Suni sancı

Tepki
8.216
suni.jpg

Bebek normal boyutlarda doğum kanalı ya da kalça kemikleri müsait olsa da annenin rahim kasılmaları yetersiz ise o zaman doğum süresinin uzamasına bağlı riskler ortaya çıkabilir. Bu durumda, annenin rahim kasılmalarını güçlendirmek amacıyla halk arasında “suni sancı” denilen oksitosin hormonu serumla verilir. Bazen de doğum eylemi beklenen doğum zamanı geçmesine rağmen başlamayabilir ya da gebeliğe ait risklerden dolayı doğum sancılarının kendiliğinden başlaması beklenmeden doğumun gerçekleşmesi gerekebilir. Bu durumda da oksitosin verilir. Yani, oksitosin ya da suni sancı; eylemi başlatmak ve yetersiz eyleme yardımcı olmak şeklinde 2 temel amaçla kullanılır.

Oksitosin dışında su kesesinin doktor tarafından açılması da (amniyotomi) doğumun başlatılması ve eyleme yardım amacıyla kullanılır. Oksitosin, insan vücudunda yapılan bir hormondur ve birçok etkisi dışında en önemli fonksiyonu doğum sırasında rahimde kasılmaları sağlamaktır. Yanlış bir kanaat olarak suni sancının normal yolla başlayan sancılardan daha farklı olduğu düşünülür. Ancak, esasında mekanizma yetersiz olan doğal bir maddenin sentetik eşdeğerinin dışarıdan verilmesidir.

Suni sancı esasen doğal bir hormonun kullanılmasıdır ancak kullanımı sırasında belirli riskler vardır. En önemli risk, kontrolsüz veya aşırı oksitosin verilmesine bağlı rahmin aşırı kasılması ve arada olması gereken gevşeme periyotlarının olmamasıdır. Bu durum, fetusa plasentadan kan akışını engelleyeceğinden risklidir. Bu nedenle, suni sancı verilirken doktor ve hemşirelerin yakın kontrolünde uygulanması gerekir. Ayrıca, oksitosin verilmesi planlanan hastada baş-pelvis uygunsuzluğu ya da anormal geliş şekli gibi normal doğuma engel bir durumun olmaması gereklidir.

RUKİYE

Daimi Üye
Tepki
1.143
bize sormuyolarki canım ya benim açılmam vardı ama sancı yoktu dayadılar serumu acı neymiş gördüm gerçi çabuk bitti dogum allahtan yoksa o acı dayanılmaz

B

başak

Misafir
ayyy biri suni sancımı dedi 4tanesini kendi sancımla dogurdum ama 5ci 7saat suni sancı verdiler öldüm öldüm dirildim valla

yeşil

Daimi Üye
Tepki
903
kızlar hep etrafımdan duyduklarımla anlatırlar sancıyı 3tane doğurdum sancı nedır bilmeden sizin çektınız acıyı çekmeden anne oldum ama sonradan canım çok yandı çünkü sezeryanla doğum yaptım için allah yardımız olsun ana olmak kolay deyil

benim dünyam

Aktif Üye
Tepki
131
kızımı normal doğum yaptım ama suni sancı vermediler...oğlumu sezeryanla...ON TANE DOĞURSAYDIM DAHA İYİDİ..SONRADAN ÇOK KÖTÜ OLUYOR...

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
Ayyy ilk doğumum suni sancıyla oldu.
Üstelik bebek tersgeldi.
Üstelik normal doğum yaptım.Sezeryanla olam gereken doğumu normal yaptırdılar bana...
Ama Allahım öyle büyük ki büyük bir zaferle doğumdan kurtuldum.
Suni sancı çok zor.
Üstelik hemşire damarımı bulamadığı için kızdı bana.Yanındaki hemşire de ona kızdı beceriksizliğine.
Vay be ne macera.Sanki damarlarımı ben koydum.Bazıları çok acımasız.:p
Ama küçük hanımı bir gördüm herşeyi unuttum

ZERENCİK

Daimi Üye
Tepki
676
aman allahım kımseye çektirmesin suni sancı çok zor bende sunnı sancıyla doğum yaptım mahvoldum valla

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Teşekkürler paylaşım için :hhhhhh:

Anne olmak zor zanaat :panter:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar