Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'i kınıyorum

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
Ben bir kaç seneden değil, 60 yaşına gelip de hâlâ ders anlatmaya çalışan öğretmenlerden bahsediyorum. Ve de son bir kaç yılda öğretmen alımlarını bu kadar azaltan yetkililerden. En başarılılar alınacaksa öğretmenliğe nerde bu adalet? Çok komik puanlarla göreve başlarken bazıları neden 90a yakın puanla açıkta kalıyor gerçekten hak edenler?

olaya çok farklı yerlerden bakıyoruz anlaşılan :) adalet sadece sizin için değil, o 60 yaşına gelmiş ve halen çalışmak zorunda kalan öğretmen için de yok!
ve evet, haketmediği halde öğretmenlik yap(amay)an kum gibi insan var.. sistem yanlış evet, ama baştan itibaren yanlış..

ayrıca ben başarılı derken derslerde mükemmel başarı gösterenleri kastetmiyorum.. yeteri kadar psikolojik yeterlilik testlerinden geçmiş, komplekslerini belli bir ölçüye kadar (en azından) bastırmayı başarmış kişilerden bahsediyorum.. her sinirlendiğinde, evde eşiyle kavga ettiğinde, minicik çocuğun kafasına patlatıp "aa siz sanki hiç vurmuyor musunuz?" şeklinde trajikomik!!! savunma yapmayacak olanları kastediyorum..

ha diğer bir açıdan bakarsak bu ülkeyi alttan kemiren en önemli sıkıntılardan biri, kesinlikle torpil.. bunun da aşılacağını asla düşünmüyorum..

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
bu düşük puan alıp atanan ve yüksek puanla atanamayanlar konusu torpilden değil
bronşla ilgili sanırm
en çok açık bulunan branşlar daha düşük puanla atanabiliyor
dolu olanlar ise çok daha yüksek puanlarla

enise_

Daimi Üye
Tepki
1.923
annem hep öğretmen ol tatili bol derdi bana hala da der artık çok geç olsada bende ona katılıyorum ama bakana cidden yuh dedim bende bunu ben bile biliyodum:hihi:

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Kızım çok istedi öğretmenliği ve eğitim fakültesi mezunu öğretmen olacağım diye okudu.
çok sevmesine rağmen yaşadıkları yüzünden vazgeçti öğretmenlikten
. :uzgun:
kızımın en üzüldüğü velilerin sorusu olmuş kadrolumusun ücretlimi

Ayzer

Üye
Tepki
67
Evet alım puanları branşa bağlı.Şundan eminim ki Türkiye de miadını doldurmuş artık neyi ölçtüğü belli olmayan,sadece branş bazında sıralamanın dikkate alındığı bir sınav sistem(ler)i var.Madem başarılı insanlar öğretmen,eğitimci olsun istiyoruz başta bununla ilgili düzenlemeler yapılmalı.Mesela mülakat yöntemi bunun için bir alternatif olabilir bence.Öğretmen olacak yeterlilik yalnızca kpss ile değil,yüzyüze yapılan görüşme,uygulama sınavları ve testlerle ölçülebilir.Hatta eğitim fakültelerine öğrenci alınırken bile bu yöntem uygulanabilir.Ama bu sefer de torpil olayı işin içine karışabilir ki bu durum işi ehline vermemeyi alışkanlık haline getirmiş ülkemiz için hayli önemli bir sorun.

Gerçi alım puanı branşa bağlı olsa ne olacak ki,açık çok diye bu seferde farklı branşlardan öğretmen alımı yapılıyor.(Bknz:Felsefe mezunlarının psikolojik danışman olarak atanması ve bu yılki pdr mezunlarının açıkta kalması) vs vs...

Diyorum ya nereden tutsak elimizde kalıyor.Sistemi böyle ele almak yerine yapılabilecek en iyi şey, nasıl ve hangi uygulamaların çözüm olabileceğini konuşmaktır en fazla:)

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
Evet alım puanları branşa bağlı.Şundan eminim ki Türkiye de miadını doldurmuş artık neyi ölçtüğü belli olmayan,sadece branş bazında sıralamanın dikkate alındığı bir sınav sistem(ler)i var.Madem başarılı insanlar öğretmen,eğitimci olsun istiyoruz başta bununla ilgili düzenlemeler yapılmalı.Mesela mülakat yöntemi bunun için bir alternatif olabilir bence.Öğretmen olacak yeterlilik yalnızca kpss ile değil,yüzyüze yapılan görüşme,uygulama sınavları ve testlerle ölçülebilir.Hatta eğitim fakültelerine öğrenci alınırken bile bu yöntem uygulanabilir.Ama bu sefer de torpil olayı işin içine karışabilir ki bu durum işi ehline vermemeyi alışkanlık haline getirmiş ülkemiz için hayli önemli bir sorun.

Gerçi alım puanı branşa bağlı olsa ne olacak ki,açık çok diye bu seferde farklı branşlardan öğretmen alımı yapılıyor.(Bknz:Felsefe mezunlarının psikolojik danışman olarak atanması ve bu yılki pdr mezunlarının açıkta kalması) vs vs...

Diyorum ya nereden tutsak elimizde kalıyor.Sistemi böyle ele almak yerine yapılabilecek en iyi şey, nasıl ve hangi uygulamaların çözüm olabileceğini konuşmaktır en fazla:)

özellikle alıntıladığım sözlerinize kesinlikle katılıyorum.. bilgi, her zaman için her şey demek değil maalesef.. sabır, yeterlilik, kararlılık, doğru yerde-doğru şekilde verilen disiplin.. kaç kişi bu şekilde mezun oluyor eğitim fakültelerinden..

arada torpille girenler olsa dahi!! öyle bir kontrol sistemi gelir ki, aykırılık yapanlar gün gibi çıkar ortaya.. o zaman kimse torpile de ihtiyaç duyamaz.. umarım yapıcı yönde değişiklikler olur yakın zamanda.. yoksa öğretmenlerin de, öğrencilerin de çekeceği var gibi :)

naz79

Daimi Üye
Tepki
2.225
valla bu ülkede en çok tatil yapan meslek öğretmenler canım bizlerde biliyoruz bunları benim ablamda abimde öğretmen sadece yaz tatili değil yani bunu hafta sonları var dini bayramlar ramazan bayramları yok 29 ekim yok 23 nisan vs vs vs vs ......tatillleriniz 15 tatiliniz daha saymakla bitmez herhalde soruyorum size bu kaar tatil yapan hangi meslek var arkadaşlar benim kardeşim polis eşim zabıta memuru asla tatillleri yok valla diyeceğim şu tatile doymayan tek meslek öğretmenler tek şikayetci olanlarda onlar yani

p@g

Daimi Üye
Tepki
1.122
hangi taraftan bakarsanız bakın, sizin haklı olduğunuz kadar onlar da haklı.. o halde eğitim fakülteleri her yıl bu kadar öğrenci almayacak okullara.. veya gidenler (ne yazık ki Türkiye şartlarında) açıkta kalmayı göze alacak.. yaşlıları kovup gençleri almakla olay çözülecekse; birkaç sene sonra sizden daha genç biri için siz kovulursunuz..

kaldı ki evet, kesinlikle en başarılılar ve (özellikle)en istekliler öğretmen olmalı.. "hiçbirşey olamıyorsan öğretmen ol" mantığı kalkmadıkça yığılmaların olması son derece normal!! henüz açılalı 1 hafta olmasına rağmen, kendini "lütuf" olarak gören öğretmenler yüzünden okuldan bıkan çocuklar var.. çok çok ince eleyip sık dokunmalı.. öğretmenliği hakedenler yapmalı, o zaman otomatikman kalkar sorunlar :)

Hiçbir şey olamıyosan öğretmen ol devri çoktan kapandı haberin yok sanırım sanki o fakültelere düşük puanlarla giriliyomuş gibi anlatmışsın Kızım ve damadım Hacettepe mezunu girerken yüksek puanla girdikleri gibi atamada da yüksek puanlar var.Kızım 89 puanla atandı 2 yıl önce ama damadım 3 yıldır 86 puanla hala bekliyor.İhtiyaç mı yok elbet var ama açığı ücretliyle kapatmak işlerine geliyor.

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
Hiçbir şey olamıyosan öğretmen ol devri çoktan kapandı haberin yok sanırım sanki o fakültelere düşük puanlarla giriliyomuş gibi anlatmışsın Kızım ve damadım Hacettepe mezunu girerken yüksek puanla girdikleri gibi atamada da yüksek puanlar var.Kızım 89 puanla atandı 2 yıl önce ama damadım 3 yıldır 86 puanla hala bekliyor.İhtiyaç mı yok elbet var ama açığı ücretliyle kapatmak işlerine geliyor.

hayır hayır halen var..ama sanırım sizin haberiniz yok.. mühendis olup iş bulamadığı için öğretmen olan sayısız insan var tanıdığım.. ayrıca puanlarının düşük olduğunu iddia etmedim, rica ederim üslubunuza dikkat edin!!! ben ne yazdığımı da ne anlattığımı da çok iyi biliyorum.. özel üniversitelere düşük puanlarla girip, sonradan formasyonla öğretmen olanlardan/olmaya çalışanlardan hiç haberiniz yok sanırım!!

edit: ayrıca o kesime de hak vermiyor değilim.. sonuçta insanlar ekmeğinin peşinde, ne olursam onu olayım diye uğraşıyorlar.. herhangi bir elemeden de geçilmediği için yığılmalar oluyor..

Eileithhyia

Daimi Üye
Tepki
523
Konu nereden nerelere geldi? Olaya herkes farklı bir açıdan bakıyor. Belki herkes kendince haklı. Ama; şu bir gerçek ki hem yeni neslin önünün açılması için hem de daha verimli bir eğitim için bekleyen bu kadar öğretmen için bir şeyler yapılmak zorunda. Sadece öğretmenlik değil diğer mesleklerde de geçerli bu durum. Bununla birlikte en temelden bu sorunun ele alınıp bir çözüm yolu bulunması gerek.

p@g

Daimi Üye
Tepki
1.122
hayır hayır halen var..ama sanırım sizin haberiniz yok.. mühendis olup iş bulamadığı için öğretmen olan sayısız insan var tanıdığım.. ayrıca puanlarının düşük olduğunu iddia etmedim, rica ederim üslubunuza dikkat edin!!! ben ne yazdığımı da ne anlattığımı da çok iyi biliyorum.. özel üniversitelere düşük puanlarla girip, sonradan formasyonla öğretmen olanlardan/olmaya çalışanlardan hiç haberiniz yok sanırım!!

edit: ayrıca o kesime de hak vermiyor değilim.. sonuçta insanlar ekmeğinin peşinde, ne olursam onu olayım diye uğraşıyorlar.. herhangi bir elemeden de geçilmediği için yığılmalar oluyor..
office üslubumda size karşı birşey yok, formasyonla öğretmen olanlara olmaya çalışanlara da karşıyım niye dersen burda bu kadar atanamayan varken bu olmamalı.O da milli eğitimin yanlışlarından vermesin formasyon.Bir öğretmen adayı gidip veterinerlik mühendislik yapabilir mi ? tabi ki hayır.
Tekrar yineliyorum OFFİCE size karşı yapılan bir şey yok. Konu milli eğitim bakanını kınamaktı buralara geldi.

OP
M

madesam

Misafir
arkadaşlar konu nerden nerelere gelmiş öğretmenin tatili çok deniyor sanki öğrenciler okulda da biz mi gitmiyoruz? ayrıca öğretmenlerin maaşları da çok çalışıyor dediğiniz polislerden az ki onların çoğu lise mezunu ya da açık öğretimden kendilerini yükseltiyorlar. ayrıca ben çalımaya seminer görmeye de razıyım ama saçma sapan seminerler koymasınlar diyorum adam akıllı bir şey yapsınlar katılalım.. bir de ben 60 yaşıma geldiğimde kovsunlar beni kardeşim ne diye tutuyorlar okulda ben doğmadan adamlar öğretmenliğe başlamış hala devam ediyorlar.. bu ülkenin dinamik insanlara ihtiyacı var.. ben branş olduğum için dört ve beşinci sınıfların da dersine giriyorum ve yaşlı öğretmenlerin sınıfları hemen belli oluyor adamlar salmış kendini gitmiş..sınıfta kimsenin umrunda değil eğitim çocuklar zıvanadan çıkmış adam derse giriyor çıkıyor sadece bir şey vermiyor.. neyse bakalım ben giyinip hazırlanayım da görevimin başına gideyim.. bugün okullu oldukkk sınıfları doldurdukk diyen öğrencileri bırakmamak lazım:)

OP
M

madesam

Misafir
sağol canım eve geldim yoruldum daha yemek yapcam ne yapcaksam bu saatten sonra bundan sonra sabah yapayım bari ilk defa öğleci oldum da:)

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
madesam kir iki yumurta yiyin iste ilk is günün nasilsa zamanla ayak uydurursun:)
benim oglumda basladi ben ondan daha heyecanliyim:panter:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar