33. Haftanın Konuğu »» Fındık Kurdu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
yoğun geçen bir günün sonunda seni ne rahatlatır?
eşinle ortak şarkınız var mı nedir?
eşine çok kızgın olduğunda onun nasıl cezalandırırsın?
peki kızın çocuğun istemediğin bişey yaptığında onu nasıl cezalandırırsın?
lüksü sever misin?
eşinden ev işleri için yardım istediğin olur mu?
övülmekten hoşlanır mısın?
eşini işe giderken kapıya kadar uğurlar mısın yoksa o kahvaltısını edip çıkıp gider mi?
eşinle çok ciddi bi kavga ettiniz hem de o haksız ne nasıl barışırsınız?
eşinin neyi ihmal etmesi seni çok sinirlendirir?
çocuk olduktan sonra eş ikinci plana düşüyor mu?
ben şu konuda çok çektim kızıma çektirmicem dediğiniz bişey var mı?
genelde aceleyle dışarı çıkarken evde ne unutursun?
bu akşam konsere gidecek olsan kimin konseri olsun isterdin?
çeyizini saklar mısın yoksa hepsini kullandın mı:)?
elinde sihirli bi deynek olsa ilk kimi değiştirirdin:)?
sana sırlarını vermiş bi arkadaşınla küstün bu sırları ona karşı kullanır mısın?

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
abiye karakterini nasıl buluyorsun?
suratın asıkken biri sorunca bişey yok mu dersin hemen anlatır mısın?
eski konuları sık sık gündeme getirip zaten sen şöyle yapmıştın der misin?
eşinin arkadaşları eve misafirliğe gelir mi?
tartışmalarda genelde kendini tutamayıp ağlar mısın?
tabağındaki yemeği bitiremeyip eşine yedirdiğin olur mu:)?
ofsaytın ne olduğunu biliyor musun:)?
sevimlilik yapmak istediğinde çocuk sesiyle konuşur musun?
eşinle alışverişe çıktığınızda çocuğu o mu taşır sen mi:)?
yatak odanda hangi renk hakimdir?
otobüste ayakta kaldın arkadaki adamın giderek sana daha da yaklaştığını farkettin ne yaparsın:sok?
kırmızı et mi beyaz et mi seversin?
acil paraya sıkıştığında borç istemek mi kredi çekmek mi daha mantık lı?

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
bi de şu simyacı denen kitapta ne anlatılıyor çok duydum ama hiç okumadım:):findik:

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
yoğun geçen bir günün sonunda seni ne rahatlatır?Hanımefendide olmak:findikim:

eşinle ortak şarkınız var mı nedir?Var,Rafet el romanın
Bana Sen Lazımsın

[DM]video/xdss29_rafet-el-roman-bana-sen-lazymsyn_music[/DM]

eşine çok kızgın olduğunda onun nasıl cezalandırırsın?Konuşmam bir süre,gıcıklık yaparım:D

peki kızın çocuğun istemediğin bişey yaptığında onu nasıl cezalandırırsın?Çok istediği bişeyi almayarak yada yapmayarak

lüksü sever misin?Kim sevmez ki:sigara:

eşinden ev işleri için yardım istediğin olur mu?Evet halıları beraber yıkayıp yerleştirdik:findik:

övülmekten hoşlanır mısın?Çok değil,gereksiz övgü ve pohpohlanmayı sevmem

eşini işe giderken kapıya kadar uğurlar mısın yoksa o kahvaltısını edip çıkıp gider mi?Çoğunlukla kahvaltısını hazırlar yolcu ederim,ama arada ben giderim yat der ozaman kalkmam:D

eşinle çok ciddi bi kavga ettiniz hem de o haksız ne nasıl barışırsınız?O zaten hiç küs durmaz bir anda siniri gelir geçer,ben de aynı gün içinde barışırım,özür diler

eşinin neyi ihmal etmesi seni çok sinirlendirir?Eşim çok sorumluluk sahibi biri,şimdiye kadar hiçbir şey ihaml ettiğini görmedim,bu yönü çok hoşuma gidiyor

çocuk olduktan sonra eş ikinci plana düşüyor mu?Evet haliyle

ben şu konuda çok çektim kızıma çektirmicem dediğiniz bişey var mı?Sevgi hiç görmedim desem yeridir,kızıma sık sık nu ne kadar çok sevdiğimi söylüyoum,saçlarını okşuyorum,ha bir de kesinlikle okuyacak meslek sahibi olucak inşaallah,aklım olsaydı çalışırdım

genelde aceleyle dışarı çıkarken evde ne unutursun?Telefon

bu akşam konsere gidecek olsan kimin konseri olsun isterdin?Yaşar

çeyizini saklar mısın yoksa hepsini kullandın mı:)?,bi kısmını kullanıyorum,bi ksımı bazanın altında

elinde sihirli bi deynek olsa ilk kimi değiştirirdin:)?Kendimi

sana sırlarını vermiş bi arkadaşınla küstün bu sırları ona karşı kullanır mısın?Asla o kadar kalleş değilim

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
abiye karakterini nasıl buluyorsun?Biraz abartılı,ama şeker

suratın asıkken biri sorunca bişey yok mu dersin hemen anlatır mısın?Samimi olduğum biriyse anlatırım

eski konuları sık sık gündeme getirip zaten sen şöyle yapmıştın der misin?Demem

eşinin arkadaşları eve misafirliğe gelir mi?Çok sık değil,arada sırada

tartışmalarda genelde kendini tutamayıp ağlar mısın?Bazen

tabağındaki yemeği bitiremeyip eşine yedirdiğin olur mu:)?Yemez ki aksin o bana yedirir:D

ofsaytın ne olduğunu biliyor musun:)?Bilmiyorum,şimdi netten baktım benim gibi bilmeyenler öğrensin kopylayayım buraya da:D

Futbolda hücuma geçen takımın en az bir oyuncusunun topla oynandığı anda rakip takımın kale çizgisine, o takımın en yakın oyuncusundan daha yakın bulunması durumu

sevimlilik yapmak istediğinde çocuk sesiyle konuşur musun?Hayır

eşinle alışverişe çıktığınızda çocuğu o mu taşır sen mi:)?Genellikle bana taşıtırdı ama artık taşıyamıyorum yürüyo yada kendi alıyo kucağına,4 yaşına basıcak kızım büyüdü artık ilknur teyzesi

yatak odanda hangi renk hakimdir?Krem

otobüste ayakta kaldın arkadaki adamın giderek sana daha da yaklaştığını farkettin ne yaparsın:sok?Öne doğru ilerlerim

kırmızı et mi beyaz et mi seversin?Kırmızııııııı:bayrak:

acil paraya sıkıştığında borç istemek mi kredi çekmek mi daha mantık lı?Borç istemek daha mantıklı tabi,kredinin üstüne faiz işliyo

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
bi de şu simyacı denen kitapta ne anlatılıyor çok duydum ama hiç okumadım:):findik:

Canım kitaptan aklımda kalan çok hoşuma giden bi söz var onu yazıyım özetini netten bulup ekliyorum aşağıya senin için

üstünden çok zaman geçti okuyalı,bende balık hafızası var sorma

söz şöyleydi hatırladığım kadarıyla,bir şeyi çok istersen ama çok ,tüm evren birleşir o dileğini yerine getirmek için,yer ve gökbirlik olurlar.

okuduğumda çok hoşuma gitmişti bu söz lisede değildim sanırım okuduğumda

kitapimg_simyaci.jpg

KİTABIN ADI

SİMYACI

KİTABIN YAZARI
PAULO COELHO
YAYIN EVİ
CAN YAYINLARI-İSTANBUL
BASIMYILI
1999

1)KİTABIN KONUSU:

İspanya’dan kalkıp Mısır Piramitlerinin eteklerinin hazinesini aramaya gelen Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşamının felsefi öyküsü.

2)KİTABIN ÖZETİ:

Romanın kahramanı Santiago’nun anne ve babası rahip olması için onu papaz okuluna göndermiştir. On altı yaşına geldiğinde rahip olmak istemediğini, okuldan ayrılmayı ve gezginci olmak istediğini babasına söyler. Bunun üzerine babası da, oğluna içinde üç adet altın İspanyol parası olan bir kese vererek oğluna “git, kendine bir sürü al ve en iyi şatonun bizim şatomuz ve en güzel kadınların bizim kadınlarımız olduğunu öğreninceye kadar dünyayı dolaş” der ve oğlunu kutsar. Önce, babasının vermiş olduğu parayla bir koyun sürüsü alır ve yaşamının büyük düşünü gerçekleştirmeye başlar; artık geziyordur.

Akşam yattığında uykusunda gördüğü rüyaların da etkisinde kalarak; gördüğü bir düşün gerçekleşme olasılığının yaşamını ilginçleştireceğini düşünür ve o şekilde hareket eder. Romanın ana konusunu teşkil eden Mısır Piramitleri’ne gitmesi ve orada hazine bulacağı ona rüyasında söylenir. Romanın kahramanı, rüyasını gerçekleştirmek için önce bir falcı kadına rüyasını anlatır. Falcı kadın Salem kralı olarak tanıtan yaşlı adamla konuşur, kendi amaçlarını anlatır. Yaşlı adam, hayatın gizemleri hakkındaki bilgiye karşılık Santiago’dan sürüsünün onda birini vermesini ister. Yaşlı adam, Santiago’ya biri beyaz diğeri siyah olmak üzere iki adet gizemli taş verir ve siyah olanı “evet”, beyaz olanı “hayır” anlamını taşıyan bu taşları “zora düştüğün zamanlarda kullanırsın ancak kendi kararını kendin vermeye çalış” der.

Mısır’a gitmek için önce koyun sürüsünü satar ve parasını cebine koyarak yola çıkar. Arap çocuğu ile tanışır, beraber pazara giderler. Fakat Arap paralarla birlikte kaçarak Santiago’yu bu şehirde parasız pulsuz bırakır. Bunun üzerine Santiago para kazanmak için bir billuriyeci dükkanında çalışmaya başlar. 6 ay kadar burada çalıştıktan sonra Santiago yeterli parayı kazanarak tekrar yola koyulur. Yolda bir İngiliz’le karşılaşır. Yolda karşılaştıkları güçlüklerde kendi kişisel menkıbelerini aramak üzere yola çıktıklarını söylerler.

Santiago, yüreğinin söylediklerini dikkatle dinleyerek çölde ilerlemesine devam eder. Karşılaştıkları güçlükler karşısında hep kendi kişisel menkıbesine güvenir ve sonunda kumullar tepesine ulaşır. Piramitler, bütün görkemiyle karşısında yükseliyordur. “Gerçekte kendi kişisel menkıbesini yaşayan kimseye karşı hayat cömerttir” diye düşünür. Sabah uyandığında gerçekten bulunduğu yeri kazmış ve içi mücevher dolu bir sandık bularak rüyasında gördüğü ve Mısır’a piramitlere kadar gidip bulmayı arzuladığı hazineye kavuşmuştur.

3)KİTABIN ANA FİKRİ:

Hayattaki mutluluğumuz bazen bize uzak gibi görünse de çok yakınımızda olabilir. Bunu geç de olsa anlamak bize hayatın tadına varmamızı sağlayacaktır.

4)KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Santiago: İhtiraslı çalışkan bir kişiliğe sahiptir. Çevredekilere çabuk uyum sağlayabilen şıpsevdi bir kişidir. Tek arzusu dünyada mutlu olmak ve kendi dilediği gibi yaşamaktır.

İngiliz: Kitap okumayı çok seven, akıllı ve macera seven bir kişiliğe sahiptir. Kişisel menkıbesini aramak üzere yola çıkan bir gezgindir.

5)KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

Kitap çok etkileyici ve sürükleyici bir yapıt felsefi konulara yer verilmiştir. Yalın ve sade bir dille yazılmıştır. Herkesin okurken kendisinden ve hayattan bir şeyler bulacağı bir kitaptır.

Es_se

Daimi Üye
Tepki
22.495
Valla ilk günki mahmurluğu attım üzerimden essem:sigara:
20 sayfa soru cevaplamış konuğum ben iki günde:kupa:

değil ansiklopedi

28

cilt ansiklopedinin koleksiyonuyla gelsinler uleynnnnn:kptmya::sila:

ılknur sadıye duydunuz ver gazı oglum ver gazıııııı
sorular ful devam :D

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
sence kadina mayo mu bikini mi daha cok yakisiyor?
hic sütlü cay ictin mi ve bu konuda düsüncen ne?
sence siyah kumas pantalonun altina beyaz corap giyen erkekler gercekten itici mi oluyor?
cekindigin doktor var mi? (kadin, dis doktoru gibi)
sence yalan söylemeyen insan varmidir?
salataya limon mu sirke mi koyarsin?
sence kadin evlenince evinin hanimi mi olmali?
bilgisayar karsisinda en uzun ne kadar oturursun?
bu bilgisayar yüzünden hic esini ihmal ttigin oldu mu?

bir kac soruda benden canim :eek:pucuk:

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
sence kadina mayo mu bikini mi daha cok yakisiyor?Fiziğe göre değişir canım:biyik:

hic sütlü cay ictin mi ve bu konuda düsüncen ne?İçmedim,içmem de sanırım,güzel olduğunu sanmıyorum

sence siyah kumas pantalonun altina beyaz corap giyen erkekler gercekten itici mi oluyor?Evet gerçekten iticiler,kimse söylemiyor mu acaba bunu onlara:dertli:

cekindigin doktor var mi? (kadin, dis doktoru gibi)Korkmak anlamında soruyosun sanırım canım,diş çektirmekten cidden korkarım

Allahtan o da sadece çocukken başıma geldi bi daha hiç çektirmedim

kadın doktoruna çookk göründüm,küçük bir operasyon bile geçirdim:dertli:

sence yalan söylemeyen insan varmidir?Yoktur bence

salataya limon mu sirke mi koyarsin?Limon koyarım

sence kadin evlenince evinin hanimi mi olmali?Hayır tabi ki ikisini de yürütebilecek gücü kendinde buluyorsa çalışmalı ,ki bu devirde tek maaşla ev geçindirmek imkansız:dertli:

bilgisayar karsisinda en uzun ne kadar oturursun?Açık olmak gerekirse 10 saat oturduğumu da hatırlıyorum:D

ama kesintisiz hiç kalkmadan eğil tabi pc açık kalıyo bende işlerimi yapıyorum

bu bilgisayar yüzünden hic esini ihmal ttigin oldu mu?Oldu

bir kac soruda benden canim :eek:pucuk:

Teşekkürler canım

Es_se

Daimi Üye
Tepki
22.495
sımdı kendı sorularıma gelııyım
sorulmamısları soralım bırazda manen tanıyalım
dının hayatındakı yerı?
camı yada turbe zıyaretı sık sık yaparmısın?
esın yada sen kuran okumasını bılıyormusunuz?
namaz kılarmısın?
kuran ne sıklıkla okursun bılıyorsan?
en haz etmedıgın ınsan tipi

gelelım nurılık sorulara
canı suıtımde olmak sence bır ayrıcalıkmı?
benım en cok neymı begendınde hurımsın
dıgerhurılerı kıskanıyormusun
saten gecelıklerın varmı ?
varsa ne renkler?
ve kactane

ılknur ve sadıyenın sorularının uzerıne artık soru sormaya cekınır oldum :D
soruladık soru bırakmamıslarkı gıcıklar:cirla:

senı cok sevıyorum canım
Rabbım kalbınden gecenlerı hayatına yansıtsın inş
cerenı benım ıcn cok öppp
hep burda bızımle ol
can dostum :sarilma:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar