Tırnak vücudun aynasıdır

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Uzmanlar, tırnaklardaki değişikliklerin hastalık belirtisi olabileceğini söylüyor ve dikkatli olunması konusunda uyarıyor…

xc0yts.png

Tırnaklar yoğun keratin içeren deri ekleridir. Tırnak hastalıkları temel olarak tırnaktan kaynaklanan ya da çeşitli deri veya sistem hastalıklarına bağlı değişiklikler olarak ortaya çıkar.

Kadıköy Şifa Tıp Merkezi Ataşehir'den Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, tırnaklardaki değişikliklerin hastalık habercisi olabileceğini söyledi. Tırnaklarda en sık mantara bağlı renk ve şekil değişiklikleri görülebileceğini belirten Kaymaz, "Mantar tedavi edilmediğinde tırnakta kalınlaşma meydana gelir." dedi.

Sedef veya liken planus gibi deri hastalıklarına tırnak renk ve şekil değişikliklerinin eşlik edeceğini dile getiren Kaymaz, "Konjenital kalp hastalıkları, böbrek yetersizliği, kemoterapi, PUVA tedavisi tırnakta renk ve şekil değişikliği yapan nedenlerdir." diye konuştu.

Alıntıdır!

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Tırnaklarda en sık mantara bağlı renk ve şekil değişiklikleri görülebileceğini belirten Kaymaz, "Mantar tedavi edilmediğinde tırnakta kalınlaşma meydana gelir." dedi.

Allah korusun.

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
Ayak tırnağımda oluşmuştu mantar benim de ama hemen geçti.Dr ilaçlı oje verdi tırnak cilası.Aslında 3 ay sürecek tedaviymiş amam şükür ki başında farkettiğim için yok oldu sayılır çok az kaldı emeğine sağlık canım

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Geçmiş olsun canım. Mantar bence nerede olursa olsun çok zor bir hastalık.

Tepki
33
mantar cok kötü hiç karşılaşmadım ama hep korkarım
her 20 gunde bir giderim ben manikür pediküre eller ayaklar cok önemli -hmm

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar