OP
Gulbe seker

Gulbe seker

❤️ Cilveli Kahve❤️
Tepki
5.720
Burayı ihmal ediyorum tsh değerlerim çok yüksek 25.58 idi 25.69 olmuş
Kilo veremiyorum bu yüzden ilaç dozu ayarlamaya çalışıyoruz şimdilik inş koşa sürede düzene girecek

OP
Gulbe seker

Gulbe seker

❤️ Cilveli Kahve❤️
Tepki
5.720
F52438E1-7B16-496C-9746-062405836013.jpeg

OP
Gulbe seker

Gulbe seker

❤️ Cilveli Kahve❤️
Tepki
5.720
Sabah 10.30
2 yağda yumurta
Peynir zeytin
Domates salatalık
1 bardak süt
4 ceviz

Ara 16.00 Türk kahvesi şekersiz
Yarım muz

Akşam 19.00
1 kase yoğurt çorbası
6-7 yk taze fasülye
Kıvırcık

Su 3 lt
Spor 30 dk yürüyüş aşure yaptım vakit kalmadı

OP
Gulbe seker

Gulbe seker

❤️ Cilveli Kahve❤️
Tepki
5.720
Motivasyonumuzu neden kaybederiz?

1- Kendimize güvenmemek

2- Konsantrasyon eksikliği

3- Ne yapacağımızı tam olarak bilememek

Peki bunlarla mücadele için ne yapabiliriz?

1- Kendimize olan güveni yeniden kazanmak

Zihnimiz ne istediğimizi düşlerken veya kendimizi hangi noktada olduğumuzu hayal ederken hemen akabinde ''Neden o noktada olmadığımıza dair'' sebepler gelir aklımıza. ''Zaten yeterince zeki değilim, zaten yapabilecek olsam çoktan yapardım, zaten param olsa çoktan yapardım, zaten x'i yapabilsem y'ye çoktan ulaşırdım'' gibi.

Evet, motivasyonumuzu en büyük baltalayan şey daha kurduğumuz pozitif bir hayalin peşinden gelen bu negatif düşüncelerdir. Geçmişte yaşadığımız olumsuz tecrübeler, başarısızlıklar ya da kişisel yetersizlikler bu negatif düşünceleri besleyemek için muh-te-şem bir kaynaktırlar ve hemen bu yemi anında yutarız. Dahası bu seferi ulaşmak istediğimiz noktadaki insanları kıskanmaya başlar ve kendimizi onlarla kıyaslarız; kendi eksikliklerimizi sayar, sayar, kendimizi yerin dibine sokarız; zihnimiz böyle çalışıyor çünkü. Kendimize olan güven yerlerde sürünür hale gelir.

Bununla mücadele etmek için en güzel yöntem diğer başarılarınızdan, iyi yapabildiğiniz ya da yeteneğiniz olan her hangi bir konuya odaklanmaktan, kısacası negatif düşünceleri pozitif olarak yenmekten geçiyor. Şimdi diyeceksiniz ''of yine mi bu soyut kavramlar?'' Evet, çünkü zihnimiz hali hazırda negatif bir deneyimle elimizi ayağımızı bağlar hale getirebiliyorsa bunu engellemenin tek yolu olumlu deneyimlerinize odaklanmak ve kesinkes kendinize inanmak. Kafanızda motive olmaya çalıştığınız konuyu baltalayan herhangi bir düşünce aklınıza gelir gelmez, hemen ''Başardığımda şunu yapıyor olacağım, şunu giyiyorum, şuraya gidiyorum'' detaylı olarak kendinizi olmak istediğiniz noktada düşüneceksiniz ve bunu uzun uzun yapabilirsiniz. yeter ki kendinizi o noktada görün. Neden orada olamadığınızı ve burada olduğunuzu değil.

2- Odaklanma sorununu ortadan kaldırmak

Birçoğumuz daha işin başına oturduğumuzda , işe başlamadan negatif düşünceler ile en az 30 dakikaya yakın vakit kaybı yaşamızdır. Kafamızda hep olumsuz bahaneler dönüp durmaktadır. Senin odaklanmanı engelleyen, örneğin spora gitmemek için bile ''Ama çok yorgunum...'' gibi bahaneler hep olmuştur.

Ya da bahanelerin dışında en çok odaklanma sorununa yol açan konu : korkular. ''Ya başaramazsam, ya herkes bana saygısını kaybederse, ya filanca şunu düşünürse, şunun yüzüne nasıl bakarım..'' gibi.

Eğer bu şekilde korku odaklı düşünme handikapına yakalandıysanız, her gün üşenmeden kağıdı kalemi elinize alıp günlük plan yapacaksınız, ders çalışıyorsanız ''bugün şu şu konular bitecek'' diye günlük liste oluşturup, korkulardan ziyade ''günlük yapılması gereken iş'' yani ''hedef''e odaklanacaksınız.

Hatta en başta basit olanlardan başlamak motivasyonunuzu biraz daha artıracaktır. Sizin o günkü hedefiniz kağıtta yazanlar olacak, 5 ay sonra nerede olmak istediğiniz değil. Dolasıyla o gün için sizi rezil edecek, saygınlığınızın yitmesine neden olacak bir sebep yok, günlük hedefini yap, bitir ve kurtul, bu kadar basit.

Eğer bahaneler yüzünden bu hedefe oturmakta zorlanıyorsanız (ki liste yapmak bu süreci çok kolaylaştırır) kendinize bahane tablosu hazırlayacaksınız. Mesela ''Çok yorgunum'' cümlesinin karşılığına ''Filancayı bitirdikten sonra istediğin kadar dinlenebilirsin'' şeklinde alternatif cümlelerinizi yazacaksınız.

Herkesin bahanesi farklı farklı, karşılığında yazacağınız mantıklı ve sizi motive etmeye yaracak argümanları yazıp, her yorgun hissettiğinizde vs okumak işe yarayacaktır.

3- Ne yapacağımı ve nereden başlayacağımı bilemiyorum

Kişi genelde çılgınlar gibi her şeyi aynı anda yapmaya çalışır, kafası karışır ve pes eder. Bu hataya hepimiz düşüyoruz. Bunun önüne geçmek için en güzel yöntem yine madde 2'deki gibi liste yapmaktır.

Günlük listeye sadık kalmak o gün için yeterlidir. Her günkü hedefiniz listenize sadık kalmak olursa, başarısızlık korkusu ve ne yapacağını bilememe hissinin önüne geçilebilir. ''Düşünme, sadece yap''.

Sabır, motivasyon eksikliği yaratan olumsuz düşünceleri silmede işe yarar. Devam edin, durmayın.

OP
Gulbe seker

Gulbe seker

❤️ Cilveli Kahve❤️
Tepki
5.720
Diyete kaldığım yerden devam ediyorum
Lakin kızlar tsh değerlerinin hala oturmamış olması beni çok zorluyor onlar otursa Emin’im çok hızlı bir şekilde kilo vereceğim ama bakalım

OP
Gulbe seker

Gulbe seker

❤️ Cilveli Kahve❤️
Tepki
5.720
Sabah 9
1 şeftali
Saat 11.15
2 haşlama yumurta
Peynir zeytin
Domates salatalık
1 sütlü kahve
1 avuç çiğ kabak çekirdeği

Ara 15.30
10 adet çiğ fıstık

Akşam 18.00
1 tabak dolusu kabak
1 kase yoğurt

Su 3 lt
Spor yapamadım misafirim var

OP
Gulbe seker

Gulbe seker

❤️ Cilveli Kahve❤️
Tepki
5.720
Değer mi?

Tembellik uğruna, üşengeçlik uğruna,

Bir ara spor yaparım uğruna,

"Ama bir taneden bir şey olmaz" uğruna,

Ablam kızartma pişirmiş, yemezsem ayıp olur uğruna...

Neler veriyorsunuz hayatınızdan?

Görüntü bir yana, neler gidiyor hayatınızdan?

Spor yapmadığınız için çalışmayan mutluluk hormonları,

Hareket etmediği için giderek hantallaşan beden,

Çöken iç sistemler, yağlanan iç organlar,

Şekerli beslenme sebebiyle dikkat bozukluğu,

Şekerin getirdiği bağımlılık sebepli stresler,

Mutsuzluk, depresyon, lekeli cilt, tansiyon, şeker,

kalp, hormonlu ve paketli gıdalar sebebiyle belki de kanser...

Oysa hayat kısa ve en iyi şekilde geçirmeyi hak ediyoruz.

OP
Gulbe seker

Gulbe seker

❤️ Cilveli Kahve❤️
Tepki
5.720
Sabah 09.00
Yarim mandalina yarım muz
Saat 11.30
Salçalı yumurta
Peynir zeytin
Domates salatalık biber
Sütlü kahve
1 çay bardağı kabak çekirdeği

Akşam 19.00
1 tabak taze fasülye
4 yk domatesli bulgur pilavı
1 kase cacık

Su 2.5 lt
Spor 35 dk yürüyüş

Son düzenleme:
OP
Gulbe seker

Gulbe seker

❤️ Cilveli Kahve❤️
Tepki
5.720
Sabah 10.00
1 dilim tbe
Menemen
Salatalık
Zeytin peynir
4 ceviz

Ara 14.30
1 haşlanmış yumurta beyazı (oğlumdan kalma)
1 armut

Akşam19.00
1 muz çok acıkmıştım ( temizlik yaptım gün boyu )
1 tabak yoğurtlu kereviz
Sütlü kahve

Su 2.5 lt
Spor Yürüyüş 1 saat

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar