Çok özür diliyorum, paylaşmak zorunda hissettim:(

ferah

Daimi Üye
Tepki
9.347
SalÇa + Hazir Çorba + Bulyon
ben Bursa'nın Kemalpaşa İlçesinde doğdum. köyüm yine bu ilçeye bağlı koşuboğazı.
niye anlatıosun derseniz ; bu köy ve kemalpaşanın köyleri domates konusunda gelişmiştir
dolayısıyla bol miktarda salça fabrikası bulunmaktadır.
işte bu bilgiyi sizinle paylaşmak istedim çünkü gerçekten ben artık salça yiyemez oldum
Bunları Biliyor musunuz?
* Toplanana domatesler römorklar halinde fabrikaların önünde günlerce bekler çürür üzerlerinde beyaz beyaz küfler oluşur.
*çiftçiler römorkların üzerinde domateslerin üzerinde gezerler
* Domateslerin içinde aklınıza gelebilecek tüm mahlukatlar bulunur (fare,böcek,yılan,kedivs.)
*fabrikaya alınan domatesler yine köyün kadınları kızları tarafından işlenir.Bu sırada usta başına kızan işçiler salçanın içine tükürür balgam atar daha söyleyemediğim vs şeyleri yapar.
*sonrada bu domatesler buhar tanklarında yıkanıp salça olurlar afiyetler yeriz

siz şimdi diyceksiniz bunu izbe fabrikalar yapar hayır direk marka veriyorum bunu yapan markalar
*Tat
*Tamek
*Penguen vs.
yani iyi marka olarak bildiğiniz tüm markalar bunu yapıyor

gelde salça ye şimdi

Ayrıca bilgilere evam edelim

şu pilavlara kıyduğumuz tavuk ve et bulyonlara ne demeli
hani koymayınca pilavın tadı tuzu olmaz
sizce neden yapılıyorlar

cvp1:etten ve tavuktan (YANLIŞ)
cv2:ölmüşpiliçlerin bağırsak vs. iç organlarından (doğru)
bizzat eniştemin karısı bu tip bir fabrikada çalışmış ve anlatmıştır
bu konuda bir marka bilgim yokken fabrikanın bilecikte bulunduğunu biliyorum...

HAZIR ÇORBALAR

hazır çorbalar dan tavuk ve etli olanları için salyangoz adlı mahlukattan faydalanılmıştır
bunlar özenle temizlik içinde kaynatılarak çorbalarımıza lezzet katmıştır

(ALINTIDIR)

nette gördüm hala şoktayım :sok

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Ablam naptın gece gece içim dışıma çıktı

salça memleketimin salçası,olca eser kullanıyorum da

tavuk bulyonla hazır çorbaya şok oldum ya

karalamak isteyen insanların yazısı olabilir bence,çünki neticede çok titiz çalışılan büyük markalar

sanmıyorum ya bu kadar büyük bir ihmalkarlığın olabileceğini,yani umarım doğru değildir bu haber:(

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Yazının tamamını okuyamadım kaldırmadı içim:kizdim:

Salcayı annecıgım yapar ıcım rahat ama gıttıgımız yerlerde ne yıyoruz bılemeyız kı.

Sanırım bulyon hazır corba vs gıbı seylerden de bahsedılıyordu yazıda ama bunları da kullanmam evımde.Bulyonumu da annemın sayesınde kendım hazırlıyorum.

Neyse keske Nesrınım sıkayet etseydınız.

Kızım sadece 3 gun anne sutuyle beslenebıldı.Sonra mamaya gectık ama daha aldıgımız ıkıncı kutunun ıcınden bıldıgınız susam tanesı cıktı.Saglıksız mı degıl ama daha 1 aylık bebege ne yapacagını bılemeyız.Zaten bu susam tanesını gorunce de cok sınırlendım hemen babası uretıcı fırmayı aradı.

Fırma mamayı kullanmayın dedı ve adresı alarak gun verdi.Eve sırketın yonetıcı kadrosundan bır yetkılı geldı.Sebebı aynı fırmanın susam yagının da bulundugu bıtkısel baska bır karısım daha uretmelerı ve bu ıkı ıslemın yapıldıgı yerlerın yanyana olması.

Demem o ki altı ustu bır susam tanesı ve duyarlılık had safhada(Bu arada mamayı bırakana kadar kızımın mamasını da bu fırma ustlenmısdı)

Nesrınım bocek bu.Tut kı ınanmadılar ona ragmen size tum yollar acıktı.Keske arkasını bırakmasaydınız.

Ureten herkeze uretılen her urun ıcın tek sey soylenebılır." Ey vicdannn....."

S

suna

Misafir
:besik:bizi bebekken öldürmüşler yaşıyoruz sanıyoruz yazıklar olsun bunlar insan deyiller müslümanda offffffffff morelim 100 dü 0 oldu hadi bn yapım evde yapamayan bilmeyende bizim insanımız Allah yardımcımız olsun hepimizin insanlar ağlarken bn gülemem o zaman insanlığımdan şüpe ederim kork korkmazlardan utan utanmazlardan Allah tan isteyelim kötülere ölümmmmofffffffffffffffff halimize of

S

suna

Misafir
kedicik ne vijdanı var bunlarda resmen insan katilleri bunlar bunları öldüren vallahi şehit olur biz bir damla suyu helal temiz olsun derken bunlar bizi zehirliyor fare bunlar pis deliklerde saklanan görükmeyen mikroplar ilaçlamak lazım ölsünler ki sağlıklı yaşayalım Allahım aklımı kaybettirme sağlımdan oldum nesrinnnnnnnnnnn maffettin bnii akşam akşam

Kardelen27

Daimi Üye
Tepki
3.758
doğrumu acaba ya. yetkililer uyuyormu.
yok bee ben inanmak istemiyorum bu kadarınada izin vermezler
bursalı komşum var sık sık gidip geliyor bi sorayım bakalım
böyleyse mutlaka duymuştur.

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
şok oldum inanasım gelmiyo yapan vardır ama hele o salyangoz öyle çok bulunan bişey değilki mantıksız geldi salça konusundada büyük firmalar zannetmiyorum tvde gördüm mesela tertemiz yapıyolardı makinelerde inşallah uydurma haberdir :dusun:

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Bunları asla eve almam... Salçamı annem yapar.

Tarhana ve mercimek içerim zaten sadece. Tarhana da annemdem. Hazır meyve suyu sevmem. Hazır meyve suları içinde nerde en çürük meyveler varmış onları seçiyorlarmış çünkü. En güzeli herşeyi evinde yapmak:cak:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar