Türkçemize Sahip Çıkalım..

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Merhaba Sevgili Hanımefendiler..

Sizlerinde bildiği gibi Hanımefendi.com yeni bir oluşumun içersine girdi ve sizlerle her daim birlikte olmak ve güzel,temiz,kalıcı bir paylaşım platformu olmasını istediğimizden dolayı gecemizi gündüz ettik.Ve sitemizin hiç bir şekilde hem görüntü kirliliğine engel olmak,hemde Türkçe'mizi güzel,kalıcı ve etkin kullanmak anlamında belirli kararlar aldık.
Sitemizin kurucusu Sayın Adminimizin ilk dikkat ettiği nokta güzel Türkçe'mizin temiz ve anlaşılır kullanılmasıdır.İtiraf ediyorum ki bende bu siteye üye olmadan evvel yazdığım yazılara çok fazla dikkat etmezdim.Hani bir msn Türkçesi almış başına gidiyor ya,işte bende cümleleri kısaltarak yazıyor ve yanlış yazdığım bir cümleyi bile düzeltmek istemezdim.

Daha sonrasında düşündüğümde neden dedim,bizlere bahşedilen bu güzel Türkçe'mize sahip çıkmıyoruz ve neden dikkat etmiyoruz.Dünyadaki en köklü ve en güzel dil Türkçe'miz ve biz maalesef ki gereken önemi göstermiyoruz.

Biz bayanlar temizlik ve hijyene çok önem gösteririz, evimizi temizleriz ve kirlenmemesi için elimizden geleni yaparız.Burasını da bir eviniz olarak kabul etmenizi ve forumlarda paylaşım yaparken kötü cümlelerle yada bozuk kelimlerle paylaşım yapmaya bir dur diyelim ve Hanımefendi.com'u bu kötü cümlelerle kirletmeyelim..
Burasıda sanal alem ama her nedense gördüğümüz şeyleri taklit etmeyi seven bir milletiz.En ufak yazıdaki bir hatayı bile taklit haline getirebiliyor ve bu da çığ gibi yayılmasına sebep oluyor..İşte bizlerde buna engel olmak anlamında sizlerinde büyük desteği ile Türkçe'mizi kullanırken dikkat etmeye davet ediyorum..

Bu konuda desteklerinizi esirgemiyeceğinizi düşündüğüm için,sizlerden ayrı ayrı teşekkür ediyorum..
Sevgiyle ve Hanımefendi.com'da kalmanız dileklerimle-ayse

Tepki
8.216
Dilimiz Kimliğimizdir: Dilimize Sahip Çıkalım!

Üçüncü bin yılın başlarında dünya, çok hızlı bir değişme ve gelişmeyi yaşıyor. Dünya, âdeta bir milletler mücadelesine sahne olmaktadır. Bu mücadelede kimi milletler bir araya gelerek, ortak kültürel değerler esasına dayalı birlikler oluşturuyorlar: Avrupa Birliği, Bağımsız Devletler Topluluğu, Amerika Birleşik Devletleri gibi. Bu birliklerin en tipik örneği, Avrupa Birliği’dir. Başlangıçta bir ekonomik dayanışma şeklinde ortaya çıkan bu topluluk, zaman içinde tek paranın kullanımı, sınırların kaldırılması ve daha birçok kültürel ortaklığı hedefleyen bir istikamette yol almaktadır.

Muhtemeldir ki bu tür birlikler, bir zaman sonra, ortak bir dile doğru da adımlar atacaklardır. Gelişmiş ülkeler için dilleri, hem bir iletişim aracı, hem ürettikleri malları pazarlamak için bir ticarî araç hem de kendi dillerini zorunlu olarak öğretmek suretiyle elde ettikleri zahmetsiz bir gelir kapısıdır. Modern sömürgeciliğin en güçlü araçlarından birisinin dil olduğu artık çok iyi bilinmektedir.

Türkiye, 1980’li yılların sonlarından başlayarak serbest pazar ekonomisinin en acımasız biçimini yaşamaktadır. Bu noktada bizi, ekonomik alandaki sıkıntılardan ziyade, bu sıkıntıların kültürel sahayı nasıl etkilediği ilgilendirmektedir. Ülkemizde, gelir dağılımının bozulmasından kaynaklanan ekonomik dengesizlikler, toplumu ve kültür hayatımızı da karmakarışık hâle getirmiştir. Türkiye, kültürün yok sayıldığı, hayatın yalnızca maddî yönünü ön plâna çıkartan bir ülke görüntüsüne sokulmuştur. Şehirdeki aydınından kırsal kesimdeki çobanına kadar herkes belli konularla meşgul edilmektedir: Ekonomi, siyaset, din, spor ve magazin. Uzman olan veya olmayan herkes bu konularda konuşmaktadır. Bu keşmekeşte, bireylerin ruhî durumları, sosyal ve kültürel değerler, eğitim, sağlık, vatandaşlık bilinci, millî şuur, millî benlik gibi hayatî önem arz eden konular, çoğu zaman, gündeme dahi gelmemektedir.

Biz, bu yazımızda kültürel değerlerimizin en başta gelenlerinden dilimize ferdî ve millî açılardan bakacağız. Konuyu hakkıyla ortaya koyabilmek için, her şeyden önce, dil kavramından ne anlaşılması gerektiğini açıklamamız gerekmektedir.

Yazar: Yard. Doç. Dr. Ertuğrul YAMAN

YÜREK SIZLATAN BİR ŞİİR

BUGÜNDEN SONRA DİVANDA, DERGAHTA, BARGAHTA, MECLİSTE VE MEYDANDA TÜRKÇEDEN BAŞKA DİL KULLANILMAYACAKTIR. KARAMANOĞLU MEHMET BEY (13 Mayıs 1277)

Karamanoğullarının üçüncü hükümdarı Karamanoğlu Mehmet Bey, millet olarak yaşamanın ilk şartı olarak, dil birliğinin sağlanması gerektiğine inanıyordu. Kendi dilini ve kültürünü hor görüp başka kültürlere özenenlere karşıydı. 1277 yılında yayınladığı fermanla Türkçe den başka bir dil konuşulmasını yasakladı.

Yedi asır önce Türkçe ye verilen değeri günümüzde görememek aşağıda okuyacağınız şiirdeki gibi sizlerinde yüreğini sızlatıyorsa artık dilimize sahip çıkmanın zamanı gelmiş demektir.

Arıyorum

Karamanoğlu Mehmet Beyi arıyorum.
Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
Bir ferman yayımlamıştı;

Bu günden sonra divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste, meydanda
Türkçeden başka dil konuşulmaya diye,
Hatırlayanınız var mı?

Dolanın yurdun dört bir yanını,
Çarşıyı, pazarı köyü, şehri
Fermana uyanınız var mı?

Nutkum tutuldu, şaşırdım merak ettim,
Dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere,
Gördüklerine, duyduklarına üzüleniniz var mı?

Tanıtımın demo, sunucunun spiker,
Gösteri adamının showman, radyo sunucusunun discjokey,
Hanımağanın first lady olduğuna şaşıranınız var mı?

Dükkânın store, bakkalın market, torbasının poşet,
Mağazanın süper, hiper, gros market,
Ucuzluğun damping olduğuna kananınız var mı?

İlân tahtasının billboard, sayı tabelâsının skorboard,
Bilgi alışının birifing, bildirgenin deklârasyon,
Merakın uğraşın hobby olduğuna güleniniz var mı?

Bırakın eli, özün bile seyrek uğradığı,
Beldelerin girişinde wellcome,
Çıkışında, good-bye okuyanınız var mı?

Korumanın, muhafızın body-guard,
Sanat ve meslek pirlerinin, duayen,
İtibarın, saygınlığın prestij olduğunu bileniniz var mı?

Seki’nin, alanın platform, merkezin center,
Büyüğün mega, küçüğün mikro, sonun final,
Özlemin, hasretin nostalji olduğunu öğreneniniz var mı?

İş hanımızı plâza, bedestenimizi galleria,
Sergi yerlerimizi center room, show room,
Büyük şehirlerimizi, mega kent diye gezeniniz var mı?

Yol üstü lokantamızın fast-food,
Yemek çeşitlerimizin mönü olduğu yerlerde,
Hesabını, adisyon diye ödeyeniniz var mı?

İki katlı evinizi dubleks, üç katlı komşu evini tripleks,
Köşklerimizi villa, eşiğimizi antre,
Bahçe çiçeklerini flora diye koklayanınız var mı?

Sevimlinin sempatik, sevimsizin antipatik,
Vurguncunun spekülatör, eşkiyanın mafya,
Desteğe, bilemediniz koltuk çıkmağa sponsorluk diyeniniz var mı?

Mesireyi, kır gezintisini picnic,
Bilgisayarı computer, hava yastığını air-bag,
Pekâlayı, oluru okey diye söyleyeniniz var mı?

Çarpıcı, önemli haberler flash haber,
Yaşa, varol sevinçleri, oley oley,
Yıldızları star diye seyredeniniz var mı?

Vırvırık dağının tepesindeki köyde,
Cafe-show levhasının altında,
Acının da acısı, nes-kaaave içeniniz var mı?

Toprağımızı, bayrağımızı, inancımızı çaldırmayalım derken,
Dilimizin çalındığını, talan edildiğini,
Özün, el diline özendiğine içi yananınız var mı?

Masallarımızı, tekerlemelerimizi, atasözlerimizi unuttuk,
Şarkılarımızı, türkülerimizi, ninnilerimizi kaybettik.
Türkçemiz elden gidiyor, dizini döveniniz var mı?

Karamanoğlu Mehmet Bey i arıyorum,
Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
Bir ferman yayınlamıştı....
Hayal meyal hatırlayıp da sahip çıkanınız var mı?

Yusuf YANÇ

melis

Yeni Üye
Tepki
4
arkadaslar ben araniza yeni katildim, ve soyle bir goz gezdiriyorum site uzerinde. bende katiliyorum! turkcemize sahip cikalim, ben kendim hollanda dogumluyum ama buradaki genclerden cok daha iyi turkcem var bu konuda kendime guveniyorum, ama inaninki bir cogu turkcemizi katletmis durumda! buna cok uzuluyorum.

Tepki
37
aaaa yazım nereye gitti düşüncelerimi yazmıştım acaba farkında olmadan linktenmi düştüm. gönderdim ama çıkmadı. şimdi bakalım bu yazım çıkacakmı.

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
bende türkceme dikkat ediyorum. hem konusurken, hem yazarken :bayrak:

p@g

Daimi Üye
Tepki
1.122
Ben de mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışıyorum.Böyle bir konu açtığınız için teşekkürler ama konuyla pek fazla ilgilenen olmaması üzücü.:aglayan:

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Söz veriyorum bugün itibarıyla elimden geldiğince dikkat edeceğim:bayrak:

neşeli

Yeni Üye
Tepki
2
herşeyde olduğu gibi bu konuda da çocuklarımıza örnek olmalıyız.söyledıkleri uydurma kelimeleri ,anlamamazlıktan gelin lütfen.

Simge_01

Daimi Üye
Tepki
418
Türkçemizi düzgün kullanmak benim çok önem verdiğim bir konudur.Klavyemdeki tuş basma sorunları hariç çok dikkat ederim.Eskiden msn dili denirdi o kadar çok kullanıaln bir dilki ben deli oluyorum.Şımarık kız edasında kısaltılmış kelimeler bir Atatürk gençliğine hiç yakışmıyor.Forumlarda en rahatsız olduğum konulardan birisidir.Özellikle konu başlıkları her harfin küçük olarak alınması,özel isimlerde küçük herfler kullanılması,qx& gibi bizim dilimizde olmayan harfler.Lütfen arkadaşlar buna sadece forumlarda değil reel hayatımızda da dikkat edelim.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar