayan Cücü, temiz hava bölümüne kadar 1 kilometrelik bölümde yaşadıklarını hayatı boyunca unutamayacağını dile getirdi.

Temiz havanın dağıldığı noktada patlama olunca koridorlara duman dolduğunu bildiren Cücü, şunları kaydetti:

"Kimse kimseyi tanıyamıyor, göremiyor. El yordamıyla çıktım temiz havaya. Arkama yapışanlar oldu. Kimisi dua ediyordu, kimisi bağırıyordu, 'Allah'ım, kurtarın, beni kurtarın' diyenler oluyordu. 'Kimse maskeyi azından çıkarmasın' dedim ama bunu yapmadılar. Bir karış önünüzü göremiyorsunuz. Biraz sıkışınca maskeyi çıkarıyorlar ve dumandan etkileniyorlar. Çoğu da zaten bu dumandan hayatını kaybetti. Temiz hava bölümüne çıkınca 'Arkadaşlarımız yolda kaldı' diye kurtarma ekibine bağırdım. Ardından girip onları da çıkarmışlar. Oradan saat 16.00'dan sonra çıkabildim."

Cücü, birçok arkadaşının hayatını kaybettiğini ifade ederek, "Artık maden ocağında devam etmeyeceğim, hiç niyetim yok. Bu yaşadıklarımız çok zor" diye konuştu.

Sabah

htc_

Daimi Üye
Tepki
986
Rabbim yardım etsin, ne olacak halimiz? biz burda üzüntüden ne yaptığımızı bilmiyoruz oradakiler neler yapıyor kimbilir? Tek yapabildiğimiz dua etmek .. Rabbim kurtarsın hepsini,

nk83

Admin
Tepki
83.528
soma-daki-faciada-olu-sayisi-282-4374558.Jpeg

Saat 11.00'da dolaylarında bir kötü haber daha geldi..

Maden ocağında tekrar yangın çıktı. Kurtarma ekipleri çalışmalarına devam edemiyor. Karbonmonoksit gazının boşaltılması çalışmalarına da ara verildi.

Milliyet Gazetesi muhabiri Gökhan Karakaş, dün saat 22.00'dan beri aramaların yavaşlatıldığını, karbonmonoksit oranı arttığı için içeri temiz hava verilemediği için gece 02.00'da bütün ekiplerin madenden çıkarıldığını bildirdi. Tahliyenin ardından sabah saatlerinde aramalara hız verilemedi ve çalışmaların halen aksadığı belirtiliyor.

Bugün aileler Kırkağaç'taki soğuk hava deposundan yakınlarının cenazelerini teslim almaya devam ediyor. Soma ve Kırkağaç'ın bir çok mahallesinde cenazeler var ve yollarda uzun ceneza konvoylarına rastlanıyor. Bazı camilerden iki ya da üç cenazenin aynı anda kalktığı görülüyor. Soma belediye binasından sürekli cenaze anonsları yapılırken dost ve yakınlarına mezarlık bilgileri veriliyor.

ÇALIŞMALAR BAŞKA BİR KAPIDAN DEVAM EDİYOR

Manisa'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen maden faciasının ardından kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar, başka bir kapıdan sürdürülürken, polis ve jandarmanın ocak çevresindeki güvenlik önlemleri de devam ediyor.
Çalışmalar devam ederken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam maden ocağında incelemelerde bulundu.

BAKAN YILDIZ SON RAKAMI PAYLAŞTI
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin sayısının 282'ye yükseldiğini bildirdi.

Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, cenaze işlemleri tamamlanan 217 işçinin cenazelerinin de ailelerine teslim edildiğini söyledi.

Hayatını kaybeden bütün işçilerin cesedinin ailelerine gün içerisinde teslim etmeyi hedeflediklerini dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar ailelerinin ****neti son derece yapıcı bir rol oynadı. Arama kurtarma çalışmalarına yeni kişiler katılmak istiyor. Arama ve kurtara ekibimiz yeterli. Bu talepler tam tersi çalışmaları kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor."

HAVANIN YÖNÜ DEĞİŞTİRİLDİ

Maden içerisinde 2 bloğa henüz ulaşılamadığını ifade eden Yıldız, "Bugün itibarıyla daha dikkatli olmamız gerekiyor, buradaki yoğunluğun bir gösteriye dönüşmemesi gerekiyor. Biz bütün işçi kardeşlerimizi çıkaralım, ondan sonra kim ne yapmak isterse daha rahat bir şekilde yapacaktır" dedi.

Maden içerisinde hava yönünün değiştirilme çalışmaları nedeniyle arama ve kurtarma çalışmalarına ara verilmesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Yıldız, "Arama çalışmalarına son verilmedi sadece havanın yönü değiştirildi. Bu teknik bir konu. Bu detaylara girmemiz söz konusu değil. Ama havanın yönü değiştirilmesiyle 8 işçi kardeşimize daha ulaşıldı. Dün gece yapılan çalışmalarla 282 işçi kardeşimize ulaşılmış oldu" diye konuştu.

Bakan Yıldız, faciayla ilgili olan biteni kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmaya çalıştıklarını kaydederek, "Ulaşılamayan 2 noktada işçi kardeşlerimizin olduğuna inanıyoruz. Tetkiklerimiz doğru çıktı" ifadelerini kullandı.

Taner Yıldız, bir gazetecinin sorusu üzerine son 12 saatte madenden canlı çıkarılan işçinin bulunmadığını sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da şu anda hastanelerde 27 yatan hastanın bulunduğunu, durumu iyi olanların ise gün içerisinde yapılacak kontrollerin ardından taburcu edilebileceğini belirtti.

Bakanlar Taner Yıldız, Mehmet Müezzinoğlu ve Ayşenur İslam daha sonra maden ocağı çevresinde incelemelerde bulundu.

MADENİ SU BASTI

Bir tekniker, madenin içindeki durumu şöyle anlattı, "Elektriklerin kesilmesi ile birlikte yerin altından çıkan su da tahliye edilemediği için şu anda madenin içini su basmış durumda. Normalde elektrik kesildiği zaman tulumbaların başında biri olur. O da olmadığı için su her yeri kapladı.

Milliyet

nk83

Admin
Tepki
83.528
unal-aysal-soma-yi-ziyaret-ediyor-4375557.Jpeg

Ünal Aysal Soma'yı ziyaret ediyor

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal beraberindeki heyet ile birlikte, maden felaketi yaşayan Soma'yı ziyaret ediyor.

Galatasaray ****** Başkanı Ünal Aysal ve yönetim kurulu üyeleri de Soma’ya gelerek acılı ailelere taziye ziyaretinde bulunuyor. Öte yandan Emir Sarıgül önderliğinde 2 TIR su, çorba ve kuru gıda Soma’daki afet bölgesine gitti.

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, yönetim kuruluyla birlikte geldiği Soma’da Sözcü'ye özel olarak açıklamalarda bulundu;

“Vallahi bizim Soma’nın ilişkimiz eskiye dayanıyor. Tabi ki bu seferki ziyaretimiz son derece üzücü. Hepimiz bir acıyı paylaşıyoruz. Bugün gerekli olduğu kadar döneceğim ve akşam da İstanbul’a döneceğim.”

“SOMA’YA YENİDEN GELECEĞİZ”

Yönetim kurulu üyesi Emir Sarıgül de Soma’da gözlemler yapacaklarını ve İstanbul’a dönünce gerekli çalışmalarını yaptıktan sonra yeniden geri döneceklerini belirtti.

Sarıgül, şu ifadeleri kullandı;

“Önce ulusumuzun başı sağolsun… Biz burada Galatasaray ******’nün sadece spor ****** olmadığını gösteriyoruz. Van’da olduğu gibi burada da halkımıza yardım ediyoruz. Yönetim Kurulu ile birlikte Soma’dayız… Bir kuru gıda, bir de sıvı gıda içeren 2 TIR’ımızla geldik. Bütün spor kulüpleri aktif olmalıyız. Kulüpler sadece sportif amaçlarla anılmaması lazım. Biz bu tip olaylarda formalarımızı bir kenara bırakıp, ay-yıldızın altında birleşmeliyiz. Bizim buraya gelmekteki en büyük amacımız, burada neler yapılabilir diye araştırıp bunun raporunu çıkarmak. Bu sadece ilk ve ufak bir adım… Soma’ya yeniden geleceğiz. Bütün kulüpler olarak sorumluluk üstlenmeli, ümit ediyorum ki bizden sonra da tüm spor kulüpleri büyük özveri gösterecektir.”

(Sözcü)

nk83

Admin
Tepki
83.528
1400144688914.jpg

Soma'da hayat kurtaran liste

Manisa’nın Soma ilçesinde facianın yaşandığı maden ocağının lambahanesinde asılı duran bir not dikkat çekti.

'Aşağıdaki kişilerin çıkışları yapılmış olup yer altına girmeleri kesinlikle yasaktır' yazısının altında ismi yazan 5 işçi bugün işten çıkarıldıkları için hayatta kaldı.

Halil Yayla, Nurullah Şafak, İlhami Atar, İlhami Aydın ve Mehmet Koyun isimli işçiler kısa bir süre önce işten çıkarılmanın ve evlerine ekmek götüremeyecek olmanın acısını yaşarken, 3 gün önce meydana gelen maden faciasında mesai arkadaşlarının kaderini yaşamayarak, hayatta kaldılar.

Sabah

nk83

Admin
Tepki
83.528
1400182186196.jpg

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'den açıklama

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş'den yapılan açıklamada, 'Ne yazık ki işletmemizde mühendislik ve teknik olarak bugüne kadar görülmeyen ve açıklanamayan yangın vuku bulmuştur. Her türlü emniyet tedbirinin alınmasına rağmen normal şartlardan daha hızlı bir şekilde yayılan yangının nedeni, detaylı incelemeden sonra anlaşılabilecektir' denildi. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş, Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen yangına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, 'Ne yazık ki işletmemizde mühendislik ve teknik olarak bugüne kadar görülmeyen ve açıklanamayan yangın vuku bulmuştur. Her türlü emniyet tedbirinin alınmasına rağmen normal şartlardan daha hızlı bir şekilde yayılan yangının nedeni, detaylı incelemeden sonra anlaşılabilecektir' denildi.

Açıklamada, 'Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. olarak, milletimizi ve bizi yasa boğan elim yangınla ilgili ilk andan itibaren önceliğimiz çalışanlarımızın kurtarılması olmuştur. Yangına neden olan detayların araştırılması devam ederken bir yandan da yaralılarımızın kurtarılması, çalışanlarımızın tahliyesi için tüm Türkiye ile birlikte ekiplerimiz seferber olmuştur' ifadelerine yer verildi.

Spekülatif haberler üzerine açıklama yapma gereğinin hissedildiği belirtilen açıklamada, 'Bu gelişmeler yaşanırken basında yer alan spekülatif yorumlar karşısında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye bünyesinde işletilen Eyven Maden Ocağı hakkında kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur. 3000 çalışanı bulunan maden ocağı 2009 yılından bu yana Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilmektedir. Yer yüzey kodundan ortalama 400 metre derinliği bulunan ocakta, yüzeyden itibaren maden üretim alanına 14 derece meyilli galeri ile inilmektedir. Galerilerin toplam uzunluğu 10 kilometredir' denildi.

Maden ocağında asansör sisteminin bulunmadığı kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'Maden üretim alanında maden damarının eğilme ve genişlemesine göre madencilik felsefesine uygun işletme planı yapılarak üretim çalışmaları sürdürülmektedir. Çıkarılan malzemenin hızlı bir şekilde dışarı çıkarılması için bantlı sistem uygulanmaktadır. İşletmede basında yer aldığı üzere asansör bulunmamaktadır. Maden ocağında bulunan sensörler sayesinde ocak içerisinde yaşanan ısı değişiklikleri ve zehirli gaz oranları yerüstünde bulunan mevcut sistem sayesinde ölçülmekte olup, önemli sayıda bir kadro seyyar olarak dolaşıp ölçüm yapmaktadır. Üretim ayaklarında bir ısı değişikliği cereyan etmesi halinde, bu ısınma farkı ya da karbonmonoksit gibi zehirli gazların artışı, sistem ve deneyimli ekipler tarafından anında ölçümlenir. Karbonmonoksit yer üstünden ve yer altından okunur. Mevcut karbonmonoksitin yoğun olduğu alandan üretim ayağı uzaklaştırılır. Boşaltılan ayaktan karbonmonoksit çekilerek tavanda baraj delikleri dediğimiz kanallar açılarak küllü su basılarak soğutma işlemi yapılır. İşlem tamamlandığında yangın söndürülmüş olur.'

'Madencilik sektöründe ilk kez görülen bir olayla karşı karşıya kalındığı belirtilerek, 'Fakat yangın sırasında prosedürdeki bu işlemler gerçekleştirilememiştir. Çünkü madencilik sektöründe ilk kez görülen bir olayla karşı karşıyayız. Madencilik sektöründe madenin yapısı gereği birdenbire yüksek oranlı bir yangın söz konusu olamaz. Yangından 5 dakika önce bütün ölçüm mekanizması bütün verilerin normal şartlarda olduğunu göstermiştir. Ne yazık ki işletmemizde mühendislik ve teknik olarak bugüne kadar görülmeyen ve açıklanamayan yangın vuku bulmuştur. Her türlü emniyet tedbirinin alınmasına rağmen normal şartlardan daha hızlı bir şekilde yayılan yangının nedeni, detaylı incelemeden sonra anlaşılabilecektir' denildi.

Açıklamada, 'İşletmede zehirli gazlar yüzde 1 seviyesine geldiği zaman kilitlenen bir sistem bulunmaktadır. İçerideki karbonmonoksit oranı yükseldiği zaman elektrik sistemi durmuş ve jeneratörler devreye girmiştir' denildi.

Yangına ilişkin her türlü detayın incelendiğine dikkat çekilerek, 'Maden ocağında yaşanan bu elim yangınla ilgili her türlü detayın inceleneceğinden kamuoyunun şüphesi olmamalıdır. Yangının ortaya çıkmasının pek çok nedeni olabilir. Bu detayların titizlikle incelenerek kamuoyuna duyurulması kaybettiğimiz canlara olan borcumuzdur. Canlarımızı yakan, içimizi kavuran bu acı olayla ilgili detayları yarın sabah düzenleyeceğimiz basın toplantısı ile sizlerle paylaşacağız. Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur' ifadelerine yer verildi.

nk83

Admin
Tepki
83.528
1400221494249.jpg

Umutlar tükeniyor

Soma'daki maden faciasında ölenlerin sayısı 284'e ulaştı. Ocakta yeniden yangın çıkarken iki bloka ise hâlâ ulaşılamadı. Zaman akıp giderken umutlar da giderek tükeniyor

Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisindeki kömür madeninde yaşanan facia sonrası kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ancak saatler ilerledikçe umutlar da tükeniyor. Gece boyunca aramakurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürdü. Ekipler hava akım yönünün değiştirilmesinin ardından galerilerde biriken karbonmonoksit gazını tahliye etmeye çalıştı. Hava akım yönünün değiştirilmesinin ardından, ocaktaki havalandırmalardan yoğun duman çıkışı gözlendi. Madenci yakınlarının endişeli bekleyişi ise sabaha kadar sürdü. Bu arada dışarıya da gaz sızıntısı olduğu gerekçesiyle dışarıda bulunan vatandaşlara ve görevlilere de gaz maskesi dağıtıldı. Arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları sürerken dün saat 11.00 sıralarında maden ocağında tekrar yangın çıktı. Kurtarma ekipleri zorunlu olarak çalışmalara ara verdi. Madende elektrik kesik olduğu için yangını söndürmek için kullanılan su tahliye edilemedi. Madenin bazı bölgelerini bu nedenle su bastı.

1400187143342.jpg

EN UÇ KÖŞELERE BAKIYORUZ
Madendeki çalışmalar, Zonguldak'tan giden Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tahlisiye ekibinin öncülüğünde sürdürülüyor. Ekibin başında yer alan TTK İş Güvenliği Denetim Şube Müdürü Ahmet Sarıalioğlu, karbonmonoksit gazının bazı bölgelerden temizlendiğini anlattı. Ocağın girişten yaklaşık 300 metre yerin altına uzandığını anlatan Sarıalioğlu, "Bant ve varagellerle (eğimli arazilerde dolu vagonları aşağıya, boş vagonları da yukarıya çekmeye yarayan, nakliyat yolu) ocak içine iniliyor. Zonguldak ocakları gibi kuyu sistemi yok. Ocağın doğusundaki en uç köşesinde yangın olan yerin çevresinde çalışmalar yapıyoruz. Bize verilen bilgiler doğrultusunda mümkün olan her yere baktık" dedi.

ÖLÜ SAYISI 284'E ULAŞTI
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli ile birlikte maden sahasında incelemelerde bulundu. Hayatını kaybedenlerin sayısının son çıkarılan işçiyle birlikte 284'e ulaştığını belirten Yıldız, "Tedavisi devam eden sadece 3 kişi var. Arama ve kurtarma ekibimiz yeterli. 2 bloka henüz ulaşılamadı. Bugün itibarıyla daha dikkatli olmamız gerekiyor" diye konuştu. Yıldız bir soru üzerine de "İşçi kardeşimin yanında koltuğumun şu kadar değeri yok" dedi. Bu arada Konya'nın Beyşehir ilçesinde barit çıkarılan bir ocakta meydana gelen toprak kaymasında 18 yaşındaki Tunahan Gürocak ölürken, amcasının oğlu Ali Gürocak yaralandı.

56 şehit madenci için hüzünlü veda

Şehit madencilerden 56'sı dün toprağa verildi. İşçileri anneleri, babaları, eşleri, akrabaları, dostları gözyaşlarıyla son yolculuklarına uğurladı. İşçilerden Ayhan Avcı, Sedat Toprak, Ahmet Avcu, İsmail Şengül, Cengiz Çantal, Hayri Türker, Emrah Çakır, İsmail Gezer, Mustafa Çalı, Emin Mazı ve Bilal Malkoç, Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in kıldırdığı cenaze namazından sonra toprağa verildi. Balıkesir'de merkezde defnedilen 7 işçiden Ramazan ve İsa Aldemir kardeşlerin babası Selahattin Aldemir, "Allah, düşmanıma bile bu acıyı vermesin" dedi. Kütahya'da 15, İzmir'de 9, Çorum'da 3 işçi için cenaze töreleri düzenlendi. Isparta, Aydın, Bartın, Mersin, Manisa, Çankırı ve Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde cenaze törenleri vardı.

Madenci çocuklarına eğitim desteği

Mili Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Özçukurlu, hayatını kaybeden madencilerin okul çağındaki çocuklarını, Türkiye'nin hangi bölgesini isterlerse yatılı ve pansiyonlu okullarda tüm masraflarını karşılayarak okutacaklarını, üniversite öğrencilerine de burs vereceklerini açıkladı. Ankara Ünversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ise ölen madenci çocuklarına Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Okulları'nda ücretsiz eğitim imkânı tanınacağını, üniversiteyi kazanan çocuklar da üniversitenin özel yurtlarından ücretsiz yararlanabileceğini bildirdi. Yardım kampanyası başlatan Sakarya Üniversitesi'nde ise Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, bir aylık maaşını bağışla

217 cenaze teslim edildi

Kırkağaç'taki soğuk hava deposuna konulan işçilerin cenazeleri kimlik tespitlerinin ardından ailelerine teslim edilmeye devam ediyor. Şu ana kadar işlemleri tamamlanan 217 işçinin cenazesi ailelerine teslim edildi ve memleketlerine gönderildi.

Soma için iş bıraktılar

Maden faciasında öleler için yurt genelinde DİSK, KESK, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) iş bırakıp eylem yaptı. Türkiye Taşkömürleri Kurumu ocaklarındaki işçiler, "Madenci feneri sönmeyecek" diyerek yürüdü. Vatandaşlardan kimi siyah giyindi, kimi yüzünü siyaha boyadı, kimi kask taktı, kimi madenci kıyafeti giydi. Zonguldak'ta 2 bin madenci, Madenci Anıtı önünde "Bir avuç kömür için bir ömür verenlere, başımız sağolsun" yazılı pankart açtı. İstanbul'da 500 kişi, Beşiktaş Gayrettepe'de oturma eylemi yapıp Mecidiyeköy'e yürüdü. Ankara'da Çalışma Bakanlığı'nda ıslıklı protesto gerçekleşti. Güvenpark'taki eyleme ve İzmir'de 20 bin kişinin katıldığı eyleme polis müdahale etti. Antalya, Adana, Kocaeli, Bursa, Diyarbakır, Şırnak, Siirt, Batman, Bingöl ve Mersin'de eylemler oldu, bazı kurumlar iş bıraktı. Roma'daki Türkiye Büyükelçiliği'ndeki törene TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu başkanı Ayhan Sefer Üstün ile vekiller Ayşe Türkmenoğlu, Mahmut Tanal, Reşat Doğru katıldı.

Sabah

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar