Maden Ocağı Değil Matem Ocağı KALBİMİZ SOMA !

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.528
1400082950939.jpg

Bakan Yıldız son durumu açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da madendeki yangında ölenlerin sayısının 245'e yükseldiğini söyledi.

Taner Yıldız'ın açıklamalarından satırbaşları:

- Adli ve idari süreç başlamıştır. Ama tek hedeflendiğimiz nokta arkadaşlarımızın sağlam çıkarılmasıdır. İlk başlangıç noktamıza istinaden rakamları sizlerle paylaşacağız, zaman geçtikçe istemediğimiz tablolarla karşılaşıyoruz.

- İddia edildiği gibi 15 yaşında bir işçi çalıştırıldığı tamamen yalandır. Birçok kalem incelendi o işçinin yaşı 19 olduğu ortaya çıktı.

- Şu anda madenki yangın devam ediyor.

Sabah

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
Bence yaşının bir önemi yok.
Giden gitti ya önemli olan o!..
Allah rahmet eylesin..

nk83

Admin
Tepki
83.528
İşçiler, arkadaşlarını kurtarmak için kurtarma çalışmalarına destek verdi, her acı haberde bir kez daha yıkıldı...

Kazanın meydana geldiği madenin uzaktan görünüşü...

95c55d1a176b3cb30833ef9aa78dba01_k.jpg

85ed165af384cda903d3d7dca4bbe7cf_k.jpg

84da4f4f67167e430dcb47d4e66fdce9_k.jpg

a56a15124be2b1151675252091fa116c_k.jpg

31d95e35514d91ff83bac133c4e132ed_k.jpg

07088c9cd60497d0d04efc6a0165526e_k.jpg

2bfa8e4d6c9b61b9027cb75ddaf0eb1f_k.jpg

172f52fd6bb88c4b0db40d69c31e0a08_k.jpg

031a7177aca383a31c01feab4f064f7c_k.jpg

c77b52c9c08938a333d2e98ebd04355a_k.jpg

fedb2a51998aeda9b49820d251f25d9a_k.jpg

3e4b7cc6d470b25cf407806c1ab2691e_k.jpg

Soğuk hava deposuna kamyonetlerle tabutlar taşındı...

İsmi okunanların yakınlarına cezaneler teslim edildi.

ee7f05842827da63dcb6e33a9bf40623_k.jpg

56eab4b5f6a4042d26d9ed09a9d0fb69_k.jpg

820fb3a0fc691579c99e9fb4bb1eac73_k.jpg

60135cb4ebd286e5621ebde100cda54b_k.jpg

Hayatını kaybedenlerin büyük bölümünün cenazesi Kırkağaç ilçesinde bulunan soğuk hava deposuna getirildi. Faciada ölen ve kimlikleri belirlenen kişilerin listedeki isimleri polisler tarafından okununca yakınları fenalık geçirdi.

Kaynak : HT Magazin / AA / AP /DHA

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341

İçler acısı manzara...

Soma'daki facianın ardından iş güvenliği ve işçi sağlığı tartışılırken, ajanslara maden çalışanlarının zorlu çalışma koşullarını yansıtan fotoğraflar düşüyor.

1_3220504953738e013893d.jpeg

2_167754036853738e01cfecc.jpeg

3_43804720753738e024d06b.jpeg

4_45081026453738e02bc5d7.jpeg

Acunn.com

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
15 dakika ile daha büyük facia atlatıldı!

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasıyla ilgili ortaya çıkan detaylar, daha büyük bir facianın kıl payı atlatıldığını gözler önüne serdi.

facia_26710312453738c08457c3.jpg

Soma'daki faciasıyla ilgili çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Buna göre yaşanan kazadan sadece 15 dakika sonra paşa vardiyası madene girecek ve içeride toplam bin 500 kişi bulunacaktı.

Manisa Soma'da meydana gelen kazasında, patlamanın olduğu saat ile sadece 15 dakika sonrası büyük bir facianın atlatıldığı ortaya çıktı.

Gündüz vardiyasında çalışanlar içerideyken akşam çalışacak ekipten oluşan Paşa vardiyası, kaza olmasaydı 15 dakika sonra ocağına girip çalışacaktı. Kaza 15 dakika sonra olsaydı içeride toplam bin 500 işçi bulunacaktı.

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Soma'daki facianın bilançosu yine arttı!

Enerji Bakanı açıkladı...

400_12779434145373953294032.jpg

Soma'da can kaybının 245'e yükseldiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Onların kazandığı para benim kazandığım paradan daha helaldir. Zaman geçtikçe ümit etmediğimiz tablolarla karşılaşıyoruz. Belli bir işçi sayısına ulaşmayı temenni ediyoruz" dedi.

"15 yaşında çocuk yok"

15 yaşındaki bir çocuğun madende çalıştığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Yıldız, “O yaşta isimde birisi Berkin ile ilişkilendirilmesini manidar buldum. Her şey üzerinden politika yapılabilir ama can pazarının yapıldığı bir yerde bu yapılmaz. Kınıyorum diye konuştu.

"Şu anda yangın devam ediyor"

Yıldız, "Madendekilere, mutlaka bu gece ulaşmamız gerekiyor. Şu anda yangın devam ediyor. Çalışmalarımızı olumsuz etkiliyor. Karbonmonoksitin yoğun olduğu yerlere kurtarma ekibimiz sokmuyoruz" dedi.

Acunn.com

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Kurtulan işçiler dehşet anlarını anlattı

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki maden ocağında yaşanan trafo patlamasıyla cehenneme dönen kömür ocağından canlı çıkan işçiler o dehşet anlarını anlattı.

deh40_4585346815373875b6b7c5.jpg

Manisa'nın İlçesi'ndeki ocağında yaşanan trafo patlamasıyla cehenneme dönen kömür ocağından canlı çıkan işçiler o dehşet anlarını anlattı.

Yaşadığı korkunç anları anlatan evli 1 çocuk babası Bayram Çakan, "Yarım saat duman içinde durduk. Bu arada bayılanlar, fenalaşanlar oldu. Kelime-i Şehadet getirenler vardı. Elbette umutsuzluğa kapıldığımız oldu, çünkü bir çıkış yolu olmazsa 2 dakika içinde öleceğimizi biliyorduk. Çıkmasaydık, orada kalacaktık. Sonra bir başka amir, yol gösterdi. Geldiğimiz yere döndük. Kimi düştü bayıldı, ben hızla dışarı çıktım. Çok şükür çocuğuma kavuştum" dedi.

"Gitmeyin dedim"

Manisa Soma'daki faciadan sağ kurtulan madenci Özcan Cüce, madende yaşadıklarını anlattı. Madenci Cüce 'Yanımdan 15-20 kişi gitti. Gitmeyin dedim bir tek ben kaldım. Hepsi orada kaldı' dedi. Sağ kurtulan işçilerden Özcan Cüce yaşadığı anları Habertürk'e anlattı. İşte madenci Cüce'nin yaşadığı o anlar: "Yangın vardı ondan dolayı oldu. Temiz havadayken olduğumuz bölgede 143 kişiydik. Aşağı yukarı 70-80 tanesi kaldı o bölgede. Diğer bölgeleri bilmiyoruz. Basınçlı havaları kestim onunla durdum 4 saat. Dua edip durduk. Yapacağınız başka bir şey yok çünkü. Amirler bizi yanlış yönlendirdiler hep. Havanın geldiği kısma yönlendirdiler. Havanın geldiği yönden girince komple kaldı arkadaşlar. İleri geri kaçanlar kaçtı, kaçmayanlar bir şekilde kurtuldular. Geriye dönüyorlar, geldikleri istimakete geri dönüyorlar, öyle kurtuldular. Tam terse gidenler kurtulamıyorlar. Ocaktan çıkıyorduk, havaya denk geldik. Ne ileri gidebildik ne geri. Yardımı nereden isteyeceksin? Kimden isteyeceksin? Telefonlar çekmiyor. Ortada biziz. İleri-geri. 800 kişi falan vardı madende. Herkes bölüm bölüm, ayrı ayrı. Bizim olduğumuz yerde erken çıkanlar hariç 143 kişi saydılar. Ben dolaştım, bant yanıyordu. Yangını söndürmediler. Biz tekrar geri döndük havalandırmaya geri döndük. Maske taktık, nefesimizi tuttuk. Havanın önüne attık kendimizi, havayı kestim. 15-20 kişi gittiler dedim ki, gitmeyin dumanın üzerine gidiyorsunuz dedim. Hepsi yanımdan geldiler geçtiler bir tek ben kaldım. Onların hepsi orada kaldı."

"Kimi bayılıyor, kimi Kelime-i Şehadet getiriyordu"

Manisa Soma'daki faciasından sağ kurtulan Bayram Çakan, Habertürk'e konuştu. 9 yıldır madende çalışan Çakan, "Saat 15.00'te vardiya değişimi oluyordu. Benim de vardiyam bitmişti, çıkıyordum. O sırada vardiyası başlayacak arkadaşlar geldi. Saat 14.50'de amirlerden biri 'Duman var' diyerek bizi uyardı. Yukarı geçirmediler. Maske taktık, 45 dakika bekledik. Sonra duman olmayan bir yere geçtik. Oraya da duman gelmeye başlayınca arada sıkıştık. Yarım saat duman içinde durduk. Bu arada bayılanlar, fenalaşanlar oldu. Kelime-i Şehadet getirenler vardı. Elbette umutsuzluğa kapıldığımız oldu, çünkü bir çıkış yolu olmazsa 2 dakika içinde öleceğimizi biliyorduk. Çıkmasaydık, orada kalacaktık. Sonra bir başka amir, yol gösterdi. Geldiğimiz yere döndük. Kimi düştü bayıldı, ben hızla dışarı çıktım. Çok şükür çocuğuma kavuştum" dedi. 4 yaşında Emine Naz adlı bir kızı olan Çakan, "Herkesin tek isteği, yerin üstüne çıkmak, çocuklarına kavuşmaktı" diye konuştu.

"İmdat sesleri birbirine karıştı"

Sabah vardiyesi olan amiri Uğur Karabulut, patlamadan 15 dakika önce içeri girdiğini ve patlamanın hemen sonrasında kendi çabaları ile dışarı çıkmayı başardığını belirterek, "Bir anda her tarafı duman kapladı. Aşağıda bulunanların hiçbiri yukarıya çıkamadı. 'İmdat' sesleri birbirine karıştı. O anda oradan aldıklarımızı dışarı çıkardık, ama daha derinde olanları alamadık." dedi.

20 dakikayla kurtuldu

Vardiya değişim saati olduğu için vardiyası bittiği için ocaktan çıkan ve korkunç olaydan kurtulan 20 yaşındaki aden işçisi Hakan Arık, "1.5 yıldır bu ocakta çalışıyorum. Vardiyam bittiği için dışarı çıktım. Ben çıktıktan 20 dakika sonra bu olay oldu. Şans eseri kurtuldum. İşim bittiği için çıktım, görevimi yapmıştım" dedi.

nk83

Admin
Tepki
83.528
cenazelere-projeksiyonla-teshis-4373660.Jpeg

Cenazelere projeksiyonla teşhis

Manisa’nın Soma İlçesi’nde meydana gelen maden faciasında yakınlarını kaybedenler, cenazelerine ulaşmak için soğuk hava deposu önünde uzun süre bekledi. Şehit madencileri yakınları projeksiyon cihazı ve bilgisayardaki fotoğraflarından teşhis etti.

Soma’daki faciada yaşamını yitiren madencilerin otopsi ve teşhis işlemleri saatler sürdü. Ailelerin ilk aşamada teşhis edemediği tüm cenazeler Kırkağaç İlçesi’nde kurulu soğuk hava deposuna götürüldü. Burada cenazelerin çekilen fotoğrafları, numaralandırılarak dijital ortamda bilgisayara yüklendi. Maden ocağından çıkan cenazeleri yüzlerinden tanıyamayan aileler, Kırkağaç’a gelerek soğuk hava depolarındaki fotoğraflardan yakınlarını teşhis etmeye çalıştı. Fotoğraflar, bilgisayarların yanı sıra projeksiyon cihazıyla perdeye yansıtılarak da izletildi. Yakınını tespit edemeyen ailelerin bazıları, projeksiyon cihazı ve bilgisayar kullanan görevlilerden tekrar tekrar göstermelerini istedi.

HT Magazin

nk83

Admin
Tepki
83.528
3_gunluk_milli_yas_ilan_edildi_h27857.jpg

Başbakanlık Soma'da yaşanan maden faciasıyla ilgili dünden itiraben 3 günlük milli yas ilan etti.

Milli yas Başbakanlık'ın sitesinden duyuruldu.

İşte o açıklama:

"Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan ve aziz milletimizi hüzne boğan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren ülkemizde üç günlük milli yas ilan edilmiştir.

Yas alameti olarak bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

ulusalkanal

nk83

Admin
Tepki
83.528
aa-picture-20140514-2311715-web-640x360.jpg

Madenden kurtulan işçi: Beni bırakın onu alın

Manisa'nın Soma ilçesinde bir maden ocağında yaşanan facianın ardından sağ kurtulan bir işçinin sözleri sosyal medyada olay yarattı.

Soma'daki faciadan sağ kurtulan bir işçinin 'Abi, Mahmut çıkmadı. Mahmut çıkamadı! Beni bırakın onu alın abi. Onun karısı hamile!' sözleri sosyal medyayı adeta salladı.

İşe sosyal medyada olay yaratan o tweetler:

-''Abi Mahmut çıkmadı. Mahmur ÇIKAMADI! Beni bırakın onu alın abi. Onun karısı hamile.'' Ağlamamak elde mi?

-Cennetin en üst katı senin olsun! sevgi-övgü kelimeleri samimiyetsiz.. kifayetsiz.

-"Abi Mahmut çıkmadı. Mahmut çıkamadı. Beni
bırakın onu alın abi. Onun karısı hamile." Allah'ım içim parçalanıyor.

-Arkadaşlık nedir öğretmiştir. İnsanlık böyle bir şey unutsak da...

-Ağla karanfil ağla... Kurtarılan bir işçinin feryadı: "Abi Mahmut çıkamadı. Beni bırakın onu alın abi. Onun karısı hamile..."

-Kıyamet gibi bir ortamda kendisi yerine başkasını düşünen insanların hala yaşadığını görmemizi sağlayan haykırıştır. İnsanlık dersi verir.

-Enkazdan çıkan işçinin ağzından ilk çıkan sözü duyunca utançtan yerin dibine geçtim: "Abi Mahmut çıkmadı, önce onu alın onun karısı hamile"

-Yürekleri dağladı resmen: Abi beni bırakın Mahmut'u çıkarın onun karısı hamile.

-13 mayıs 2014 soma maden ocağı patlaması hengamesinde bir maden işçisinin ağzından dökülenler... İnsanlık sorgulatır.

Mynet

nk83

Admin
Tepki
83.528
1400088044856.jpg

Faciadan kurtulanların isimleri açıklandı

Soma ilçesindeki kömür ocağında çıkan yangında yaralanan 88 kişiden, 63'ü taburcu edildi. AFAD yetkilileri taburcu edilen ve tedavi gören işçilerin isimlerini açıkladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentteki hastanelerde dünden bu yana 88 kişi tedavi gördü. 63 kişi tedavilerinin ardından taburcu edilirken, 25 kişinin tedavisi sürüyor.

Yaralılar ve kaldırıldıkları hastaneler şöyle:

Kırkağaç Devlet Hastanesine kaldırılanlar: Vedat Kılınç (39), Yüksel Tanrıöven (24)

Akhisar Devlet Hastanesine kaldırılanlar: Murat Bilgin (30), Serdar Fenercioğlu (28), Veli Anaç (24), Ferhat Genç, Faruk Onur, Salih Erkan (34), Sadettin Güngör, Muzaffer Kemiksiz (32), Barış Değirenci (33), Ali Aslan Yılmaz, Murat Karabulut (32)

Soma Devlet Hastanesine kaldırılanlar: Sezai Karakobak (41), Erdal Bıçak (24), Murat Yokuş (29), Ümit Çetin (37), Mustafa Elibol (43), Mehmet Uçkun (26), Refik Bostancı (26), Ali Karadağ (36), Kudret Özelden

Akhisar Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan Hasan Kuzu İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Servet Keskin (20) Celal Bayar
Üniversitesi Hastanesine, Engin Altınöz (30) Ege Üniversitesi Hastanesine sevk edildi.

TABURCU EDİLEN İŞÇİLERİN İSİMLERİ

Soma Devlet Hastanesine kaldırılan Selahattin Şen (57), Murat Aktaş (27), Murat Yalçın (36), Ercan Metin (32), Hasan Hüseyin Keskin (20), Bayram Çoban (31), Yusuf Kocaman (33), Fatih Işılak (49), Hasan Soylu (34), İsmail Kahrıman (32), Mehmet Akça (36), Nail Kılıç (37), Serdar Tavukçu (37), Bihan Erkan (32), Tevfik Sert (42), Mehmet Çelik (32), Ramazan Atik (31), Yüksel Ünlü (29), Hasan Serhat Öztürk (31), Muzaffer Eren (40), Orhan Turan (30), Cafer Ataş (22), Cumhur Ataş (27), Ferhat Ay (29), Mehmet Ali Dinçer (38), Ramazan Kılıç (32), Ramazan Kıymaz, Murat Kılıçarslan, Abdurrahman Yılancı (28), Cemil Yılmaz (45), Emre Alaca (29), Mehmet Çoban (42), İbrahim Genç (31), Ayhan Canbal (39), Fazlı Baraş (34), Halil İbrahim Durak (41), Şaban Gezen (31), Ahmet Bilici (39), Osman Yıldırım (37), Mehmet Kaya (27), Hüseyin Sarı (42), Recep Gök (39), Selçuk Köken (35), Ahmet İren (30), Taner Kılınç (22), Kamil Çeliker (30), Süleyman Abaydın (23), Ayhan Yalçın, Sadettin Özkoç, Fatih Öcay, Ahmet Mutluer, Eray Atik (34), İlyas Dolğun (38), Akif Ilgaz (19), Yahya Ilgaz (39), Şemsettin Çeliker (26), Galip Çoban (41), Orhan Avcı (26), Muharrem Uçar (41), Ramazan Erol (33), Süleyman Anar (36), Ramazan Akkoç (34), Ramazan Demir (35) taburcu edildi.

nk83

Admin
Tepki
83.528
fft2mm4944033.jpg

Onların hala umudu var

Soma'daki maden faciası sonrası eşi Uğur Çolak'ı 2 minik yavrusuyla hastane bahçesinde bekleyen Duygu Çolak, içinde hala bir umut olduğunu söylüyor

Soma’daki maden faciası sonrası eşi Uğur Çolak’ı 2 minik yavrusuyla hastane bahçesinde bekleyen Duygu Çolak, içinde hala bir umut olduğunu söyledi. Acılı eş Duygu Çolak 1,5 yaşındaki İsmail Ayaz ve 5 aylık Ulaş Bereket isimli iki bebeğiyle birlikte 4 yıllık eşi Uğur Çolak’tan (26) müjdeli haber alabilmek için 30 saattir Soma Devlet Hastanesi’nin bahçesindeki bekleyişini diğer aile yakınlarıyla birlikte sürdürüyor.

Tek isteğinin eşine kavuşmak olduğunu söyleyen Çolak, "4 senelik evliyim. 2 tane çocuğum var. Tek isteğim eşimin bulunması. Sağ mı, ölü mü bilemiyorum. İçimde daha hala umudum var. Hiç kimse bir şey söylemiyor. Hiçbir bilgi vermiyorlar. Sadece kocamın durumunu merak ediyorum. Tez zamanda bulunmasını bekliyorum" dedi. Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak ise tek temennisinin oğluna kavuşabilmek olduğunu anlattı.İHA

htc_

Daimi Üye
Tepki
986
Türkiye’yi yasa boğan Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatlarını kaybeden Simavlı işçilerin isimleri belli oldu. Alınan bilgiye göre faciada hayatlarını kaybeden Simavlı işçilerin isimleri şöyle: Simav’a bağlı Bademli köyünden Şaban İlçi, Ihlamur köyünden Adem Bayındır ve Ahmet Ergün.

nk83

Admin
Tepki
83.528
fft2mm4942918.jpg

Soma'da ölenlerin sayısı 274'e yükseldi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız son durum ile ilgili açıklama yaptı:

Soma'da can kaybının 274'e yükseldiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Onların kazandığı para benim kazandığım paradan daha helaldir. Zaman geçtikçe ümit etmediğimiz tablolarla karşılaşıyoruz. Belli bir işçi sayısına ulaşmayı temenni ediyoruz" dedi.

nk83

Admin
Tepki
83.528
fft2mm4943604.jpg

Galatasaray yönetimi Soma'ya gidiyor

Galatasaray ******, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağında çıkan yangında yaşamını yitirenler için açıklama yaptı

Sarı-kırmızılıların internet sitesinden yapılan açıklama şöyle;

"Soma'daki elim maden kazası, tüm Türkiye'yi olduğu gibi, Galatasaray camiasını da büyük üzüntüye boğdu.

Yaklaşık on yıl boyunca, Ali Sami Yen Stadı'nın kapalı tribününde sürekli asılı kalan; "SOMA KÖMÜR DİYARI, ŞANLI GALATASARAY'IMIZA BAŞARILAR DİLER" pankartını hatırlayan Galatasaraylılar gözyaşlarını tutamadılar.

Sedyeye çıkarılırken, "çizmelerini çıkarmak" isteyen işçi kardeşimize, bugün bütün duyarlı yurttaşlarımızın seslendiği gibi biz de; "Merak etme işçi kardeşim, alın terin kadar temizdir yaralı yüreğin!" dedik.

''HEPİMİZİN ONLARA ÖDENECEK BİR VİCDAN BORCU VAR''

Ve dedik ki; "Hepimizin onlara ödenecek bir vicdan borcu var."

Soma'daki acılı aileler, Galatasaray camiasının dost elini bundan böyle her zaman yanlarında hissedeceklerdir.

İlk adım olarak, Galatasaray Spor ******, önümüzdeki dönemde yapacağı özel maçın gelirini, kaza kurbanlarının yakınlarına bağışlama kararı almıştır. Dayanışmamız bundan sonra da çeşitli yollarla devam edecektir.

Öte yandan, Galatasaray Spor ****** Başkanı Ünal Aysal'la yönetim kurulu üyeleri, özel bir uçakla bölgeye giderek, Soma'daki acılı ailelere taziye ziyaretinde bulunacaktır.

Bu vesileyle bir kez daha hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyoruz."

YARDIM TIRI YOLDA

Galatasaray, Soma'ya 2 TIR su, çorba ve kuru gıda gönderdi. Yönetici Emir Sarıgül yarın sabah bizzat teslim edecek.

Beşiktaş'tan örnek davranış!

Beşiktaş Soma'da yaşanan maden faciası sonrası yaşamını yitirenlerin aileleri ve sağ kurtulanlara yardım amacıyla hafta sonu oynayacağı Gençlerbirliği maçının tüm hasılatını Soma'daki ihtiyaç sahiplerine bağışlama kararı aldı

fft2mm4942631.jpg

Taraftarlardan Soma'ya destek için maça gelmelerini isteyen Beşiktaş yönetiminin konu ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

"Türkiye'nin ulusal yası olan Soma'daki maden kazası; ******müzü, Taraftarlarımızı ve Camiamızı da derinden üzmüş, bizleri acıya boğmuştur. Çok sayıda vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, birçok madencimizin mahsur kaldığı ve çok sayıda yaralının bulunduğu bu elim olay sonrası, Beşiktaş JK Yönetim Kurulu aldığı kararla, Spor Toto Süper Ligi 34. haftasında Cumartesi günü oynayacağımız Gençlerbirliği maçının tüm hasılatının Soma'daki ihtiyaç sahiplerine bağışlanmasını kararlaştırmıştır.Soma'daki bu elim olay sonrası ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olmak isteyen taraftarlarımızı, 17 Mayıs Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'na davet ediyoruz."

atletico-tarihi-maca-soma-tisortuyle-cikacak-4374600.Jpeg

Atletico tarihi maça Soma tişörtüyle çıkacak

La Liga takımlarından Atletico Madrid, hafta sonu oynayacağı Barcelona maçına Soma'yı unutmadıklarını gösterecek bir tişörtle çıkmaya hazırlanıyor.

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciası sonrasında 200'ün üzerinde işçimiz hayatını kaybederken tüm dünya kamuoyu bu felaket için birlik oldu.

Milli futbolcumuz Arda Turan'ın formasını giydiği Atletico Madrid, öğlen saatlerinde başsağlığı mesajı yayınlarken ders niteliğinde bir karara daha imza attı.

Atletico Madrid, hafta sonu deplasmanda Barcelona ile oynayacağı ve lig şampiyonunu belirleyecek maç öncesinde Soma'ya destek tişörtü ile çıkacak.

atletico-tarihi-maca-soma-tisortuyle-cikacak-4374628.Jpeg

Milliyet

nk83

Admin
Tepki
83.528
948406_detay.jpg

Bakan Yıldız, "196 işçinin cenazesi ailelerine teslim edildi" dedi. Çalışmalara 4 saatlik ara verdiklerini söyleyen Yıldız, gece 02.00 itibariyle kurtarma ekiplerinin yeniden kömür ocağına gireceğini belirtti.

Bakan Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte maden faciasına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Şu ana kadar yapılan çalışmalarda 274 işçiye ulaşıldığını söyleyen Taner Yıldız, "196 işçi kardeşimizin cenazelerini ailelerine teslim ettik. Akşamki yaptığımız toplantıda bir ada üzerinde bulunan kısımları, orada bulunan işçi kardeşlerimizin alınabileceğini söylemiştim. Kurtarma ekibi başarılı bir çalışma yaptılar. Ne yazık ki önceden tahmin ettiğimiz gibi cansız bedenlerine ulaştık ve çıkarttık. Şimdi tekrar havanın yönünü değiştirmek durumundayız, çünkü yangın devam ediyor ve bu işi yangınla birlikte yönetmek durumundayız. 4 saatlik bir hazırlık sürecimiz var. Saat 02.00 itibariyle yeniden çalışmalara başlayacağız. 2 ayrı blokta yine kurtarma ekibi girilecek. 2 saat kadar kurtarma ekipleri dinlenecekler. Ondan sonra sabaha kadar devam edecekler. Şu ana kadar 196 işçi kardeşimizin cenazeleri teslim edildi. Zaman tabii aleyhimize işliyor. İki zor bölge kaldı. Şimdiden peşin hükümlü bir şey söylemek istemiyorum" dedi.İşçilerin tamamının yer altından çıkartılmasının ardından soruşturmaların ve denetimlerin başlayacağını söyleyen Yıldız, "Bunun sonucunda bir kısım oradan hep beraber teknik heyetle birlikte çıkartmamız gereken sonuçlar olduğunu görebiliriz. Bu rapor doğrultusuna bunlara karar vereceğiz. Çok hızlı bir karbonmonoksit deşarjı ile karşı karşıyayız. Bunun gerçekten trafo patlamasından mı kaynaklandığını o raporlarda göreceğiz. Üretime ara verilecek. İşçi kardeşlerimiz çıkartıldıktan sonra teknik çalışmalar sonlanana kadar kapılar mühürlenecektir. Daha sonra bütün bilgileri yeniden paylaşacağız" diye konuştu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Hastanelerde 61 yaralımız var. Çok şükür ki hiçbir yaralımızın olağanüstü bir sağlık sorunu yok. Milletimizin başısağolsun diliyorum" diye konuştu.

HT MAgazin

nk83

Admin
Tepki
83.528
1400137338532.jpg

"143 kişiydik arkama baktığımda 4 kişi vardı"

Boruları delerek oksijen ihtiyacını karşılayan ve madenden sağ kurtulan Fatih Ocay, bu fikri sayesinde 4 madencinin daha hayatını kurtardı. En başta 143 kişi olduklarını belirten Ocay: ‘Ardıma baktığımda sadece 4 kişi vardı'
Türkiye'yi yasa boğan maden faciasında yürek burkan ölümlerin yanısıra mucizevi kurtuluşlar da yaşandı. Yangının yaşandığı ocakta 3,5 saat boyunca yardım bekleyen madencilerden Fatih Ocay, oksijen dolu boruları dele dele zehirli gazın arasından yaşama uzandı.

Fatih Ocay, yüzlerce madenciye mezar olan ocaktan kurtulan madencilerden biri. Evli ve 2 çocuk babası olan Ocay emekliliğine sadece 5 ay kala yüz yüze geldiği faciada yaşananları ve kurtuluş hikayesini Milliyet'e şöyle anlattı:

"Patlamadan sonra panoların kenarlarında bulunan bir kaçamağa sığındık. Bulunduğumuz alana duman sızmasını önlemek için bölüme bez ve sunta gibi ekipmanlarla perdeleme yaptık.

'ÖLÜMÜ BEKLİYORDUM'

Başımızda teknikerler, mühendisler ve emniyetçiler de vardı. Tek tek isimlerimizle sayımızı belirledim. 143 kişi kaçamak noktasına sıkışmıştık. Emniyetçiler perdelemenin bizi idare edeceğini ve kurtulacağımızı düşünüyorlardı. Ancak bu perdeleme bizi sadece 3,5 saat idare etti ve bu 3,5 saatte yardımımıza kimse gelmedi. Zehirli duman ilerliyordu. İlerleyen monoksitli dumanı iyiden iyiye hissetmeye başlamıştık. Gaz maskelerimizi kaçamağa gelmek için kullanmıştık. Dolayısıyla maskelerimiz de bitmişti.

'BİRDEN AKLIMA İSTİM BORULARI GELDİ VE...'

Duman iyiden iyiye hissedilmeye başlayınca herkes ordan oraya kaçmaya başladı. Dua edenler, tekbir ve Kelime-i Şehadet getirenler vardı. Kimi de çocuklarının, sevgililerinin, eşlerinin ve ailelerini ismini sayıklıyordu.
Emniyetçiler içerideki gaz artınca herkesi ayak kısmına doğru yönlendirdi. Çünkü orada temiz hava olduğu söylendi. Herkes oraya doğru ilerlerken ben bir süre daha bekledim. Resmen ölümü bekliyordum. Birden aklıma istim boruları geldi. İstim borularında temiz hava vardır.

'BENİ BORUCU OLMAM KURTARDI'

Bende madende borucu olarak çalışıyorum. Bu boruları dele dele ilerleyebileceğimi düşündüm. Borucu olduğum için gerekli ekipmanlarım da yanımdaydı. İlk boruyu delip temiz havayı soluyarak tahliye edilen monoksitli dumanı takip ederek ilerlemeye başladım. Arkama baktığımda beni takip eden 4 arkadaşım vardı. Ben delip oksijen ihtiyacımı gördükten sonra arkamdakileri çağırıyordum. Onlar da oksijeni soluyup beni takip ettiler. Bu sırada bir arkadaşım bana doğru gelirken önüme düştü. Ne oldu diyemeden öldüğünü anladım. Bir diğeri ise birkaç metre arkamda hayatını kaybetti. Beni borucu olmam kurtardı diyebilirim. Birkaç yüz metre ilerledikten sonra kömürün ocaktan yüzeye tahliye edildiği banda ulaştık. Kendimizi banda bıraktık. Sonrasında yüzeydeydik."

Ocay, kendisini takip etmeyip dumanın karşı yönüne doğru ilerleyen 138 kişiden ise aradan geçen yaklaşık 20 saate rağmen bir daha haber alamadığını söyledi. Ocay, "Aksi yöne gidenlerden kimseyi göremedim. Monoksitli hava ilerliyordu. Muhtemelen temiz hava onlara yarım saat yetmiştir" dedi.

Ocay, bir daha madende çalışmak istemediğini belirtirken oğlu ise "Ben artık babamın bu işi yapmasını istemiyorum" diye konuştu.

'OKSİJEN TÜPÜ BULDUK'

Vardiyasının bitimine 45 dakika kala göçük altında kalan Recep Gök ise olay anını korku ve panikle şöyle anlattı: "Gaz maskelerimizle bir süre idare ettik. Şans eseri oksijen tüpü bulduk. Biz patlama olduğunda aşağıda 5 kişiydik. Zemine çıktığımızda ise sadece 2 kişiydik. 3 Arkadaşımız aşağıda gözümüzün önünde can verdi. Onları kurtarmaya gitmek istedik. Ancak emniyetçiler tehlikeli olduğu için bizi geri çevirdi. Geri çevirmeseler büyük ihtimalle biz de ölecektik. Şimdi arkadaşlarımızı son yolculuklarına uğurlayacağız."

SERSERİLER, PAŞALAR İÇİN MADENDEYDİ

Somadaki madende işçiler üç vardiyada çalışıyordu. Vardiyalara kendi aralarında isim veren işçiler sabah 08.00 ile akşam 16.00 arasındaki vardiyaya "Gündüz Vardiyası", akşam 16.00 gece 00.00 saatleri arasında olan vardiyaya "Paşa Vardiyası", gece 00.00 ile sabah 08.00 arasındaki vardiyaya ise "Serseri Vardiyası"diyorlardı.

Sabah

nk83

Admin
Tepki
83.528
soma-daki-faciada-olu-sayisi-282-4374558.Jpeg

Soma'daki faciada ölü sayısı 282

Saat 08.00 itibarıyla acı haber geldi, yeni cenazelere ulaşıldı. Faciada ölü sayısı 282'ye yükseldi.

ÇALIŞMALAR BAŞKA BİR KAPIDAN DEVAM EDİYOR

Manisa'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen maden faciasının ardından kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar, başka bir kapıdan sürdürülürken, polis ve jandarmanın ocak çevresindeki güvenlik önlemleri de devam ediyor.
Çalışmalar devam ederken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam maden ocağında incelemelerde bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin sayısının 282'ye yükseldiğini bildirdi.

Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, cenaze işlemleri tamamlanan 217 işçinin cenazelerinin de ailelerine teslim edildiğini söyledi.

Hayatını kaybeden bütün işçilerin cesedinin ailelerine gün içerisinde teslim etmeyi hedeflediklerini dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar ailelerinin ****neti son derece yapıcı bir rol oynadı. Arama kurtarma çalışmalarına yeni kişiler katılmak istiyor. Arama ve kurtara ekibimiz yeterli. Bu talepler tam tersi çalışmaları kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor."

İKİ BLOĞA HENÜZ ULAŞILAMADI

Maden içerisinde 2 bloğa henüz ulaşılamadığını ifade eden Yıldız, "Bugün itibarıyla daha dikkatli olmamız gerekiyor, buradaki yoğunluğun bir gösteriye dönüşmemesi gerekiyor. Biz bütün işçi kardeşlerimizi çıkaralım, ondan sonra kim ne yapmak isterse daha rahat bir şekilde yapacaktır" dedi.

Maden içerisinde hava yönünün değiştirilme çalışmaları nedeniyle arama ve kurtarma çalışmalarına ara verilmesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Yıldız, "Arama çalışmalarına son verilmedi sadece havanın yönü değiştirildi. Bu teknik bir konu. Bu detaylara girmemiz söz konusu değil. Ama havanın yönü değiştirilmesiyle 8 işçi kardeşimize daha ulaşıldı. Dün gece yapılan çalışmalarla 282 işçi kardeşimize ulaşılmış oldu" diye konuştu.

Bakan Yıldız, faciayla ilgili olan biteni kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmaya çalıştıklarını kaydederek, "Ulaşılamayan 2 noktada işçi kardeşlerimizin olduğuna inanıyoruz. Tetkiklerimiz doğru çıktı" ifadelerini kullandı.

Taner Yıldız, bir gazetecinin sorusu üzerine son 12 saatte madenden canlı çıkarılan işçinin bulunmadığını sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da şu anda hastanelerde 27 yatan hastanın bulunduğunu, durumu iyi olanların ise gün içerisinde yapılacak kontrollerin ardından taburcu edilebileceğini belirtti.

Bakanlar Taner Yıldız, Mehmet Müezzinoğlu ve Ayşenur İslam daha sonra maden ocağı çevresinde incelemelerde bulundu.

GECE TAHLİYE İÇİN ARA VERİLDİ

Maden içerisindeki gaz tahliye etmek için gece saatlerinde durdurulan arama çalışmalarına sabah saatlerinde yeniden başlatıldı. Madenci yakınlarının kazanın meydana geldiği bölgedeki bekleyişleri sürüyor.Ayrıntılar geliyor

Milliyet

nk83

Admin
Tepki
83.528
fft2mm4946396.jpg

Bir tek Pakistan, Afganistan ve Türkiye'de yok

3 yıl önce Zonguldak Kozlu'da meydana gelen facianın ardından maden yönetmeliğinde zorunlu hale gelmesi istenen ancak kabul görmeyen 'kaçış-yaşam odaları' 'Soma'yla yeniden gündeme geldi

40 kişi kapasiteli bu odaların fiyatı yaklaşık 250 bin dolar. Yani 5 milyon dolara 20 odayla tüm Soma madencilerini kurtarmak içten bile değildi.

Soma’da önceki gün gerçekleşen ve tüm Türkiye’yi yasa boğan faciayla birlikte madenlere yönelik yönetmelikteki eksiklikler bir kez daha gündeme geldi. Dünyada sadece Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerde yönetmeliklerde bulunmayan ‘Rescue Chamber’ yani kaçış veya yaşam odası ne yazık ki Türkiye’de de zorunlu olmadığı için bir çok maden ocaklarında kurulmuyor. Bu da maden ocaklarında yaşanan kazalarda işçilerin hayatını kaybetmesinin en büyük sebebi olarak gösteriliyor.

30 GÜNLÜK İHTİYAÇ

Dünyadaki birçok ülkedeki kullanılan ‘kaçış odaları’, özellikle madenlerin en hayati tedbirleri arasında yer alıyor. Yaşanacak maden ocağı kazalarında işçilerin ilk sığınacakları yer olarak tasarlanan ‘kaçış odaları’nın her biri 40 kişiye kadar koruma sağlayabiliyor. Odaların içindeyse su, yiyecek, oksijen, sağlık çantaları ve telefon gibi hayati ihtiyaçlar bulunuyor. Günlük ortalama bir kişinin ihtiyaçlarının hesaplandığı kaçış odalarına sığınanlar 30 günün üzerinde içinde yaşayabiliyor. Bu da kurtarma ekiplerinin kaçış odalarına sığınan işçilere ulaşabilmesini için yeterli zamanı sağlayabiliyor.

18 MİLYON LİRA

Kaçış odalarının kullanıldığı bir maden kazası Şili’de yaşanmıştı. Yaklaşık 4 yıl önce Şili’nin San Jose şehrindeki maden ocağında 33 madenci yerin 700 metre altın kurulan kaçış odasına sığınmış ve bu mağdenciler yaklaşık 80 gün sonra sağ olarak kurtulmayı başarmıştı. Kaçış odalarının kapasiteleri 12 ila 40 kişi arasında değişiyor. 12 kişilik kaçış odalarının fiyatı 80 bin dolardan (160 bin TL) başlarken, yaygın olarak kullanılan 40 kişilik odaların fiyatı ise 200 ila 250 bin dolar (400-500 bin TL) arasında değişiyor. Soma mağdeninde çalışan 780 kişinin ihtiyacı için ise yaklaşık 20 adet kaçış odası bulunması gerekiyordu. Bunun işletmeye olan maliyeti ise 5 milyon dolar (10 milyon TL) civarında bulunuyor.

Şirketler sundu kabul görmedi

Kaçış odaları dünyadaki birçok ülkenin madencilikle ilgili olan yönetmeliklerine girmiş durumda. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerde kaçış odalarına yönelik bir düzenleme yok. Türkiye’ye kaçış odaları ithal eden şirketlerin yöneticilerinden aldığımız bilgilere göre şirketler hazırladıkları projeleri ilgili kurumlara ve bakanlıklara sundu. Türkiye’deki yaklaşık 1000 maden ocağını kapsayan projede ithal kaçış odaları kullanılacaktı. Ancak kaçış odaların için hazırlanan projeler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında kaldığı için projeler de askıya alındı. Öte yandan Türkiye’de kaçış odalarının üretimi gerçekleşmiyor. Şirket yetkilileri bunun sebebi ise Türkiye’de yönetmelik olmamasından dolayı maden ocağı işletmelerinden kaçış odası talebi gelmemesi olarak yorumlanıyor.

Soma’da sadece 1 adet iddiası

SOMA Holding’in patronu Alp Gürkan, meydana gelen faciadan bir yıl önce, Soma’daki maden ocaklarında olası bir kaza anında 500 işçinin günlerce yeme-içme ihtiyacını sağlayacak, nefes alabilecekleri ‘yaşam odaları’ oluşturduklarını iddia etmişti. Hatta, Soma’daki ocaklarda yaptıklarını, daha sonra satın aldığı Merzifon’daki ocaklarda yapacakları yenilemelere örnek göstermişti. Elde edinilen bilgilere göre Soma’da sadece bir tane ‘kaçış veya yaşam’ odası kurulduğu bunun da yeterli olmadığı ifade ediliyor.

Yaşam ODALARI

-30 günün üzerinde yaşama şansı
-Kişi başı günlük 2 bin kalori yiyecek
-Kişi başı günlük 1 litre içme suyu
-Telefon bağlantısı
-Oksijen deposu
-Klima
-Elektrik için batarya sistemi
-Karbondioksit temizleme filtreleri
-İlk yardım çantaları

Soma’da işçi ücretleri

2.250 TL
En yüksek maaşı alan başçavuşların aylık ücreti

2.150 TL
Çavuşların aylık maaşı

1.900-2.000 TL
1. sınıf ustaların aylık ücreti

1.700-1.800 TL
2. sınıf ustaların aylık ücreti

1.500-1.600 TL
1. Yedek denilen usta yardımcılarının maaşı

1.300-1.400
Madane inen vasıfsız işçilerin aylık ücreti

Dünyada nasıl kullanıyor?

ABD: 60 dakika içinde işçilere kurtarılma veya kaçış desteği verilmesini şart koşuyor. Bu da ABD Madencilik Bürosu’nun hazırladığı tüzükte belirtiliyorİngiltere: Karmaşık düzenli büyük kömür madenleri için temiz hava ve acil yardım destekli korunma sahaları zorunlu olarak kabul ediliyor.
Avustralya: 2001 yılı devreye aldığı düzenlemeyle, sığınma, kişisel kurtarma ve kaçış istasyonlarının sayısı ve konumu gibi şartlar koşuyor.
Güney Afrika: 300 metreden itibaren sığınma odalarının çoğunda, hava, yiyecek ve ekipman gibi transferi sağlayabilecek transfer kanalları var.
Japonya: 1994’te hayata geçirilen düzenlemeyle kaçış odalarının çalışma alanlarına yakın olarak kurulması zorunlu hale getirilmiştir.
Almanya: Maden ocaklarında, çalışma alanı ile temiz hava çıkış noktası arası mesafenin yürüme ile 90 dakikadan fazla olması halinde kaçış odalarının bulunması şart koşulmuştur.
Çin: Kaçış odalarıne yönelik herhangi bir düzenleme bulunmuyor. Ancak üretici şirketlerin daha çok Çin’de olması kaçış odalarınınn yaygınlaşmasını sağlıyor.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar