Rahim ağzı kanseri aşısı

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Her yıl 500 bin kadına rahim ağzı kanseri tanısı konuyor. Rahim ağzı kanserinden korunmak ise aşılarla mümkün...

raka-mkle.gif

Rahim ağzı kanseri, gelişmekte olan ülkeler ve az gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanserdir. Dünyada yılda 500.000 yeni rahim ağzı kanseri çıktığı ve tahminen 1.500.000 kadar da bu kanserle yaşayan hasta olduğu tahmin edilmektedir. Genellikle 50 yaş civarında ortaya çıksa da son yıllarda genç kadınlarda görülme oranı artmıştır.

Hastalık erken yaşta çok sayıda doğum yapmış, erken yaşta cinsel ilişkiye girmiş, sigara içen kişilerde daha sık görülüyor…

Ayrıca HPV (İnsan Papilloma Virüsü) enfeksiyonu rahim ağzı kanseri için çok önemli bir risk faktörüdür.. Rahim ağzı kanserli hastaların yüzde 98’inde HPV enfeksiyonu saptanmıştır.

HPV genellikle cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Nadiren cinsel ilişki dışındaki yollarla da bulaşabilir (cilt teması, kirlenmiş materyal ile temas, vb). HPV’nin yüzden fazla tipi vardır. HPV tip 16 – 18 özellikle rahim ağzı kanseri yaparken, tip 6 – 11 dış genital organlarda siğillerin oluşmasına neden olur.

Erken teşhis için jinekolojik kontrolleri muntazaman yaptırmak şart

Erken dönemde hemen hemen hiçbir belirtisi yoktur. Çıplak gözle ve jinekolojik muayenede rahim ağzındaki sorun görülmeyebilir. Ancak “Vaginal Smear” denilen akıntı tahlili ile veya “kolposkop” denen rahim ağzını büyüterek gösteren aletlerle değişiklikler fark edilebilir. Kesin tanı ancak şüpheli yerden alınan biyopsi ile konulabilir. Hastalığın ilerlemesi durumunda klinik belirtiler de ortaya çıkar. Kanlı akıntı, ilişki sonrası kanama, düzensiz kanama gibi. Ayrıca ilerlemiş vakalarda rahim ağzındaki tümör hastanın muayenesi sırasında görülebilir. Hastalık daha da ilerlediğinde idrar problemleri, defekasyon zorlukları ve bacak ağrıları ortaya çıkar.

Çözüm olarak jinekolojik muayene ve vaginal Smear kontrollerinin aksatılmadan yapılması gerekir.

Ve rahim ağzı kanseri aşısı...

Kadınları rahim ağzı kanserinden koruyan bu aşı “İnsan Papilloma” virüsüne karşı hazırlanmıştır. Bu virüs vücuda girdikten sonra bağışıklık sistemini harekete geçirmediği için aşı hazırlanması uzun yıllar çalışmayı gerektirmiş. Yaklaşık 7 - 8 sene önce bu virüse karşı aşı ancak geliştirilebilmiş uzun klinik deneyler sonucu son iki sene içinde bütün dünyada kullanılan 2 tip aşı piyasaya çıkarılmıştır. Aşılardan biri; sadece rahim ağzı kanseri yapan Tip 16-18’e karşı hazırlanmış ve rahim ağzı kanserinden koruyucu olarak kullanılırken, diğeri ise HPV Tip 6-11-16-18 için hazırlanıp rahim ağzı kanseri yanında genital organlarda görülen siğillerden de korumaktadır.

Başlangıçta bu aşıların ideal kullanılma yaşı 9 - 26 yaş arasında olduğu düşünülmüşse de günümüzde, etkinliği 45’e kadar uzatılmıştır. İnsan Papilloma Virüsü kadınlarda rahim ağzı ,vagina ve vulvada (dış genital organlarda) hastalığa neden olmakla beraber, nadir olarak anüs, rektum ve ağız mukozasında da hastalık yapabilir. Aynı şekilde de erkeklerde de dış genital organ kanserlerinde rol oynamaktadırlar.

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda aşının ciddi bir yan etkisi görülmemiştir. Aşı ile ilgili çalışmaların ancak 7- 8 senelik bir geçmişi olduğundan aşının koruyuculuğu için bugün verilen sürede 8 sene civarındadır. Bu konudaki çalışmalar aşının çok daha uzun yıllar koruyuculuğunu sürdüreceğini düşündürmektedir.

Aşı 3 kerede yapılmakta, ilk dozdan 2 ay sonra ve 6 ay sonra yapılan tekrarlarla yeterli bir bağışıklık elde edilmektedir.

Özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanser olan Rahim Ağzı Kanseri, bu aşılar sayesinde ileriki yıllarda görülme oranını ciddi olarak düşüreceği umut edilmektedir.

Prof. Dr. Derin KÖSEBAY

ALINTIDIR!...

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Bu aşıdan olan var mı kızlar aranızda?

güllerdiyari

Daimi Üye
Tepki
2.410
Bu asiyi kizima yaptirdik gecen sene belediyeden mektup geldi 18 yas alti olan kizlar icin devlet karsilayacagi ve bu asinin gerekli oldugu söylendi, aynen yazida oldugu gibi asi 3 asamada yapildi ilk asidan sonra 2. asi 2 ay sonra 3. asi 6 ay sonra yapildi isvicre hükümeti böyle bir karar almis bizlerde güvendik ama bastan tedirgin olmustum önce Doktorumuzla konustum DR yapilmasini tavsiye etti kizim 15 yasinda son asisida yapildi.
hayirlisi insallah rabbim cümlemizi böyle kötü hastaliklardan korusun
paylasimin icin tesekkürler canim:hhhhhh:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Teşekkür ederim açıklama için canım. Benim doktorum 26 yaşa kadar yaptırtmam gerektiğini söyledi; ama geç kaldım sanırım:( Bir de sürekli tekrarlama olacakmış sanırım aşıyı. Bu yüzden olmaz sanırım benim.

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
annem rahim agzi kanseri gecirdi
ve irsi olabilir
ama ne yazikki ben bu sansimi kaybettim :(
malum yas 27 benim
ama kizkardesimde gecen yil oldu asilarini
ayni yengemin anlattigi gibi
allahim hepimizi kötülüklerden hastaliklardan korusun insallah

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
emeğine sağlık aslında yaptırmak lazım allah korusun çok kötü bi hastalık

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Sanırım ben de o şansı kaybettim:(

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Aklında bulunsun mavişim. Yaşın genç yaptırabilirsin.

G

guzelcem

Misafir
Aslında bu aşının yaşı -başı olmamalı :alsana:emeğinize sağlık canısı.ALLAHIM dermansız dert vermesin...

felisity

Daimi Üye
Tepki
1.778
Bu asiyi kizima yaptirdik gecen sene belediyeden mektup geldi 18 yas alti olan kizlar icin devlet karsilayacagi ve bu asinin gerekli oldugu söylendi, aynen yazida oldugu gibi asi 3 asamada yapildi ilk asidan sonra 2. asi 2 ay sonra 3. asi 6 ay sonra yapildi isvicre hükümeti böyle bir karar almis bizlerde güvendik ama bastan tedirgin olmustum önce Doktorumuzla konustum DR yapilmasini tavsiye etti kizim 15 yasinda son asisida yapildi.
hayirlisi insallah rabbim cümlemizi böyle kötü hastaliklardan korusun
paylasimin icin tesekkürler canim:hhhhhh:

türkiyedede aşıyı devlet karşılasın diye birçok kişi başvuru yapmış çok tartışılan bi konu bu şu anda ama devlet karşılamıyor maalesef.

felisity

Daimi Üye
Tepki
1.778
2 aşı var biri 3 tip virüsten diğeride 4 tip virüs ve kanserden koruyor. ben 4 tipten koruyan aşıdan vuruldum. 2 doz vuruldum 3. de martta vurulacam. 18 yaşına gelen her genç kızın veya genç kadınların bu aşıyı vurulmaları şart. şimdi çok yaygın olan bir virüs var hpv virüsü. rahim ağzı kanseri vajina vulva kanserine yol açan tipleri var bu virüsün. doktorların çoğu pek bilmiyorlar daha bu aşıları, ben aşıyı tesadüfen nette öğrendim doktoruma sordum olsan iyi olur dedi yani ben sormadan tavsiyede bulunmadı. aşıyı vurulurken başka bir doktor bu aşının herkese yapılması gerektiğini ama devletin karşılamadığını bu yüzdende kimsenin yaptırmadığını söyledi. fiyatı 283 tl. aşıyı 18 yaşından 30 yaşına kadar yaptırabiliyosunuz hanımlar. ben 29 yaşındayım. 30un üzerinde olan hanımlarada tavsiye ediyor doktorlar ama etkisi azalıyormuş. yani daha küçük yaşlarda vurulunca tam etki ediyormuş. bu konuda herkesin bilinçlenmesi gerekiyor. ve bişey daha hpv virüsüne yakalanan biri eğer vajinanın içinde yada dışında yada rahimde siğil varken normal doğum yaparsa bu virüs bebeğede geçiyor, o yüzden sezeryan doğum yapılması gerekiyor. hpv virüsü diyince herkesin aklına çok ilişkiden oluşan bir virüs geliyor. hpv virüsü sadece çoklu ilişkilerden kaynaklı bi hastalık değil anneden oğula geçen oğuldanda eşe geçen bir hastalıkta olabiliyor aynı zamanda. hpv denildiği zaman eşlerinizden şüphelenmenize hiç gerek yok yani. çoğu kadın bu hataya düşüyormuş çünkü.bu virüs bazı kadınlarda veya erkeklerde kendini gösteriyormuş ama çoğu kadın ve erkektede sadece vücudun belli yerlerinde yaşıyor ve dışa vurmuyormuş bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişilerde belirti göstermiyormuş. ve en önemlisi belirti gösterdiği zamanlar en stresli olunan zamanlarmış. yani ihmal etmeyin arkadaşlar belkide hpv virüsü sizinde vücudunuzda yaşıyor. çünkü her 10 kadından 1inde hpv virüsü varmış. bu yüzden aşıyı mutlaka vurulun. pahalı bi aşı toplam 3 doz 1000tl oluyor ama ne yapalım biliyosunuzki bir kadının en hassas bölgesidir rahmi. mutlaka vurulun arkadaşlar. kızlarınız varsada vurdurun ihmal etmeyin.

PoRTaKaL

Daimi Üye
Tepki
498
Cevabın için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda bununla ilgili bir araştırma yapıp kesinlikle aşı olucam. Hepinize sağlıklı bir ömür diliyorum. Unutmayalım sağlık ihmale gelmez.

felisity

Daimi Üye
Tepki
1.778
gerçekten güzel bir konu olmuş teşekküederiz. her kadının bilinçlenmesi gerekiyor bu konularda.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar