Evlilik öncesi birlikte yaşamak

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, evlilik öncesi birlikte yaşayan çiftler, evlendikten sonra daha çok boşanıyorlar.

Araştırma, ABD’de 18 ile 34 yaşları arasında 10 ya da daha az yıldan beri evli olan bin erkek ve kadın arasında yapıldı. Çıkan sonuca göre nişanlanmadan önce beraber aynı eve çıkan her 5 kişiden 1’i boşanıyor. Birlikte yaşamanın çiftin ilişkisine daha çok zarar verdiğini belirten araştırma, bunun nedenini ise “biriyle ev paylaşma” düşüncesinin çiftleri yanlış yönlendirip, yanlış nedenlerden dolayı evlenmeye itmesi olduğunu söylüyor.

Araştırmayı yöneten psikolog Dr. Galena Rhoades, araştırmaya katılanlardan sadece üçte birinin beraber aynı eve çıkma kararı aldıklarını, geri kalan üçte ikisinin ise bu durumun konuşulmadan gerçekleştiğini açıkladı.

GAZETE HABERTURK

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
çok yaygın olsada hiç kabullenemediğim bi düşünce zaten madem beraber yaşayacaksın evlen gitsin :)) araştırmalarda bunu söylüyor:))

kSo

Daimi Üye
Tepki
5.908
herkezin yaşam tarzına saygı duyuyorum yada duymaya çalışıyorum diyeyim ama bu bana saçma geliyor helede bizim toplumumuzun örf ve adetlerine aykırı iyikide aykırı:eek:

G

guzelcem

Misafir
Eşimle 2004 yılında tanışdık aynı evi paylaşıp yaşadık nikahsız, çok çok iyiydi o günler mecbur kaldık mesleğinden dolayı 2007 yılında mersinde resmi nikah yapdık, tabii ben istemedim nikagsız daha güzeldi :teytey:meşhur imza adeti varya o girince eşim de ve bende çok değişdik sahiplen me canlarım emeğine sağlık canısı çok doğru bilgiler.

Bloody Niggar

Yeni Üye
Tepki
7
Birlikte yaşarken uyum sağlayamayanlar evlenince nasıl sağlayacaklar bunu? Aynı evde yaşamak şart değil evlilik öncesi elbette ama en azından birlikte kısa tatil bile yapılabilirse,
çiftlerin ev hallerini görmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Birlikte uzun zaman geçirmek, temizlik anlayışı, ev işleri paylaşımı konusundaki tavırları görmek önemlidir kanımca. Birbirinizi tanımak için evden daha iyi bir alan yok. Cafede, sinemada geçirilen zamandan, muhabbetten fazlası var orada. Günlük yaşam stillleri, daha fazla paylaşım, daha fazla zaman...

nazoeren

Daimi Üye
Tepki
2.261
yukarıdaki arkadaşım,çok katılmıyorum size.sizce hangi erkek evlenmeden önce birlikte yaşarken,uyumsuz görünür ki?:dusun:

ece21

Aktif Üye
Tepki
216
ben karşıyım böyle şeylere ve bana göre uzun süren ilişkiler sonunda da heyecan kalmıyor zaten ne yaşanıyorsa ilişki dönemin de yaşanıyor yani evlilige birşey kalmıyo evlenince herşey daha da monotonlaşıyor dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama eski evlilikler ömür boyu sürüyor sebebi çok açık bütün heyecanlar bütün ilkler ve paylaşımlar evlilikte yaşanıyor:(:(

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
ben karşıyım böyle şeylere ve bana göre uzun süren ilişkiler sonunda da heyecan kalmıyor zaten ne yaşanıyorsa ilişki dönemin de yaşanıyor yani evlilige birşey kalmıyo evlenince herşey daha da monotonlaşıyor dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama eski evlilikler ömür boyu sürüyor sebebi çok açık bütün heyecanlar bütün ilkler ve paylaşımlar evlilikte yaşanıyor:(:(

Katılıyorum canım sana :hhhhhh:

Tepki
8.216
bence birbirini tanımak açısından kısa süre de olsa beraber yaşanılabilir
ya da tatile çıkılabilir..
malesef ki örf ve adetler açısından toplum buna önyargıyla bakıyo hala.
aynı evde birbirine adepte olmak bile bi başarı bence.
evde en doğal halinle uykudan uyandığın da hasta olduğunda seni görüp her halini
bilmesi ve buna hazırlıklı olması gayet güzel...

ece21

Aktif Üye
Tepki
216
evde en doğal halinle uykudan uyandığın da hasta olduğunda seni görüp her halini
sana katılmıyorum eee ne olacak diyelimki uyum sorunu yaşandı ayrılık olacak ya sonrası yaşananlar ne olacak onların telafini kim yapacak geçen zaman ve yaşanan pişmanlıklar geri gelebilcek mi eger bunun adı gericilikse ben geri kafalıyım o zaman ve tutucuyum:(:dertli:

G

guzelcem

Misafir
eşimle 2004 yılında tanışdık 4 yıl aynı evde yaşadık 2007 yılında evlendik bence birlikte de yaşasan çıkmıyor evlendikden sonra eşler değişiyor :alsana::dertli::kahve:

Tepki
8.216
sana katılmıyorum eee ne olacak diyelimki uyum sorunu yaşandı ayrılık olacak ya sonrası yaşananlar ne olacak onların telafini kim yapacak geçen zaman ve yaşanan pişmanlıklar geri gelebilcek mi eger bunun adı gericilikse ben geri kafalıyım o zaman ve tutucuyum:(:dertli:

kimseye geri kafalı tutucu ve gerici dediğimi hatırlamıyorum...
üstelik bişeyler gönül rızasıyla yaşanıyosa pişmanlık duymak anlamsız olur...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar