Şekerparenin Mercimek Köftesi

Ayben

Daimi Üye
Tepki
771
önemli olan mutfağa girmek ve yapacağımız yemeğin adını koymak ondan sonrası zaten geliyor ..
Hele siz kızlarımızın böyle marifetli olduklarını görmek biz anneleri çok mutlu ediyor
Annem , yani kayınvalidem mercimekli köfteyi yaparken tavaya tereyağını koyar 2 yumurta kırar köftenin içine katardı çok lezzetli olurdu yanına bide çay demlerdik annemin gençliğini anlatmasıyla keyif içinde yerdik öyle misafir falan gelmesinide beklemezdik kendimize yeterdik
konuyu dağıttım mı ne :) Ama birden aklıma geldi yazmak istedim neyse
elllerine sağlık canım harika görünüyor...

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
önemli olan mutfağa girmek ve yapacağımız yemeğin adını koymak ondan sonrası zaten geliyor ..
Hele siz kızlarımızın böyle marifetli olduklarını görmek biz anneleri çok mutlu ediyor
Annem , yani kayınvalidem mercimekli köfteyi yaparken tavaya tereyağını koyar 2 yumurta kırar köftenin içine katardı çok lezzetli olurdu yanına bide çay demlerdik annemin gençliğini anlatmasıyla keyif içinde yerdik öyle misafir falan gelmesinide beklemezdik kendimize yeterdik

Seni eski günlere götürdüm demek ablacım.

Yumurtayı mercimek köftesinin içine nasıl katardı.Önce pişirir sonra mı? :acep: Onların yaptığı lezzeti bizler nasıl tutturacağız bilmiyorum :sirin:

Yorumuna sağlık ablacım :eek:pucuk:

Ayben

Daimi Üye
Tepki
771

Seni eski günlere götürdüm demek ablacım.

Yumurtayı mercimek köftesinin içine nasıl katardı.Önce pişirir sonra mı? :acep: Onların yaptığı lezzeti bizler nasıl tutturacağız bilmiyorum :sirin:

Yorumuna sağlık ablacım :eek:pucuk:

Evet canım baya bi gerilere gittim :)
tavaya tereyağını koyar 2 yumurtayı kırardı yumurtaları iyice pişirdikten sonra köftenin içine katar ve öyle yoğururdu
bu annemin damak tadımıydı yoksa başkalarıda yaparmıydı bilemiyorum :)

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
Mmmmmmmmmm bayılırım en sevdiğim lezzet mercimek köftesine baylırım ellerine sağlık Şekerimparem çok güzel görünüyor :huhuu:
Ben mercimek köftesi yaptığımda içine sumak ve kimyonda koyuyorum kimyon hem mercimekdeki gazı alıyor hemde hariikaaa bir lezzet veriyor birdahaki sefere denemeni tavsiye ederim balım eminim çok beğeniceksin:huhuu::huhuu::huhuu:

esmeryarim

Daimi Üye
Tepki
3.148
[/QUOTE]Yorumuna sağlık bitanem.Geçmiş olsun.Allah sabır dayanma gücü versin sana :uzgun: İnşallah kısa zamanda büyüyüp kendini kurtarırlar

Bol acılı bende bayılırım :bitter:[/QUOTE]

rica ederim canım ne demek :ask:
aminnnn inşallah bacım üçü birden sıkıntıya girince bende perişan oluyorum hepsine yetişmekte zorlanıyorum
hayırlısıyla bi büyüselerdi dört gözle o günleri bekliyoruz :)

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Mmmmmmmmmm bayılırım en sevdiğim lezzet mercimek köftesine baylırım ellerine sağlık Şekerimparem çok güzel görünüyor :huhuu:
Ben mercimek köftesi yaptığımda içine sumak ve kimyonda koyuyorum kimyon hem mercimekdeki gazı alıyor hemde hariikaaa bir lezzet veriyor birdahaki sefere denemeni tavsiye ederim balım eminim çok beğeniceksin:huhuu::huhuu::huhuu:

Evet sılam olabilir aslında.Sumak kısıra koyarım patates salatasına bile koyarım ama mercimek köftesine koymadım hiç.Ekşiye bayılırım

Kimyonu bende kullanıyorum canım.Köfte,tavuk,Nohut ve kuru fasülyeye hep koyarım.Çok sağol canım :eek:

Ellerine sağlık Şekerpare bende böyle yapıyorum.Ben bulgurun olduğu herşeyi seviyorum.:huhuu:

Yorumuna sağlık ablacım.

Aşkolsun @Şekerparem herkesin yorumuna bişey yazmışsın bana yazmamışsın :hihh:

Canım benim dün netimdemi sitedemi bilmiyorum ama bir gariplik vardı.Kilitlenip kaldı defalarca.O arada kaynadın sanırım.Özür dilerim :uzgun: Senin yorumunda benim için çok önemli :ask:

melek_yüzlüm

Daimi Üye
Tepki
2.195
offf şekerparem naptın sen.hamile hamile nasıl canım çekti.:bayil: ellerine sağlık.çok güzel görünüyor.bende böyle kısır, mercimek köfte türü şeylere bayılıyorum.

nar-ı beyza

Daimi Üye
Tepki
1.230

mercimek ve yumurta birlikte mideyi bozmaz mı??? öyle duymuştum da ben

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
En sık yaptığım tariflerden biridir mercimek köftesi canım..

Sarımsak vedereotu denemedimben..Bi dahaki yapışımda denicem,ellerine sağlık:eek:

Dereotu olmazsa olur ama sarımsaksız lezzetini düşünemiyorum canım.Mutlaka denemlisin.Bu resim çok kötü aslında daha güzelini çekip eklemeyi isterim ama tarifi birebir uygula süper oluyor.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar