Yagmur Yagınca Toprak Neden Kokar ?

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
insansevgidir_yagmur2.jpg

Yağmur yağdıktan sonra neden toprak kokar ve gerçekten kokladığımız toprak kokusu mu?

Yağmur sonrası hissedilen güzel kokuların bir kaynağı toprakta yaşayan Actinomycetes grubu içinde yer alan bazı bakterilerdir. Toprakta yaşayan en küçük canlılardan olan bu bakteriler en çok nemli ve karanlık ortamlarda gelişirler. Çevre koşullarının gelişmeleri için uygun olmadığı kurak dönemlerdeyse “spor” adı verilen özel yapılar üretirler. Sporlanma bazı bakterilerin kendilerini olumsuz koşullarda korumalarını sağlayan bir özelliğidir. Yağmurdan sonra duyduğumuz kokunun nedeni de bu sporlardır. Daha önce oluşmuş bu sporların kokusunu hava kuruyken duyamayız; ancak yağmur yağdığında duyabiliriz. Çünkü yağmur damlaları yere düştüğünde toprakta önceden birikmiş bir miktar yağmur suyunun da yardımıyla sporların havaya fırlamasına neden olur. Yağmur nedeniyle havada çoğalan nem bu sporların kokusunun burnumuza kadar ulaşmasına neden olur. Yani aslında kokunun kaynağı toprak değil toprakta yaşayan bu bakterilerdir

Tepki
914
vay anasını ..hayallerim yıkıldı yaawww:kptmya: ben daha farklı bir şey umardım tüh okumasaydım keşke ....:kptmya: yağmurdan sonraki toprak kokusuna bayılırım da -hmm

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
bana cok agir gelir nefes alamam topragin altinda nasil yatcam ben yaaa:sim3:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar