Umre'den görüntüler

kumsalll

Daimi Üye
Tepki
454
riyadh tan mekkeye giderken saatlerce çölden gectik.sizinde görmeniz için arabadan bir resmini cektim.ve işte arabistan çöllleri...
188y.jpg

eşim kendisine ihram almak için bakınıyordu.bilmeyenler için ihram kabeye giderken giyilen beyaz 2 parcadan olusan carcaf tarzı giyim.
191ea.jpg

satıcı adam ihramnın nasıl giyilecegini tarif ediyor...
193mq.jpg

riyadh tan mekkeye gidiş yolumuzdaki makkat camisi.resimde gördügünüz yerin sol tarafında erkekler için özel hamam var orada yıkanıyorlar ve üzerlerine sadece ihramı giyiyorlar.iç çamaşırı dahi giyilmiyor.sag arafındada bayanlar için hamam var oradada bayanlar abdestini alıyor ve bayanlar için olan özel bölümde 2 rekat namazlarını kılıyorlar.erkeklerde kendılerine ait olan bölümde 2 rekat namazlarını kılıyorlar ve daha sonra kabeye dogru yola cıkılıyor....
194e.jpg

198cf.jpg

burdada prensesim ve ben.yandaki gördügünüz kapı bayanlara ayrılmış olan özel bölümdür.
202oc.jpg

kısa bir yolculuktan sonra kabeye vardık.burası giriş yolu...
204dc.jpg

205d.jpg

ve nihatey kabenin girişindeyiz.buradada şuan ben ve eşimin durdugu yerin sol tarafında erkekler için ayrılmış olan özel bölüm var abdest almaları için.kabeye girmeden önce kabenın girişinde tekrar namaz kılındı.
206j.jpg

ve burasıda kabe nin girişi... girerken terliklerimizi elimize alıyoruz.bir kenara koyuyoruz.çıkışta almak üzere...
226v.jpg

209mc.jpg

ben ve kaynım zemzem suyu içerken...
211ct.jpg

ve işte nihayet kabe..... insanlar tavaf ederken... burada kabenin etrafında yedi tur attık...her başa gelindiginde hz.muhammedi s.a.v selamlıyorduk....
215.jpg

216r.jpg

224fa.jpg

burada gördügünüz camekanın içindede hz.ibrahimin s.a.v ayak izleri vardı..
233p.jpg

ben ve eşim tavaf ettikten sonra....
217am.jpg

burasıda sefa merva...buradada 7 kere gitgel yaptık... burada yesil ışık yanan belirli yerler vardı.oraya gelindigi zaman insanlar oradan ışıgın sonuna kadar koşarak geçiyorlardı.bunun sebebini tam olarak bende bilmiyorum.her başa gelindiginde herkes sol elini kaldırıp allahı selamlıyordu...
225u.jpg

ümrenin sonunda saclarımızın 2 yerinden kestik.ve son kez namaz kıldıktan sonra kabeden ayrıldık...
234lt.jpg

sizlere daha arıntılı olarak anlatmak sizleri bilgilendirmek isterdim ama bizde orada bize söylenenleri yaptık.kitapcıklar vadı herseyi anlatan ama arapca yazılı oldukları için anlayamadık..allah kabul etsin inşallah.hatalarımızı allah affetsin...allah herkese ümre yapmayı nasip etsin inşallah...
az önce yarım kalmıştı resimlerim.son olarakta kaldıgımız otelın penceresinden sizler için çektigim nur dagı.eger cok dıkkatlı bakarsanız oraya yürüyen insanları görebilirsiniz.arafat dagına gidemedik o yüzden oranın resımlerini ekleyemiyorum.
230a.jpg

229x.jpg

*Bilgin*

Daimi Üye
Tepki
1.716
canım bakarken çok duygulandım kimbilir orda olmak canlı canlı görmek ne güzel bir duygudur.
Allah hepimize bu güzel yerleri gidip ziyaret etmeyi nasip etsin.
sizinde ziyaretinizi ve dualarınızı kabul etsin inşallah.
teşekkürler bu güzel resimleri bizlerle paylaştığın için.:sarilma:

-sumeyye

Daimi Üye
Tepki
4.992
resimleri görünce içim gittti resmen birde oraları canlı gözlerimizde görsek Rabbim ibadetlerinizi
kabul ettin kat kat sebaplar yazsın Yüceler Yücesi Rabbim isteyen oraları arzulayan herkeze nasip etsin inşallah Allah (cc) razı olsun bu güzel paylaşım için çokk çok teşekkürler çok mutlu oldum oraların resmine görünce

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
RABBIM TÜM DUALARINIZI IBADETLERINIZI KABUL ETSIN INSALLAH CANIM
ALLAHIM dileyen ve isteyen her müslüman kullarina gidip görmeyi ibadet etmeyi nasip etsin insallah
tüm kalbimle tsk ederim bu güzellikleri bizimle paylastigin icin canim

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
kumsallarda canım umren kabul olsun inş.sanırm çok kısa bir ziyaret olmuş seni burda görünce biran şaşırdım ne çabuk döndün diye ,ama tabiki önmeli olan ziyaret ve ordaki görevlerimizi yapabilmek , tekrar Allah kabul etsin ve tekrarını nasip etsin

yanlız bizi bilgilendirmek için yaptığın açılalmalarında bazı eksik ve yanlış ifadeler gördüm
birinci çok dikkatimi çeken kabe nin etrafında 7 kere tur attım demişsin ,bir dönüşe bir şavt 7 şaftada bir tavaf yaptım deriz canım

birde her şavftta hacer ül esved taşıki o cennetten geldiğine inandığımız bir taşdır ,o taşı selamlarız ,peygamberimizi değil
say da da Allahı selamlamak diye bir ifade kullanmışsın ,bu ifadede çok yanlış orada sadece orada sayın başlağıncı ve kabe yi selamlarız

safayla merve arasınhdaki o yeşil ışık diye bahsetteğin yerdeki telaşlı koşmanın sebebi ise hz .hacerin oğluna su arayışını tesil ediyor
bunları yazmamın sebebi okuyan arkadaşlarımın doğru bilgilenmesi

OP
kumsalll

kumsalll

Daimi Üye
Tepki
454
kumsallarda canım umren kabul olsun inş.sanırm çok kısa bir ziyaret olmuş seni burda görünce biran şaşırdım ne çabuk döndün diye ,ama tabiki önmeli olan ziyaret ve ordaki görevlerimizi yapabilmek , tekrar Allah kabul etsin ve tekrarını nasip etsin

yanlız bizi bilgilendirmek için yaptığın açılalmalarında bazı eksik ve yanlış ifadeler gördüm
birinci çok dikkatimi çeken kabe nin etrafında 7 kere tur attım demişsin ,bir dönüşe bir şavt 7 şaftada bir tavaf yaptım deriz canım

birde her şavftta hacer ül esved taşıki o cennetten geldiğine inandığımız bir taşdır ,o taşı selamlarız ,peygamberimizi değil
say da da Allahı selamlamak diye bir ifade kullanmışsın ,bu ifadede çok yanlış orada sadece orada sayın başlağıncı ve kabe yi selamlarız

safayla merve arasınhdaki o yeşil ışık diye bahsetteğin yerdeki telaşlı koşmanın sebebi ise hz .hacerin oğluna su arayışını tesil ediyor
bunları yazmamın sebebi okuyan arkadaşlarımın doğru bilgilenmesi

sagol canım benim.2 günlük bir yolculuk oldu.eşimin işinden dolayı fazla kalamadık orada.ayrıca söyledıklerınde haklı olabilirsin canım.ben orda bize rehberlik eden kişinin anlattıklarını ve bizi nasıl yönlendirdiyse onu anlattım canım.senin söylediklerin cok dogru olabılır canım.ben resımlerın sonunda zaten ifade etmiştim canım.sizlere daha acıklayıcı anlatım yapmak isterdım ama nede sadece bize söyleneleri yaptık diye.kataloglar vardı canım orda acıklayıcı ama arapca yazılı oldukları için anlamadık biz.selamlama konusundada dedıgım gibi bize rehberlik eden kişinin söyledikleridir canım.iki yerde selam verdıgımızde kimi selamlıyoruz dedim birinde peygamberimizi s.a.v digerindede allahı selamladıgımızı söyledi.bende yanlış bilgilendirilmişim demekki.ben sadece bildiklerimi daha dogrudu duyduklarımı bize söylenenleri ve orada yaptıklarımızı anlattım.hatalarımızı allah affetsin...

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
cok teşekkür ederim arkadaslar.allah razı olsun sizlerden.allah hepinize nasip etsin inşallah.bilmiyorum söylemelimiyim ama sıladayım canım senın ve dıvınıty nın ricasını unutmadım.allah kabul eder inşallah.

allah razı olsun canım arkadaşım benim rabbim kabuletsin inşallah ibadetini ve bütün dualarını inşallah resimlere bakarken inanagözlerim dolu dolu baktım çok çok teşekkürler hayatım o mübarek toprakları resimlerde bile görmek çok güzel bir duygu allahım cc inşallah bizlerede görmeyi nasib eder rabbim inşallah

OP
kumsalll

kumsalll

Daimi Üye
Tepki
454
allah razı olsun canım arkadaşım benim rabbim kabuletsin inşallah ibadetini ve bütün dualarını inşallah resimlere bakarken inanagözlerim dolu dolu baktım çok çok teşekkürler hayatım o mübarek toprakları resimlerde bile görmek çok güzel bir duygu allahım cc inşallah bizlerede görmeyi nasib eder rabbim inşallah

sagol canım benım allah razı olsun.inşallah sizlerede kısmet olur oraları görmek...

k.a.y.r.a.

Daimi Üye
Tepki
3.917
allah kabul etsin cnm rabim inanan herkese o güzel yerleri görmeyi nasip etsin ama ben etrafında biten binalara çok üzüldüm oranıın bütün ihtişamını kaybettirmeye çalışıyolar rabbim izin vermez inşallah

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar