Rahim ağzı kanseri aşısı

felisity

Daimi Üye
Tepki
1.778
geç kalmamışsın canım hemen olabilirsin aşıyı. bu ay 1. dozu 2 ay sonra 2.dozu 6 ay sonrada 3. dozu olacaksın. tabi bu süre içinde çocuk düşünmiceksin. bende 29 yaşındayım hatta martta 30 olacam ve martta aşım bitecek inşallah. asıl bundan sonra geç kalırsın canım hemen ol bence.

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Ne bilim canım ya ne kadar erken o kadar etkiliymiş baksana , ama iyi bari yine de geç kalmış sayılmıyorum..
Aşıyı satın alsam sağlık ocaklarında vurdurabilirim değil mi?
Bu arada ben emziriyorum , 1,5 yıl önce doktor bir sorun olur dememişti gerçi ama..

felisity

Daimi Üye
Tepki
1.778
portakal aşıyı vurulursan korunman gerekecek aşı bitene kadar hamile kalman senin için iyi olmaz aşıyı ertelemen gerekir ve aşıyı vurulupta hamile olduğunu o esnalarda öğrenirsen buda bebek için iyi olmaz aldırmak zorunda kalabilirsin.

PoRTaKaL

Daimi Üye
Tepki
498
Anladım canım çok teşekkür ederim bilgilendirdiğin için. Dikkat edilmesi gereken bir konu ve oldukça ciddi ama ne yazıkki çok bilgisiziz bu konuda :uzgun:

felisity

Daimi Üye
Tepki
1.778
lilicim herhangi bir hastanenin acilinde yaptırmanı tavsiye ederim ben. sağlık ocaklarındaki hemşirelerin yapabileceğine inanmıyorum ben yani ben güvenemem. ben aşının ilk dozunu adanada vuruldum en güzel hastanenin aciline gittim bi tane bile bilen hemşire çıkmadı ordan çıktım başka hastaneye gittim orda bi hemşire biliyorum dedi ve geldi yaptı. yaygın olmadığı için pek bilen yok. 2. dozuda şu an yaşadığım şehirde vuruldum hastanenin aciline gittim yine prospektüsü okuyup anlatılışına bakıp öyle yaptılar ama korkulacak bişey yok. hemşireleri şaşırtan şey aşının içinde 2 tane iğne olması biri kol aparatı diğeri kalça aparatı koldan yapmayı bilen koldan yapıyor. eğer yaptırırsan mutlaka koldan yaptır çünkü biliyosun kalçadan yapılan aşılar tehlikeli olabiliyor yapmayı bilmeyenler için yani. koldan burulman en sağlıklısı. birde aşıyı vurulşduğun ilk iki gün kolunda halsizlik ve ağrı olabiliyor eğer olursa korkma bu normal bişey.

PoRTaKaL

Daimi Üye
Tepki
498
Yazdıklarını merakla takip ediyorum canım yazan ellerine sağlık gerçekten bir çok şeyi aydınlattın kafamdaki teşekkürler.

felisity

Daimi Üye
Tepki
1.778
ne demek canım ben teşekkürederim, keşke herkes aydınlansa dikkate alsa böyle konuları, kimse ihmal etmese bıkmadan araştırsa bir çok hastalığın önüne geçilebilir böylelikle

felisity

Daimi Üye
Tepki
1.778
Hmmm işi bilen bir yerde olmayı tercih ederim tabiki..
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim canım.

rica ederim lilicim işin bilinmesi pek önemi değil prospektüsü okuyunca sen bile anlayabiliyosun nasıl yapılacağını, bi hemşirede aşı vurmayı bilmiyosa onun ayıbıdır bu. tehlike içeren bişey değil koldan yaptırmanı o yüzden tavsiye ettim zaten artık çoğu hemşire kalçadan iğne bile yapmıyor korkuyorlar.

PoRTaKaL

Daimi Üye
Tepki
498
Ben genelde merak edip araştırırım sağlıkla ilgili her konuyu bu da bana artı olarak ekleniyo erken teşhis edebiliyorum bir çok rahatsızlığı ve önüne gecilebilir hale geliyo ne kadar şanslıyız ki elimizin altında internet gibi bir teknoloji harikası var. Bize düşen sadece merak edip araştırmak

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar