Türkiye'deki çocuk istismarı'na karşı tutum

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341

istismar3.jpg

Türkiye'de çocuk istismarına ceza söz konusu olmasına rağmen; ihmali bir suç teşkil etmez. Bu vesile ile bir çok medeni toplumda olduğu gibi suç işleyen küçük çocuğun ailesi veyahutta ebeveynleri suçlu sayılmazlar. Bunun yanı sıra; aileleri ve eğitim hayatları süresince kendilerine karşı işlenen istismarlar karşılıksız kalır. Aşırı istismara uğrayan çocuklar için aile bireyleri; istismarı işleyen aile reisi hakkında vasi tayini davası açabilir; veyahutta yerel emniyet kontrolünde çocuk yeni bir aileye teslim edilinceye dek korunulur[5]. Dünya'da çocuk istismarı %1 ila %10 arasında değişirken; Türkiye'de bu rakam %10 ila %53 arasındadır.[6]

Ancak; yasalarımız Dünya standartlarının oldukça altındadır. Türk Ceza Kanunu'nun 414. maddesine göre, 15 yaşından küçük bir çocuğa zor kullanarak, tehditle tecavüz edilmesi 10 seneden az hapis cezası verilemeyeceğini iletir; fakat bunları yapmadan tecavüz edilirse beş seneden az hapis cezası verilemeyeceğini bildirmektedir.[7]

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
hepinizede sonsuz katiliyorum
cocuk söz konusu oldumu
akan sular duruyo bende
Allah cezalarini belalarini versin böylelerinin
ayni zamandada dünyadada gereken cezalarini ceksinler:alsana:

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Ancak; yasalarımız Dünya standartlarının oldukça altındadır. Türk Ceza Kanunu'nun 414. maddesine göre, 15 yaşından küçük bir çocuğa zor kullanarak, tehditle tecavüz edilmesi 10 seneden az hapis cezası verilemeyeceğini iletir; fakat bunları yapmadan tecavüz edilirse beş seneden az hapis cezası verilemeyeceğini bildirmektedir.[7]

Cok az, cok yazik. :dertli:

maviboncuk

Daimi Üye
Tepki
16.859
bence idam edilmeli ya:aglayan:

savunması çocuklarıa nasıl yapıyolar bunları anlamıyorum ne biçim toplumda çocuk yetişriyoruz çocuk doğurmakran koruyorum valla ya eskiden komşuna bile emanet edebilirdin şimdi nerde

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar