Evlilik Ama Tek Kişilik...

Lateralus

Aktif Üye
Tepki
152
Merhaba arkadaşlar

İçimi dökmeye suanda cok ihtiyacım var.

Direkt konuya giriyorum.

7.5 yıl önce üniversitede tanıştık evlendik.

Farklı kültürlerin insanlarıydık,sevdik birbirimizi ve herseyin üstesinden geliriz dedik.

İşi nedeniyle her iki ailedende uzak bir sehirde olacaktık zaten.

Nişandı,düğündü,alışverişti,eşyaydı son derece sorunlu bir şekilde halloldu.Ailesi maddi durumları yerinde olmasına rağmen katkıda bulunmak istemedi,katkıda bulunmadığı halde herseyi kendileri belirlemek istedi vs.

Öyle böyle düğünü atlattık,sonra düğün takıları krizi çıktı,istedikleri oldu.

Sonra bayramlar,izinler burnumdan gelmeye başladı.Kayınvalide,görümce zaman zaman kayınpederin,laf sokmaları,hoş olmayan tutumları,kendilerini karar mercii tayin etmeleri,dediklerini yaptırma gayretleri vs.

Aman kırılmasınlar,incinmesinler diye sessiz seyirci kalmayı tercih eden koca...

Gitgide arttı dozu.Huzurum kalmamıştı.Kilometrelerce uzaktan,telefonla kumanda edilen bir evlilik haline dönüştü.

Sabrettim,çabaladım,düzelir dedimsede nafile.Hiçbir sey değişmiyor aksine beklentiler artıyor,saygı azalıyordu.

Ve birgün kayınpederin hakaretleri ve sessiz kocanın seyiri bardağı taşırdı.

Anladım,bu şekilde asla mutlu olamayacagımızı.Asla çekirdek bir aile olamayacagımızı.Güvenle kocamın omzuna yaslanıp,huzur bulamayacagımı.

Ailesinin müdahalelerine dur demenin,sınır çizmenin onlara karşı gelmek olduğuna inandığı için durumu kabullenmemi bekledi gözlerimin içine baka baka.

Nasıl olsa başka bir sorunumuz yoktu.Herkesin evliliğinde ne sorunlar vardı.Bizde bu durumu kabullenip görmezden,duymazdan gelebilirdik onun mantığınca...

Uymadı bana...Boşanalım o halde dedim.Tamam dedi önce,10 gün sonra bensiz yaşayamayacağını anladığını,beni çok sevdiğini,yuvasına sahip cıkacagını,hataları telafi edeceğini söyleyerek babama ve bana söz verdi.Bir şans daha verdik birbirimize,evliliğimize...

Kısa bir süre mesafeli kalmayı başardık ailesine.

Sonra yavaş yavaş görüşmeye başladık.

Kayınvalide ve kayınpeder ne kadar temkinliyse,görümcenin bir o kadar birikmiş stratejileri vardı.Abisinin birinci önceliği olmaya devam etmeye and içmişti.

Bir şekilde,evlat evlattır,kardeş kardeştir,eş eştir diye anlatmaya calıştım.Oğullarını ellerinden alma,onlardan koparma gibi bir niyetimin olmadığını anlatmaya calıştım.

Zaman gecti...

Sanki bir şeyler düzeliyor gibiydi.

Zaman zaman sorunlar olsada görmezden gelmek istedim sanırım.

Ve 1 yıl önce cocuk sahibi olabilmek için infertilite tedavisine başladık.Aşılamalar,ameliyatlar,ağır ilaçlar,zor uygulamalar...Eşin özel sektörde olması ve yoğun olması nedeniyle tek başıma gecirmek zorunda olduğum uzun hastane günleri...

Fiziksel ve psikolojik olarak yıpranmışlığım,yorulmuşluğum...

Ve bu dönemde tekrar hortlayan kayınvalide ve görümce faktörü!Her adımdan haberdar olmak isteyen ve neticesinde umut kıran halleri...

Eşin tüp bebek tedavisine başlama zamanında depresen aile özlemi.Oysa 1 ay önce görüşülmüş,hasret giderilmişti.Ve tedaviye başlama tarihi bu ziyarete müsade etmiyordu.Alınan ilaçlar,gecen zamana,emeğe yazıktı bu ay pas geçelim demek...

Ama o rest cekmeyi tercih etti.Kesin kararlıydı ailesine gidecekti ve bende onunla gidecektim.Ailesine olan mesafe (yılda min 2 kere gitmek ve min 2 kere bize gelmeleri) ona cok ağır geliyordu.Daha çok birlikte olunmalıydı ve her ne yaşanırsa yasansın ben görmezden,duymazdan gelmeliydim ...

Suan ne fizyolojik ne psikolojik olarak bunun uygun olmadığını,1 yıldır hastanedeki uğraşlarımın sonucuna bu kadar yaklaşmısken ve doktor ısrarlıyken,keyfen ben ailemi özledim gidelim demek fazlasıyla ziyandı.

Çocuğumuzun olmasını benden çok istiyordu oysa ki.İlk önceliğiydi!

Ama suan evliliğimiz çıkılmayan seyahat ve çekilen reste olumlu cevap almadığı için boşanma sürecine girdi.Ya herro ya merro dedi.

Şimdi ben 1 yıllık hastane yorgunluğuma,aldığım ilaçlaramı yanayım,davayı dahi benim açmamı bekleyen bir kocayamı yanayım.Tek kişilik hastane serüveninden,adliye kolidorlarına böylesine hızlı bir gecişi şuan beynim ve bünyem kaldırmaz durumda...

anne babası ve hyat arkadası arasındkı dengeyı kuramayan erkek hayatının her alanında ikilem ıcınde kalacak kadar karaktersizdir.yarın oburgun baska bır kadın ve sen arasındada kararsız kalabılır. erkek dediğin kararsızsa bu her konuda olabılır. erkek olsaydım herhalde en dıkkat edecegım konu karımı sevgilimi aileme karşı ezdirmemek olurdu.kolay gelsin canım

nazokale

Yeni Üye
Tepki
9
Merhaba ben aranıza yeni katıldım. allah kolaylıklar versin canım. sorunlarını okudum ,çocukta olsa bu durum her zaman su yüzüne çıkacak.Eşinle tartışmadan konuyu açıklığa çıkarın.tabiikide şu an sinirlerin çok bozukdur,seni sakinleştirecek bir büyüğünle konuş ,ondan sonra eşinle sakin sakin sorunu halledin.sakın kocanın ailesinin değişeceğini sanma,sadece onların güzel taraflarınıda görmeye çalış,bu evliliğin yürümesini istiyorsan

O

ozlem7775

Misafir
geçmiş olsun şu anlattıklarını bende yaşadım 2.5 sene çocuğum olmadı çocuk olursa düzelir sandım şu an evliliğim devam ediyor ailesinin yanına tahinini aldı yanyana yaşıyoruz ben senin gibi yapamadım sadece olanlara boyun eydim:uzgun:

OP
Lavanta

Lavanta

Aktif Üye
Tepki
113
öncelikle çokk geçmiş olsun diyorum sana lavantaa.. bu yaşadıklarınız ne senin ne de eşinin suçu bence. eşinin ailesinin suçu çünkü eşini dolduruşa getirmişler canım. erkek ailesinin duygu sömürülerine yada hanım köylü oldun sen demelerine katlanamazz inş hakkında hayırlısı olurrr üzme tatlı canını...

Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.:hhhhhh:

Karakteri oturmuş,yeteri olgunluğa sahip bir birey doduruşa gelmeye ya da duygu sömürlerine fırsat vermez.İnsan önce bağımsız bir birey olacak ardından kocalık,babalık gibi rollere kalkışacak.Evliliğin sorumlukları eve ekmek getirmekten ibaret değildir.Hayatı,maddi manevi iki kişilik paylaşabilmek ve bir bütün oluşturabilmektir evlilik...

OP
Lavanta

Lavanta

Aktif Üye
Tepki
113
anne babası ve hayat arkadası arasındakı dengeyı kuramayan erkek hayatının her alanında ikilem ıcınde kalacak kadar karaktersizdir.yarın oburgun baska bır kadın ve sen arasındada kararsız kalabılır. erkek dediğin kararsızsa bu her konuda olabılır. erkek olsaydım herhalde en dıkkat edecegım konu karımı sevgilimi aileme karşı ezdirmemek olurdu.kolay gelsin canım

Çok teşekkür ederim.:hhhhhh:

Ne güzel söylemişsiniz,ağzına sağlık,aynen bende öyle düşünüyorum.:dertli:

OP
Lavanta

Lavanta

Aktif Üye
Tepki
113
Merhaba ben aranıza yeni katıldım. allah kolaylıklar versin canım. sorunlarını okudum ,çocukta olsa bu durum her zaman su yüzüne çıkacak.Eşinle tartışmadan konuyu açıklığa çıkarın.tabiikide şu an sinirlerin çok bozukdur,seni sakinleştirecek bir büyüğünle konuş ,ondan sonra eşinle sakin sakin sorunu halledin.sakın kocanın ailesinin değişeceğini sanma,sadece onların güzel taraflarınıda görmeye çalış,bu evliliğin yürümesini istiyorsan

Çok teşekkür ederim.:hhhhhh:

Onunla sakin sakin konuşmadan önce koşullarını kabul etmemi istiyor ki bir anlamı olsunmuş.

Koşulda ailesinin yaptıklarını,yaşanan tüm olumsuzlukları silip,unutup,sıfırdan başlamak iç içe,sevgi dolu büyük bir aile olmak.:gelbenimle:

Ben bu hikayeyi öyle çok duydum ki...
Ve inanmak istedim..
Defalarca denedim...

:dertli:

Her defasında aynı şeyler yaşandı...

OP
Lavanta

Lavanta

Aktif Üye
Tepki
113
geçmiş olsun şu anlattıklarını bende yaşadım 2.5 sene çocuğum olmadı çocuk olursa düzelir sandım şu an evliliğim devam ediyor ailesinin yanına tahinini aldı yanyana yaşıyoruz ben senin gibi yapamadım sadece olanlara boyun eydim:uzgun:

Üzüldüm böyle olmasına...

Sizin için dua edeceğim.:hhhhhh:

OP
Lavanta

Lavanta

Aktif Üye
Tepki
113
Ömrümün en güzel yılları diyebileceğim 20 li yaşlarım bu sıkıntılarla geçti.Gençliğimi,ideallerimi,yeni evli olduğumu unuttuğum çok zaman oldu,evdeki huzursuzluk insanı direkt merkezden vuruyor.Deneyebileceğim ölçüde herseyi denedim,kafamdaki tüm çözüm kombinasyonlarını uyguladım...Hiçbirsey değişmedi,sadece yıllar geçti ama en azından keşke sunuda yapsaydım diyebileceğim birsey kalmadı.O nedenle vicdanen rahatım.Evet üzgünüm ama kalan ömrümün bu şekilde geçmesini istemediğimden eminim.Hayatın en büyük acısı olan evlat acısına bile insanlar bir şekilde alışıyor,kabulleniyor.O nedenle tablomu çok karartmadan kendimi telkin ediyorum.Evet üzüleceğim,zor zamanlar geçireceğim ama zamanla,hersey yerli yerine oturacak,oturmak zorunda!

Allah hepimizin yardımcısı olsun,yaşananlara göğüs gerebilme gücü ve sabrı versin insallah.

naz79

Daimi Üye
Tepki
2.225
anlattıklarına çok üzüldüm canım keşke herşey hayal ettiğin gigib olsaydı ama sana şunu söyleyim ailesini sözünden çıkmayan bir insanla evlilik asla yürümez boşver kendine bir yol çiz kendi ayaklarının züerinde dur kurtul onlardan kendin için yaşa mutlu olmaya bak biraz bu hayatta bencil olacaksın o yansın seni kaybettiği için değilmi herşey zamanla düzelir ileride ayaklarının üzerinde dimdik durunca arkandakilere üzülmiceksin inan bana hayatını yaşa tatlım

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar