Şekerparenin Mercimek Köftesi

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Bol bol yeşillik kullanarak yaptığım mercimek köftesini sizlerle paylaşmak istedim.3-4 gün önce annem ve ablama misafirliğe gitmiştik.Ailece tuzlu,ekşili şeylere bayılırız.Gitmeden önce yapıp onlara götürmek istedim.Fazla yoğuramasamda, yeşillikleri küçük küçük doğrayamasamda :) tadı çok beğenildi :ask:

Malzemeler
1 Bardaki kirmizi mercimek
2 bardak bulgur
3 kasik salca
1 cay bardagi zeytinyagi
kirmizi biber
karabiber
pulbiber
Nane
Kuru sogan,2-3 diş sarımsak
Taze sogan,maydanoz ve dereotu
Tuz
Limon
Nar ekşisi

Servis için
Marul ve roka

Yapılışı
1 su bardağı kırmızı mercimeği yıkayıp 1 litre su ile ateşe koyun.( Ben düdüklüde pişirdim) Mercimekler ezilip hafif sulu kalıncaya kadar kaynatın ve ocağı kapatın. (bütün suyunu çekerse köfteler kuru olur)
2 su bardağı ince bulguru mercimeklerin üzerine ilave edin, kapağını kapatarak mercimekler şişene kadar (30-45 dakika) bekletin.

Bu arada kuru soğanları yemeklik doğrayarak bir tavaya alın. bir çay bardağı zeytin yağ ile soğanları öldürün. Biber salçasını ve domates salçasını ekleyin.Dövülmüş sarımsağı da ekleyin.Karabiberi ve dilediğiniz kadar pulbiberi de ekleyip karıştırın. son olarak 1 çay bardağı sıcak suyu tavaya ilave edip 1-2 taşım kaynatın.

Bu karışımı bulgur ve mercimek karışımına ekleyin. tüm malzemeyi karıştırıp kabın üzerini tekrar kapatın.Yeşil soğanı yıkayıp doğrayın. Maydanozu ve dereotunu da aynı şekilde yıkayıp kıyın. Bunları bir kenara koyun.

Karışıma tuz ekleyin ve güzelce yoğurun.Limon,nar ekşisi ve daha sonra kenarda bekleyen yeşillikleri ekleyin. 2-3 dakika daha yoğurun. (köfte harcınız sulu gelirse bir miktar daha ince bulgur ekleyip suyu çekmesini sağlayabilirsiniz)harçtan cevizden az büyük parçalar koparıp avucunuzun içinde şekil verin. Servis tabağına marul veya roka dizip köfteleri üzerlerine yerleştirin.

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
aaa ben yeni gördüm canım,bazıları yorum yapma tenezülünde bile bulunmazlar:ates:
neyse gelelim mercimek köftesine,çok severim uzun zaman oldu yapmayalı,harika görünüyoır ellerine kollarına sağlık şekerim

Bakmak kolay yorum yazmak bukadar zor olmamalı ya :dusun:

Yorumuna sağlık canım benim :eek:pucuk:

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.643
Anam parem yine mutfaklara girmiş veee en sevdigim mercimek köftesinden yapmış :catalbicak:
Valla tadı kötü bile olsa hepsini yiyebilirim :nazo::nazo:
Ellerine sağlık bitanem :mangal:

nar-ı beyza

Daimi Üye
Tepki
1.230
mercimek köftesini çok severim
tadına birşey demem ama rengi sanki açık olmuş
canım nasıl istedi ya burda mercimek köftesini çok güzel yaparlar
komşumuz ve arkadaşım çok lezzetli yapıyor
arkadaşımdan istesem ayıp olur mu acaba ya:utandim::utandim::utandim:
ellerinize sağlık bu arada

esmeryarim

Daimi Üye
Tepki
3.148
bebeler yüzünden birkaç gündür pc açamıyorum şekerparem:( hem diş eziyeti hem üşütme derken birkaçgündür perişanız :(

görseydim yorumsuz geçermiydim hiç şimdiye kadar :) az önce uyuttum derken birkaçgün aradan sonra forma geleyim dedim ama çok kalamayacam uyandılar çünkü iyice huysuz oldular:bayil:

mercimek köftesine hayır demem şöyle bol acılı hemde :)

eline emeğine sağlık canım

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
mercimek köftesini çok severim
tadına birşey demem ama rengi sanki açık olmuş
canım nasıl istedi ya burda mercimek köftesini çok güzel yaparlar
komşumuz ve arkadaşım çok lezzetli yapıyor
arkadaşımdan istesem ayıp olur mu acaba ya:utandim::utandim::utandim:
ellerinize sağlık bu arada

Biber salçam kalmamıştı :uzgun: sadece domates salçasıyla yapabildim.Rengi büyük ihtimalle oyüzden açık oldu.Tadına bişey diyemem ben ama yiyen herkez bayıldı :cilgindans: Aceleyle son anda yapılan mercimek köftesi bukadar olur

Neden ayıp olsun iste tabiki :hihi:

bebeler yüzünden birkaç gündür pc açamıyorum şekerparem:( hem diş eziyeti hem üşütme derken birkaçgündür perişanız :(

görseydim yorumsuz geçermiydim hiç şimdiye kadar :) az önce uyuttum derken birkaçgün aradan sonra forma geleyim dedim ama çok kalamayacam uyandılar çünkü iyice huysuz oldular:bayil:

mercimek köftesine hayır demem şöyle bol acılı hemde :)

eline emeğine sağlık canım

Yorumuna sağlık bitanem.Geçmiş olsun.Allah sabır dayanma gücü versin sana :uzgun: İnşallah kısa zamanda büyüyüp kendini kurtarırlar

Bol acılı bende bayılırım :bitter:

ferah

Daimi Üye
Tepki
9.347
daha önce niye görmemişim ki ben bu konuyu:ne: çok güzel görünüyor eline sağlık canım:ask:

nar-ı beyza

Daimi Üye
Tepki
1.230

Biber salçam kalmamıştı :uzgun: sadece domates salçasıyla yapabildim.Rengi büyük ihtimalle oyüzden açık oldu.Tadına bişey diyemem ben ama yiyen herkez bayıldı :cilgindans: Aceleyle son anda yapılan mercimek köftesi bukadar olur

Neden ayıp olsun iste tabiki :hihi:

hmmm bizim de biber salçası bitti...:bitter::bitter::bitter: bak feryat figan ağlıyorum
biber salçasını biz kendimiz çıkarıyoruz off daha birkaç ay var yaa
kahvaltıda da ne güzel gidiyor

neyse konuyu saptırmayayım...
sağlık olsun öyle de güzel olmuştur...

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
hmmm bizim de biber salçası bitti...:bitter::bitter::bitter: bak feryat figan ağlıyorum
biber salçasını biz kendimiz çıkarıyoruz off daha birkaç ay var yaa
kahvaltıda da ne güzel gidiyor

neyse konuyu saptırmayayım...
sağlık olsun öyle de güzel olmuştur...

Biber salçası olmazsa olmazlarından biri ama kalmayınca o an yapacak bişey yoktu canım.Biz beğendik gerçi onsuzda olabiliyormuş.Hatta geçen hafta bir yakınımıza misafirliğe gittik.Birsürü şey hazırlamış pasta ve mercimek köftesini dışarıdan almış.Ev yemeği yapan çok güzel biryerden.Eşim senin mercimek köftenin yanından bile geçmez seninki çok daha lezzetli oluyor demişti :hihi: Koltuklarımı kabartmıştı :hihi: Uzun lafın kısası bu ölçü gerçekten ideal.Tek eksi biber salçası.Bizde biber salçasını köyde tanıdıklarımıza yaptırıyoruz.Biber salçasını tek yiyemiyorum ama domatesle karıştırınca şahane oluyor :lululu:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar