Günün Nostaljisi!

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
Günün Nostaljisi ---->> Emel Sayın

Emel Sayın (d. 20 Kasım 1945, Sivas), ses sanatçısı, müzik yorumcusu ve sinema oyuncusu.Dört kız çocuğu Emel, Şenel, Fatoş ve Hülya olan Suade ve Ahmet Sayın isimli 1926'da gelen muhacir bir ailenin en büyük kızıdır. Sayın, 1998 yılında Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir.

13 yaşında Arif Sami Toker’den müzik dersleri almaya başladı. Toker’in yetiştirdiği en ünlü ve yetenekli sanatçı olarak kabul edilmektedir.Üç yıl Münir Nurettin Selçuk’tan ders alarak müzik eğitimine devam etti. Edirne / Uzunköprü Gazi Turhan Bey Ortaokulu ve Çapa Anadolu Öğretmen Lisesinden mezun olduktan sonra üç yıl süresince İstanbul Belediyesi Konservatuvarı (Beşiktaş) Şan Bölümü’nde Fransa'da zamanında Münir Nurettin Selçuk'a da hocalık yapmış olan şan hocası Alis Rosenthal dan dersler aldı. Muhittin Sadak'tan da solfej dersleri aldı (dönem arkadaşları Mine Mater, Erkin Koray ile aynı solfej sınıfındaydılar). Bu arada Hürriyet Haber Ajansı'nın açtığı yarışmada Münir Nurettin Selçuk’a ait klasik bir eser okuyarak ‘Ses Kraliçesi’ seçildi.

Henüz 17 yaşındayken Ankara Gençlik Parkı'nda Necdet Yazar'ın gazinosunda ilk defa sahneye çıktı. 1963 yılında Ankara Radyosu'na sınavla solist olarak girdi ve yaklaşık yedi yıl hizmet verdi. Ankara seyircisi karşısında sahne tecrübesi kazanan sanatçı, Egemen Bostancı'nın teklifiyle İstanbul müzik piyasasına transfer oldu ve Lalezâr Gazinosu’nda assolist olarak sahne almaya başladı. Bu arada İstanbul Radyosu'na geçti ve İstanbul'a yerleşti. İstanbul'a gidişiyle yoğun bir çalışma dönemine giren Emel Sayın pek çok müzik albümünün yanı sıra sinema filmlerinde de rol aldı.

emel-sayin2.jpg

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
Günün Nostaljisi ----->> Sadri Alışık

Mehmet Sadrettin "Sadri" Alışık (d. 5 Nisan 1925, Paşabahçe, Beykoz İstanbul - ö. 18 Mart 1995, İstanbul), tiyatro, sinema oyuncusu ve Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük komedyenlerdendir. Oyuncu Kerem Alışık'ın babasıdır.

5 Nisan 1925 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluk yıllarında tiyatroya ilgi duydu; okul piyeslerinde rol aldı. Beykoz Ortaokulu'nun (bugünkü adıyla Ziya Ünsel İlköğretim Okulu)[1] ve ardından İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu.

Bir süre Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'ne devam etti. Sahneye 1939'da Eminönü Halkevi'nde amatör olarak çıkan Alışık, 1943'te Raşit Rıza Tiyatrosu'nda profesyonel oldu. Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Oraloğlu, vb. topluluklarda pek çok oyunda yer aldı.
Sadri-Alisik-d815e.jpg

1946 yılında Faruk Kenç'in yönettiği Günahsızlar adlı film ile sinemaya adım attı. Sinemada, 1961-62'deki, Nejat Saydam'in yönettiği başrollerinde Ayhan Işık ve Belgin Doruk ile birlikte yer aldığı Küçük Hanımefendi serisi, 1964'ten başlayarak canlandırdığı Turist Ömer ve Ofsayt Osman tipleriyle ile dikkat çekti ve seyircinin beğenisini topladı. Yaşamı boyunca 200'ü aşkın filmde rol aldı.

Karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ile kemik iliği hastalığı nedeniyle tedavi görmekte olan Alışık, 18 Mart 1995 tarihinde İstanbul'da yaşamını yitirdi. Sanatçının anısına, eşi Çolpan İlhan tarafından kurulan Sadri Alışık Kültür Merkezi'nce her yıl Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri verilmektedir.

Sadri-Alisik-aa089.jpg

Sadri-Alisik-2c3a6.jpg

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
Günün Nostaljisi ---->> Necla Nazır

Necla Nazır (d.1956, İskeçe) Türk sinema sanatçısı.

16 yaşındayken “sinema güzeli” olarak tanındı. Ardından Yeşilçam’ın güzel ve masum yüzlerinden biri haline geldi. Bir fabrikada işçi olarak çalışırken bir anda meşhur oldu. Ferdi Tayfur ile evlendi. Karı koca birçok filmini beraber oynadılar.

images.php

37171828_tn50_0.jpg

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
Günün Nostaljisi---->> Hulusi Kentmen :ask:

legend-hulusi-kentmen-yesilcam-32924007-225-349.jpg

Hulusi Kentmen (20 Ocak 1912, Tırnova - 20 Aralık 1993, İstanbul), Türk oyuncu.

Deniz Kuvvetlerinde astsubay olarak orduda görev aldı. Deniz Astsubaylığından emekli olduktan sonra sanat yaşamına atıldı. Hisse-i Şaiya oyunuyla profesyonel olan Kentmen, 1942'de Sürtük filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. Tatlı-sert ve babacan tarzı ile çoğu filmlerinde baba, komiser, bahçıvan, hakim vb. roller üstlendi, birçoğunda kendi adıyla oynadı. Kentmen, 1942-1988 yılları arasında 500'e yakın filmde rol aldı. Türk sinemasında bir klasik olan oyuncu 81 yaşında 20 Aralık 1993'te böbrek yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi. Karacaahmet mezarlığında yatmaktadır.

hulusi+kentmen+1.jpg

hulusi-kentmen-yesilcam-32923966-500-768.jpg

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
Günün Nostaljisi ----->> Göksel Arsoy

images

Göksel Arsoy, (d. 15 Mart 1936 - Kayseri) Sinema ve tiyatro oyuncusu. 1936 yılında Kayseri'de doğdu. Göksel Arsoy'un annesi Girit Hanya eşrafından Girit Mutasarrıfı Mollazade Ali Talat Bey'in torunu ve Hırkazade Ahmet'in kızıdır.

Arsoy, İstanbul Üniversitesi İktisat fakültesinde okurken, yakınlardaki Yeşilköy Havalimanı'nda çalışmaya başladı. 1957 yılında Sırrı Gültekin'in yönettiği Kara Günlerim adlı ilk filmi ile sinemaya adım attı ve bunu takiben 1958'de Kelepçe ve 1959'da Samanyolu gibi filmlerde rol al adlı. Samanyolu adlı filmiyle de ün yaptı (1959). Bu filmlerin çoğunda Aktris Belgin Doruk ile oynadı.

Göksel Arsoy, "Altın Çocuk" takma adıyla bilinmektedir. Özellikle 60'lı yılların başında sayısız filmde rol almıştır. "Bulunmaz Uşak, Taş Bebek" en sükse yapan filmlerindendir.1999'da 36. Antalya Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne layık görülmüştür.Ayrıca kendi adına bir film şirketi kurarak prodüktörlük yaptı.

7147-4-8-09e38.jpg

1439_6.jpg

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
Günün Nostaljisi ----->> İbrahim Erkal.

ibrahim_erkal.jpg

İbrahim Erkal (d. 10 Ekim 1967, Narman, Erzurum), Türk fantezi müzik sanatçısı, bestekar ve dizi oyuncusu.

1986 yılında Kalender Ordu Evin'de askerlik yaptı. İlk albümü İbrahim Güzel ses adıyla Sarhoş Baki (Erzurum Türküleri) albümüdür. Duyulan İlk albümü "Tutku", 24 Ocak 1994 tarihinde çıktı.Bu sırada Galatasaray için Ölümüne Cim bom adında albüm yaptı((1994))(Midas Plak). İkinci albümü "Sıra Bende-Aklımdasın", 8 Mart 1995 tarihinde çıktı. Üçüncü albümü ise "Gönlünüze Talibim", 8 Temmuz 1996 tarihinde çıktı. Albümün çıkış parçası olan "Unutmayacağım"dır. İkinci klibi olan "Canısı"dır.

1997 yılının Ocak ayında "Canısı" adlı dizi, Show TV ekranlarında yayınlandı. Dördüncü albümü ise "Sırılsıklam", 15 Mayıs 1998 tarihinde çıktı. 1998 yılının Eylül ayında "Sırılsıklam" adlı dizi, Show TV ekranlarında yayınlandı. Beşinci albümü ise "De Get", 5 Ocak 2000 tarihinde çıktı.

4 şarkıya video çekmiştir. Bu albümün çıkış parçası olan "De Get Yalan Dünya"dır. İkinci klibi "Nasıl Sevmiştim"dir. Üçüncü klibi "Seviyorum Mu Ne?"dir. Son klibi "Alem Bozulmuş"dur. Altıncı albümü "Su Gibi", 18 Nisan 2001 tarihinde çıktı. Yedinci albümü "Aşkname", 16 Temmuz 2002 tarihinde çıktı. Sekizinci albümü "Gönül Limanı", 21 Temmuz 2004 tarihinde çıktı. Dokuzuncu albümü "Yüreğinden Öpüyorum", 10 Temmuz 2006 tarihinde çıktı. Son albümü ise "Aranağme", 23 Kasım 2008'de çıktı.

Zara, İzzet Yıldızhan, Vahdet Vural, Zeynep, Murat Yıldız, Kader, Hülya Avşar, Metin Şentürk, İbrahim Tatlıses, Ayhan Aşan, Yudum, Umut Yılmaz, Burhan Çaçan, Gökhan Özen gibi pek çok sanatçı eserlerini yorumlamıştır, şu ana kadar anonim olanlar hariç seslendirdiği tüm eserlerin söz ve müziği kendisine aittir.

215_9398.jpg

ibrahim-erkal.jpg

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
Günün Nostaljisi ----->> Göksel Arsoy

images

Göksel Arsoy, (d. 15 Mart 1936 - Kayseri) Sinema ve tiyatro oyuncusu. 1936 yılında Kayseri'de doğdu. Göksel Arsoy'un annesi Girit Hanya eşrafından Girit Mutasarrıfı Mollazade Ali Talat Bey'in torunu ve Hırkazade Ahmet'in kızıdır.

Arsoy, İstanbul Üniversitesi İktisat fakültesinde okurken, yakınlardaki Yeşilköy Havalimanı'nda çalışmaya başladı. 1957 yılında Sırrı Gültekin'in yönettiği Kara Günlerim adlı ilk filmi ile sinemaya adım attı ve bunu takiben 1958'de Kelepçe ve 1959'da Samanyolu gibi filmlerde rol al adlı. Samanyolu adlı filmiyle de ün yaptı (1959). Bu filmlerin çoğunda Aktris Belgin Doruk ile oynadı.

Göksel Arsoy, "Altın Çocuk" takma adıyla bilinmektedir. Özellikle 60'lı yılların başında sayısız filmde rol almıştır. "Bulunmaz Uşak, Taş Bebek" en sükse yapan filmlerindendir.1999'da 36. Antalya Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne layık görülmüştür.Ayrıca kendi adına bir film şirketi kurarak prodüktörlük yaptı.

7147-4-8-09e38.jpg

1439_6.jpg
altın cocuk :huhuu:
bu adamın tv de ne zaman fılmını gorsem oturur bakarım hemen
hos ben eskı turk fılmlerının hepsıne bakıyorum da :hihi:

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
Günün Nostaljisi ---->> Ümit Besen.

images

Ümit Besen, (d. 14 Ekim 1956, Osmaniye, Türkiye) Türk müzisyen.

14 Ekim 1956'da Osmaniye'de dünyaya gelen Ümit Besen'in ilk enstrümanı melodika oldu. Lise yıllarında ise klavye çalmaya başladı. Aynı dönemde Tayfunlar Orkestrası'nı kurdu. Müzik ve eğitimini bir arada götüremeyeceğini fark edince lise eğitimini yarım bıraktı. Askerliğini yapmak üzere 1976 yılında Kütahya'ya gitti. Orduevinde onu dinleyen bir general Besen'i Zonguldak Orduevi'ne naklettirdi.

Askerliğin ardından Adana'ya döndü ve gece kulüplerinde çalışmaya başladı. Bu kulüplerden birinde onu dinleyen futbolcu Metin Oktay, Besen'i İstanbul'daki gazino sahibi arkadaşlarına tavsiye etti. Sanatçının İstanbul'da çalışmaya başladığı ilk mekân Köşem Bistro oldu. Besen, 1980 yılında Selami Şahin ve Ahmet Selçuk İlkan ile birlikte ilk plak kaydını gerçekleştirdi.

65256158_tn50_0.jpg

ask+kanad%C4%B1.jpg

Teyzos

Sitenin Hikaye Yazarı
Moderatör
Tepki
5.771
ne mi oliyi gelinim :nazo: onun filmini izlicen sinemaya gidicen diye evden cıkarsın kuzenlerinle sinemaya varmadan bozulur binndiğin murat124 :ko ve kalırsın istanbul aksaray gibi zamanın kadın tacirlerinin bol olduğu bir yerde yanınızdaki erkekler de tamirci aramaya cıkar kalırsınız bayanlar arabanın icinde ve önünüzde ardınızda arabalar birikmeye başlar korkudan kitlersiniz kapıları :nazo: ama yetmez ilk bulduğunuz fırsatta ordan gecen polis arabasını durdurup yardım istersiniz işte böyledir ümit besen zamanının genci olmak :ko

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
Günün Nostaljisi ----->> Eray Özbal

Oyuncu – Yönetmen 1957

1976 yılında konservatuvara girdi.
1976 yılında Kenterler “Yasak Elma” ilk oyununu oynadı.
1977 yılında “Sevgili Oğlum”la sinemaya girdi.
11 yıl İstanbul Şehir Tiyatrolarında oyuncu olarak çalıştı. Daha sonra 1987”de kamera arkasına geçti.
1987'den sonra hem oyunculuk yaptı, hem kamera arkasında bulundu.
1993'den beri de reklam sektöründe yönetmenlik ve yapımcılık yapmaktadır.

Fİlmleri
1. AMERİKALI (35 mm) (1993)
2. ANADAN AYRI (35 mm) (1985)
3. ANLATAMADIM (35 mm) (1983)
4. ÇILGIN ARZULAR (35 mm) (1984)
5. DOST YARASI (35 mm) (1984)
6. GİZLİ YARA (35 mm) (1985)
7. GÜNAHKAR (35 mm) (1983)
8. HARAM OLDU (35 mm) (1985)
9. İSYANKAR (35 mm) (1979)
10. KAYIP KIZLAR (35 mm) (1984)
11. KIZGIN GÜNEŞ (35 mm) (1984)
12. KİMBİLİR (Kibariye) (35 mm) (1981)
13. KİRAZ ÇİÇEK AÇIYOR (35 mm) (1990)
14. KURT KANUNU (35 mm) (1991)
15. SENSİZ YAŞAYAMAM (35 mm) (1985)
16. SEV YETER (35 mm) (1984)
17. UNUTAMADIM (35 mm) (1985)
18. VURUN BENİ ÖLDÜRÜN (35 mm) (1981)
19. YER ALTI (35 mm) (1984)
20. YER DEMİR GÖK BAKIR (35 mm) (1987)
21. ZEYTİN GÖZLÜM (35 mm) (1980).

eray-ozbal_405622.jpg

eray-%C3%B6zbal_405588.jpg

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
ne mi oliyi gelinim :nazo: onun filmini izlicen sinemaya gidicen diye evden cıkarsın kuzenlerinle sinemaya varmadan bozulur binndiğin murat124 :ko ve kalırsın istanbul aksaray gibi zamanın kadın tacirlerinin bol olduğu bir yerde yanınızdaki erkekler de tamirci aramaya cıkar kalırsınız bayanlar arabanın icinde ve önünüzde ardınızda arabalar birikmeye başlar korkudan kitlersiniz kapıları :nazo: ama yetmez ilk bulduğunuz fırsatta ordan gecen polis arabasını durdurup yardım istersiniz işte böyledir ümit besen zamanının genci olmak :ko

:ne: :ne: ayy anam ben bayılırım öle cevremde 3-5 erkek olsun sora bide beni paylaşamyıp dövüşsünler :nazo: gerçekten yaşadınmı böle bişey :ne: şaştım şimdi :bayil:
Haaaa bu arada unutmuşum Nikah Masası idi izlemeye niyetlendiğimiz ama sinemaya bile gidemeden geri döndüğümüz film :ko
:D nikahına beni çağır sevdigim :ko:ko
ne masaymis arkadas otur otur bitmedi yillardir :ko
vay be ablam o anki korkunuzu dusunemiyorum

Heç sorma :D ama güzel film
yok yahu ne korkması ben polis kızıyım polisi bile nezarete tıkmışlığımız var :nazo: korkmayız öle herşeyden :ko

:D havan batsın :D

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
Günün Nostaljisi ---->> Filiz Akın

Suna Akın ya da sahne adıyla Filiz Akın (d. 2 Ocak 1943, Ankara), Türk oyuncu ve sunucu.

TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji bölümü mezunu olan Akın, 1962 yılında Artist mecmuasının düzenlediği yarışmayı kazanarak oyunculuğa başlayan[1] Akın, sinema kariyeri boyunca desteğini esirgemeyen ise 1980'li yıllarda sinemayı bırakmış.[2], ve yönetmen ve yapımcı Türker İnanoğlu, Bubi Rubinstein ve MİT müsteşarı Sönmez Köksal ile evlilikler yapmıştır.

2002 yılında yakalandığı çene kanseri hastalığını yenen Akın, kansere karşı destek amaçlı "sarı bilezik", "mavi bilezik" gibi kampanyalar başlattı ve yürüttü. Starkey İşitme Vakfı onursal başkanı olarak "Türkiye'de İşitmeyen Kalmasın" adlı bir kampanya başlatıp yürüttü ve sosyal güvencesi olmayan 2000 civarı çocuğu işitme cihazı sahibi yaptı.

2004 yılında Bircan Silan Usallı, Filiz Akın, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik'in yaşam öykülerinin yanı sıra kapsamlı röportajlar da içeren "Dört Yapraklı Yonca" adlı bir kitap yazdı. 2007 yılında Pınar Çekirge tarafından yazılan "Başrolde Filiz Akın" adlı kitap da Türk Sineması'nda ikonografik ve toplumbilimsel bir değer olarak Filiz Akın olgusunu ele alan bir çalışmadır. Filiz Akın'ın bilinen en sadık ve en bağımlı hayranı olarak da nitelendirilebilecek Pınar Çekirge, Filiz Akın ismi etrafında bir dönemi ustaca aktarmış. Halen Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor. Ayrıca dergilerde Taner Ay, Agah Özgüç, Atilla Dorsay, Fatih Özgüven, Mehmet Atak gibi yazarların ayrıntılı Filiz Akın portreleri vardır.

Ayrıca kendisi TED Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesidir.

tumblr_mb4ddcFrM51qj3z8ro1_400.jpg

tumblr_lu4xaa80Sc1qddvs5o1_500.jpg

Filiz-Ak%C4%B1n-12.jpg

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar