Tuvalet eğitimine ne zaman başlamalı?

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Tuvalet eğitimine ne zaman başlamalı?

Çocuğunuzun bezi bırakması için koşulların uygun olmasını beklemekte yarar var. Koşulların uygun olması genellikle 2 yaşından sonra olmakta. Gelişimsel anlamda 2 yaş önemli bir dönüm noktasıdır. Bu yaşta çocuklarda ne gibi değişiklikler olduğuna kısaca göz atalım:

* İki yaşındaki çocukların çoğu konuşulanları anlamaya başlar, istek ve gereksinimlerini sözle ifade edebilecek hale gelir.
* Uzun süredir hareketlidir, yürümeye olan hevesini almıştır, gerektiğinde kısa bir süre de olsa oturmaya razıdır.
* Anne babayı memnun etmekten keyif alır, büyüdüğünü göstermek ister. Erişkinleri taklit etmekten hoşlanır.
* Çişini ve kakasını istemli olarak tutmasını sağlayacak olan kasları ve sinir sistemi ancak gelişmiştir. Çocuk duygusal ve gelişimsel olarak ne kadar hazır olursa olsun fiziksel olarak hazır değilse tuvalet eğitimine başlamak ona büyük haksızlık olur, kendine olan güvenini sarsmaktan başka bir işe yaramaz.
* İki yaş civarında çocuklar zıtlaşmaya bayılırlar. Çocuğunuz zıtlaşma döneminden geçiyor, siz ak dediğinizde kara diyorsa tuvalet eğitimine başlamak için acele etmeyin.
* İki yaşındaki çocuklar kendilerini göstermeye, erişkinleri taklit etmeye bayılırlar. Çocuğunuz sizin gibi büyük olmak istiyor, sizi taklit ediyorsa tuvalet eğitimi için ilk adımları atmaya başlayabilirsiniz.

Prof.Dr.Yankı Yazgan

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
2-3 yaş arası en ideali tabi çocuğa mevsime göre karar vermeliyiz ve sabırlı olmalıyız

Benimki 1buçuk yaşında canım.Tuvaletini yapınca müzik çalanlar varya onlardan aldık :hihi: bikaç sefer oturttuk ama fazla sıkmıyorum açıkçası.2 yaşına gelsin diye bekliyorum.2buçuk yaşında oğlu olan arkadaşlarım varda çok dertliler bu konuda.Bezine yapıyorlarmış :uzgun:,

Çok zorlu bir dönem.Adım adım o döneme geliyoruz bizde.Allah herkezin sonrada bizlerin yardımcısı olsun.Şöyle 3-4 yaşına geliverse :utan: :

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378

Benimki 1buçuk yaşında canım.Tuvaletini yapınca müzik çalanlar varya onlardan aldık :hihi: bikaç sefer oturttuk ama fazla sıkmıyorum açıkçası.2 yaşına gelsin diye bekliyorum.2buçuk yaşında oğlu olan arkadaşlarım varda çok dertliler bu konuda.Bezine yapıyorlarmış :uzgun:,

Çok zorlu bir dönem.Adım adım o döneme geliyoruz bizde.Allah herkezin sonrada bizlerin yardımcısı olsun.Şöyle 3-4 yaşına geliverse :utan: :

bende o kadar çok korkuyordumki canım hatta hiç denememiştim 2,5 yaşına yaklaşırken başladım 5 günde hallettik ama pek dışarı çıkmadım evde hep sordum 1-2 kez kaçırdı sonra wc gitti yeterki sabırlı ve kararlı ol hep hatırlat

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
bende o kadar çok korkuyordumki canım hatta hiç denememiştim 2,5 yaşına yaklaşırken başladım 5 günde hallettik ama pek dışarı çıkmadım evde hep sordum 1-2 kez kaçırdı sonra wc gitti yeterki sabırlı ve kararlı ol hep hatırlat

Çocuktan çocuğada değişiyor diyorlar.Bir arkadaşım 1 yaşına bastığı gibi öğretmeye başlamış ve 1 ay içinde öğrenmiş.Çok şaşırmıştım.Kimisi 3 yaşında bile öğrenmiyor kimiside yaşına girer girmez başlıyor.

İnşallah benm bıcırda çektirmez o konuda.Teşekkürler canım

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Bizde tuvalet eğitimine başladık artık.
2 yaşımıza girmemize 2 ay var ama belirtileri artık çişini tuvalete yapma yönünde.
*Artık bez bağlatmak istemiyor,bağlasamda eli ile çıkarıyor
3 gündür bez bağlamıyorum ve tuvalete yapıyoruz gündüz,henüz gece olayımıza geçmedik gündüz çişimizi öğrenirsek,gecede Allah'ın izni ile gelecektir diye düşünüyorum.

Altına bez bağlamayıp çişini yapınca ıslandı üstümü değiştir diye koşup geliyor:cokkomik:komik bir o kadar da zor bir süreç bakalım atlatırız inşallah.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar