Türkçemiz özümüz.........

sementha

Daimi Üye
Tepki
3.398
dilfh7lp3.jpg
[/URL][/IMG]
turkcemiz2fv2qf6.jpg
[/URL][/IMG]

niliş

Aktif Üye
Tepki
78
türkçemiz o kadar harika bir dil ki ama artık doğru kullanan oran düşükkk maleseff çocuklara dilbilgisi türkçe diksiyonn dersleri aldırmak şart oldu lüks değil benim kızım 5.5 yaşında ve bu sene başlıcak diksiyon derslerine zaman kaybetmemek lazımm

türkiz

Yeni Üye
Tepki
8
Çocuklarımıza doğuştan itibaren yanlış Türkçe öğretiyoruz sonra okula başladıklarında bu eğitimi evde pekiştirmiyoruz.Yazılı ödevlere daha çok önem veriyoruz.Tabiki düzgün yazı yazmak ta önemli ama 1. sınıffta çocuklara Türkçe kelimelerin ses eğitimi veriliyor.Hangimiz buna dikkat ediyoruz?Eve geldiğinde ne öğrendin çocuğum:A demeyi iyi güzel halbuki öğretmen A sesini öğretiyor biz harfe takılı kalıyoruz.Arkadaşlar Lütfen dikkat!

aylyyn

Yeni Üye
Tepki
4
çok doğru bi noktaya değinmişsiniz teşekkür az gelir . . . Kl@rnetcafelerimiz , mrs. simit evlerimiz , kiss bayblerimizle batılı olduk sanıyoruz teknoloji hayatımızda evet çoğunda ingilizce terimler var ama neden türkçesini uyarlamıyoruz herşeyi kısaltmak kolaya kaçmak mı yoksa tarz yaratmakmı ; concon ağzı dedik tiki takıldık peki ne kazandık 3yıl önce bir gençlik forumuna katılmıştım konu 'türkçemiz nereye gidiyor'du 2moderatörün bulunduğu 15er kişilik gruplar oluşturuldu benim grubumda ilk yarım saat 15 iken son yarım saatte 4 kişi kaldık türkçe iile ilgili konuşmak bile sıkmıştı pek çok kişiyi ve yaşLAR 15-18arası değişiyordu . . . işte durumumuz bu kadar vahim umarım türkçe daha fazla zarar görmeden düzelir türkçemiz

toprak

Yeni Üye
Tepki
24
Türkçemize sahip çıkmak çok güzel bir fikir herkes bu konuda duyarlı olsa keşke. Türk olduğum için kendimle gurur duyduğum gibi Türkçe kelimelerimizi de kullanmaya özen gösteriyorum şükür ki diğer kelimeleri anlamıyorum Türkçe olmayan kelimeler bana öyle yabancı ki...

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
Türkçemiz kadar zengin bir dil daha yok.Günlük hayatımızda seçtiğimiz kelimeler yabancı olmasa bile bazıları kelimeleri yuvarlayarak söylüyor ya da yazıyor.Yani diye bir kelimeyi YANE diyerek değiştirince laobali olmaktan başka bir işe yaramıyor.Bu kelimeye çok rastladığım için bu örneği verdim.
Türkçe konuşmak yerine bazı kelimeleri değiştirip arada da yabancı kelime serpiştirmek özentiden başka birşey değil bence de.Türkçemize sahip çıkalım sonuna kadar destekliyorum bu konuyu bende..

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar