Kızlık zarını dikmek tıp etiğine uygun mu?

niha55

Daimi Üye
Tepki
1.156
Kızlık zarını dikmek tıp etiğine uygun mu?

Bekaret, Batı’dan Doğu’ya doğru gidildikçe tabu niteliği kazanan bir kavram. Uğruna cinayetler işleniyor, intiharlar yaşanıyor. Peki ama bekaret her zaman önemli miydi?

Fıkranın kendisi kadar, kitabımızın çevirmeni tarafından algılanışı da son derece çarpıcı:

"Adamın biri evlendikten iki gün sonra karısını öldürür ve hakim huzuruna çıkarılır. Hakim sorar, ’Neden öldürdün oğlum karını?’ Adam, ’Bakire değildi Hakim Bey,’ der. Hakim, ’O zaman neden birinci gün öldürmedin?’ diye sorduğunda, adam, ’Birinci gün bakireydi Hakim Bey,’ diye cevap verir."

Kitabı çeviren ve bekaretin Türkiye tarafıyla ilgili ilginç ve uzun bir önsöz yazan Emek Ergün, bu fıkrayı aktardıktan sonra, hakimin sorusu üzerinde duruyor ve şu yorumu yapıyor: " Neden gerekeni yapıp anında öldürmedin de bir gün daha yaşamasına izin verdin kadının, demeye getiriyor hakimin sorusu."

Belki de meselenin kendisi bu algı farkında yatıyor. Belki de bu algı farkı yüzünden erkek bakış açısı bekaretin peşinde her anlamıyla kanlı bir tarih yazarken, kadın daha sakin bir kıyıda geziniyor öldürülmeyi bile göze alarak. Çünkü, bir tarafta, bekaretin ne olduğunu bile bilmeyen bir cehalet, diğer tarafta ise bu ceháletin bile farkında olmayan bir atalet söz konusu sanki. Ergün’ün şu tespiti ise çok sert olmakla birlikte, gerçeğin bir tarafına dokunuyor elbette:

"...Bekaret sözcüğünü ’bekar/et’ olarak da okuyabiliriz: Ataerkil düzende bakire kadın bedeni, henüz evlilikle sahiplenilmemiş bir et parçasıdır. Ama bu okuma, kadın bedeninin evliliğe kadar sahipsiz ve serbest kaldığı anlamına da gelmez çünkü bu beden, evlilik kurumu yoluyla babadan kocaya geçer."

'Zar diktirme aldatmacadır'

Bekaretin bu kadar önem taşıması, namus kavramının sadece kızlık zarına indirgenmesi, hiç kuşkusuz son derece yapay ve tartışmalı çözüm arayışlarını da beraberinde getiriyor. Mesela? Mesela, kızlık zarının dikilmesi. Amaç basit elbette, beraber olunacak veya evlenilecek kişiye bákire görüntüsü vermek. Ancak, son derece tartışmalı bir konu bu. Üstelik sadece genel ahlák açısından değil, tıp etiği açısından da tartışmalı. Dediği gibi, Emek Ergün’ün:

"Doktorlar kadınların bekaret konusunda kocalarını aldatmasına alet olmalı mı, sorusu etrafında dönen tartışmalarda, bir tarafta, ’zar diktirme aldatmacadır ve tıp etiğine aykırıdır,’ diyen doktorlar, diğer taraftaysa ’uygulama kadınların hayatını kurtarmaktadır ve tıp etiğine aykırı değildir,’ diyen doktorlar vardır."

Bir gün bizde de bu konular tartışma gündemine gelir belki.

Bekaret, bir cinsel terördür

Eşcinsel kadınlar kadından sayılmaz çünkü cinsel ilişki kurdukları kadınlarda, erkeğinki gibi, onları bir dokunuşla kadına dönüştürecek sihirli bir değnek yoktur.

Aslında tanımı sürekli ama çok yavaş değişen ve çocukluğumuzdan itibaren sahip olduğumuz en önemli şey olarak içimize işletilen bekareti, doğanın kanunu muşçasına özümsüyor ve bekaretin yaşamımızda yarattığı cinsel terörü sorgulamadan kabul ediyoruz.

Zar diktirme uygulaması, kadınları ezen bekaret normunu devam ettirdiği ve hatta güçlendirdiği için zararlı olsa da, bu normun egemen olduğu toplumlarda kadınların öldürülmesini engellediği için yapılması gerekir.

Aslında zar diktirmenin kárlı bir aldatmaca olduğu doğrudur ama burada asıl tartışılması gereken, kocanın değil, kadının aldatılmasıdır (...) Bu durumda zar diktirme, aldatılan kadının hayatta kalmasını ve erkeklerin kendi açtıkları kuyuya düşmesini sağlayan bir uygulamadır.

palmiye

Daimi Üye
Tepki
498
aslında kızlık zarıı dikimii tıp egitimine ve drlar tarafındada etik deyil.yanlız istisnalar kaydeyii bozmaz..bunu yapanlarda var.yanlız çok tanıdık olmasaı erkiripara için yapanlar kadın dogum uzmanlarııı var yanliz dikim gerdek gecesinden 1 gün önce yapılıyor.çünkü 3gün önce bile yapılsa tekrara dikişler atıyor..niha emegine sagılıkk

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Aslında bu şekilde bir davranış sergileyen insan sadece kendini kandırı diye düşünüyorum..
Aceba bunu yapan insan ne kadar dürüst etrafındaki insanlara..
Ben kendi adıma konuşayım bende yanlış buluyorum,bu tarz bir şeyi..
Hiç ama hiç tasvip etmiyorum,üzgünüm..
Bak ben bu lafa bittim süpersin tatlıpozanım-alkis''Herşeyin korsanı çıktı ama orjinali makbuldur.!!''

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
Aslında bu şekilde bir davranış sergileyen insan sadece kendini kandırı diye düşünüyorum..
Aceba bunu yapan insan ne kadar dürüst etrafındaki insanlara..
Ben kendi adıma konuşayım bende yanlış buluyorum,bu tarz bir şeyi..
Hiç ama hiç tasvip etmiyorum,üzgünüm..
Bak ben bu lafa bittim süpersin tatlıpozanım-alkis''Herşeyin korsanı çıktı ama orjinali makbuldur.!!''

Teşekkürler şahmaranım arada edebiyet perçelerım tam yerine denk gelir.
Senin fikirlerin de benim aklımdan geçenler.Ben de aynısını düşünüyordumSadece kendisini aldatır demişsin ya çok haklısın şapka çıkarıyorum..

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
bende karşıyım.. böyle bir şeyi yapıyorsa sonucun katlanmak gerekir,
karşındakini aldattın ya kendi vicdanın ne olucak...
evlilik zaten güven ve sadakatede dayanmıyormu?

Evet evliliğin ilk kuralıdır..
1.sevgi-saygı
2.güven ve sadakat
Kesnilikle sonuna kadar katılıyorum..
Her ne yaşanıyorsa kişileri bağlayan bir durumdur..Ama sonunda üzülmek istemiyrsa,eyvah ben ne yaptım demek istemiyorsa kişi en başta düşünmeli ve sonuçlarını düşünerek hareket etmeli..
Bakın altını çizerek söylemek istiyorum ilişkilere karşı bir insan değilim,kişi kendinden sorumludur,kimsenin namus bekçiside değilim ancak bana ters geldiğini söylüyorum..

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Teşekkürler şahmaranım arada edebiyet perçelerım tam yerine denk gelir.
Senin fikirlerin de benim aklımdan geçenler.Ben de aynısını düşünüyordumSadece kendisini aldatır demişsin ya çok haklısın şapka çıkarıyorum..

Tabiki görüşlerimizi paylaşmakta serbestiz,fikirlerimizi paylaşacağız..
Ama sanırım bu konu baya derin mevzulara kayacak akacak gidecek..
En iyisi ben susayım yeterince fikrimi beyan ettim diye düşünüyorum..
Herkeze sevgiler-hmm

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
bana kalırsa kendi keyfince bişeyler yapıp sonra bu yola başvurmak sadece kendini kandırmaktır bi yerden de ortaya çıkar diye düşünüyorum ama bazen de var ki tecavüz gibi vakalar da bile toplumda kız sanki suçlu gibi görülebiliyor belki böyle zor bi durumun izzahını yapmaktan kaçınanlar için de çıkıs yolu olabir

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.686
yaaa anlamıyorum su kızlıgı diktirmeyi :dusun:
diktirince noluyor ?
hadi karşıdaki inandı kandı peki ya icimizdeki vicdan ?
hicmi sızlamıcak hicmi acımıcak :(
hiç ama hiç anlamsız buluyorum ..

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Tıp etiğine uygun olabilir; ama insanın vicdanı her zaman rahatsz olacaktır. :dertli:

pervin86

Daimi Üye
Tepki
1.104
neden ve niçin vicdan yapılacakmışki ama şuvar kendisi bilerek yapıp ayrıldıysa ve başkasını kandırıyorsa kesinlikle karşıyım zevki için yapmış katlanmak zorunda ama tecavüze uğrayan kızlarımız kandırılan kızlarımız ne olucak evleneceği adama söylese daha mı iyi belki kabul edecek ama her şeyde yüzüne vurulması dahamı iyi olacak vicdan yapması gereken erkeklerdir... itilip kakılmak aşağılanmak kadınların kaderi değildir farkındaysanız 3 yaşındaki çocuklara bile tecavüz edilen bi yerdeyiz

Tepki
52
kan kardeim yıllar önce evlenmeden hemen önce bu operasyonu yaptırdı o zamanlar kurtuluş gibi gelmişti ama üzerinden 10 yıldan fazla geçti şimdi konuştuğumuzda ise yıllardır bunu rahatsızlığını yaşadığını söyler. bence yaptırmayı düşünen arkadaşlar bir kez daha düşünsün

elasu

Daimi Üye
Tepki
3.393
neden ve niçin vicdan yapılacakmışki ama şuvar kendisi bilerek yapıp ayrıldıysa ve başkasını kandırıyorsa kesinlikle karşıyım zevki için yapmış katlanmak zorunda ama tecavüze uğrayan kızlarımız kandırılan kızlarımız ne olucak evleneceği adama söylese daha mı iyi belki kabul edecek ama her şeyde yüzüne vurulması dahamı iyi olacak vicdan yapması gereken erkeklerdir... itilip kakılmak aşağılanmak kadınların kaderi değildir farkındaysanız 3 yaşındaki çocuklara bile tecavüz edilen bi yerdeyiz

Sana katılıyorum canım:lilav:

flamingo

Daimi Üye
Tepki
6.630
ben uygun bulmuyorum..karşındakini kandırabilirsin,ama ya vicdanın rahat edecekmi..bence insanın kendini kandırmasıdır..rabbim kimseyi o duruma düşürmesin..

ZiLeY

Daimi Üye
Tepki
1.845
bencede kesınlıkle kendini kandırmakdan baska bırsey degıldır

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.765
Devir çok ilerledi şimdi erkeklerin zar arayanı çok az ama hala geri kafalı insanlar olabiliyor.
Aslında seni sevdiğini anlayacaksın öyle bir durumun varsa seviyorsa sorunn yapmaz sevmiyorsa zar kadar yol verirsin gider.
Vicdanını sızlatmaya bile değmez...:sinir:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar