Yaşlılar ve çocuklar Kur'an dersinde buluştu

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
kuran.jpg

Beyoğlu Kadı Mehmet Camii'nde yaşlılar ve çocuklar birlikte Kur'an-ı Kerim okumayı öğreniyor. İl dışı gezilere çıkan, kendi aralarında hediyeleşen sınıfta 'Öğrenmenin yaşı olmaz.' diyen ihtiyarlar tecvit öğrenip hadis ezberliyor.

60 kişiden oluşan sınıfın en yaşlısı ise Hamdi Bakıcı. 82 yaşındaki Hamdi Bakıcı, ilerleyen yaşına rağmen Kur'an-ı Kerim okumayı kısa sürede öğrenenler arasında. Derslerde namaz surelerini ve anlamlarını öğrendiklerini belirten Bakıcı, "Eşimin vefatından sonra yalnızlıktan şikâyetçiydim. Çocuklarla vakit geçirince yalnızlığımı unuttum. Onlara yetişebilmek için günde birkaç saat Kur'an çalışıyorum. Çocukların ezberlerini dinliyoruz. Çocuklar bize neşe kaynağı oluyor." diyor. 50 kişiden oluşan grubun en küçük öğrencisi ise Eyüp Aycı. 12 yaşındaki Eyüp Aycı, güzel okuma ve Kur'an-ı Kerim'i tecvitli okuma dersleri alıyor. İlköğretim öğrencisi olan Eyüp Aycı, büyükleriyle birlikte ders aldığı için kendisini şanslı hissediyor. Eyüp, ödevlerini tamamladıktan sonra Kur'an derslerine koşuyor. Kur'an-ı Kerim'i hatmedebilmek için her gün 10 sayfa okuyan Eyüp, derslerde büyüklerinden yardım aldıklarını belirtiyor. Aycı, "Dersteki yaşlı amcalarımız bildiklerini bizimle paylaşıyor. Derslerimizi hocamıza vermeden önce onlara okuyoruz. Biz oyun oynadığımızda kendi aramızda şakalaştığımızda bize kızmıyorlar. Bu yüzden her gün küçük öğrenci sayısı artıyor. Arkadaşlarımı davet ettim, onlar da derslere arada katılıyor." şeklinde konuşuyor.

Kadı Mehmet Camii imam-hatibi Mustafa Erdem, derslerin hem yaşlılar hem de gençler için verimli geçtiğini söylüyor. Erdem, yaşlılarla çocukları bir araya getirebilmek için belli bir program uyguladıklarını belirtiyor. Erdem, "Camiye gelenler genellikle çocuk sesinden rahatsız olurlar. Bu rahatsızlığın yaşanmaması için kursun başında yaşlıları misafir öğrenci olarak kabul ettik. Ders vermeden gençlerle birlikte vakit geçirmek hoşlarına gidince onlar da Kur'an öğrenmeye başladı." diyor. Kadı Mehmet Camii Kur'an dersleri, yatsı namazından sonra gerçekleşiyor. Böylelikle çalışanlar iş çıkışı dinî bilgilerini tazeleyebiliyor. Kursta tecvidin yanı sıra fıkıh, meal ve hadis dersleri de veriliyor. Kur'an-ı Kerim'i okumayı bilenler, dersin bir bölümüne katılabiliyor. 52 yaşındaki Mehmet Çayır, namaz surelerini öğrenmek için iş çıkışı derse katıldığını söylüyor.

Tepki
914
ayyy ne güzel -hmm-hmm hamdi amcaya bayıldım yaa ..yazık yalnız kalmış ..çok üzülürüm böyle kimsesiz kalan insanlara ..ama ne güzel hem faydalı oluyor hem kendisi öğreniyor ..keşke herkes böyle olsa ..-hmm-hmm

OP
rüzgar gülü

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
ne güzel değilmi.... insan bunları görünce ben neden yapmayayımki diyor.......-hmm

Tepki
914
evet aynen öyle ..insan istedikten sonra herşeyi yapabiliyor demekki ..yeterki azim olsun -hmm-hmm
hele de küçük çocukları KURAN okurken görmeye bayılıyorum ..ALLAH bizim evlatlarımza da onu nasip etsin inş.-hmm-hmm-hmm
anasına çeksin -hmm-hmm

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
gerçekten çok güzel bir görüntü
öğrenmenin yaşı yok sözünü doğrulamışlar
oğlum 4yaşında
birçok büyük insanın bilmediği duaları biliyor
küçük yaşta öğrenmek en güzeli bence

Tepki
914
gerçekten çok güzel bir görüntü
öğrenmenin yaşı yok sözünü doğrulamışlar
oğlum 4yaşında
birçok büyük insanın bilmediği duaları biliyor
küçük yaşta öğrenmek en güzeli bence

ne güzel ALLAH DAİM ETSİN İNŞ.çOCUKLARA küçük yaşta öğretmelyiz zaten ..ben 6 yaşında kuran okumayı öğrenmiştim ..-hmm-hmmen verimli çağ o çağ aslında ..çocuklar ekmek gibi su gibi kapıyorlar olayı

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
ne güzel ALLAH DAİM ETSİN İNŞ.çOCUKLARA küçük yaşta öğretmelyiz zaten ..ben 6 yaşında kuran okumayı öğrenmiştim ..-hmm-hmmen verimli çağ o çağ aslında ..çocuklar ekmek gibi su gibi kapıyorlar olayı
sağol canım
evet oğlumda kuranı öğreniyor bi yandan
ne güzel sende tam yaşında öğrenmişsin
herkes bizim gibi düşünse keşke :mendil:

Tepki
914
sağol canım
evet oğlumda kuranı öğreniyor bi yandan
ne güzel sende tam yaşında öğrenmişsin
herkes bizim gibi düşünse keşke :mendil:

keşke çiko .ahhh ah neler var neler bir bilsen..bizim işyerinde karşılaşıyorum da ALLAH bu insanları ıslah etsin diyorum ...lisedeki çocukları oruca heveslenip oruç tutmak isteyip de annesinin ne işin var oruçla oruç falan tutamazsın diyip ,bir de bunu gelip işyerinde güzelce anlatmaları yokmu deli oluyorum ....ALLAH akıl fikir versin diyorum daha ne diyeyim ..o gencecik çocukların içindeki hevesi de öldürüyorlar ..:kizdim::kizdim:

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
keşke çiko .ahhh ah neler var neler bir bilsen..bizim işyerinde karşılaşıyorum da ALLAH bu insanları ıslah etsin diyorum ...lisedeki çocukları oruca heveslenip oruç tutmak isteyip de annesinin ne işin var oruçla oruç falan tutamazsın diyip ,bir de bunu gelip işyerinde güzelce anlatmaları yokmu deli oluyorum ....ALLAH akıl fikir versin diyorum daha ne diyeyim ..o gencecik çocukların içindeki hevesi de öldürüyorlar ..:kizdim::kizdim:

al bendende o kadar tutabiliyorsa tutsun ama diymi
çok biliyolar ya oruç tutturmuyolar
ağaç yaşken eğilir hevesini köreltiyolar çocukların
sonrada niye asi bu çocuk diye söylenirler
önce dinini öğretmek lazım
dünya işleri her zaman öğrenilir

Tepki
914
al bendende o kadar tutabiliyorsa tutsun ama diymi
çok biliyolar ya oruç tutturmuyolar
ağaç yaşken eğilir hevesini köreltiyolar çocukların
sonrada niye asi bu çocuk diye söylenirler
önce dinini öğretmek lazım
dünya işleri her zaman öğrenilir

aynen ...çocukları o kadar ALLAH sevgisinden ,dinden uzak yetiştiriyorlarki ilerde çocuk her türlü belaya pisliğe bulaşıyor ...böyle çocuk yetiştiren insanların ilerde yakınmalarına hiç gerek yok ..ne ekersen onu biçersin...:kahve:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar