SÖZ ve NİŞAN!!!

gülsemin

Daimi Üye
Tepki
1.282
Düşündüm ki günümüzde kız istemeler nişan gibi yapılıyor. Kıyafetler, yüzük merasimleri vs. Böyle olunca nişan fuzuli masraf gibi gözüküyor. Sözle aynı özelliklere sahip. Sizce birlikte mi yapılmalı, yoksa ikisinin de değeri farklı ve ayrı ayrı mı yapılmalı? Düşünceleriniz nelerdir?..

OP
gülsemin

gülsemin

Daimi Üye
Tepki
1.282
valla hiçbir fikrim yok ama benim için farketmez herhalde

Senin yaşlarındayken benim için de farketmiyordu, ilgilendiğim konular daha başkaydı. :utan: Ama özellikle 20 yaşından sonra daha a iyi anlamaya başlayacaksın, her yıl düşüncelerin, isteklerin öyle çok değişiyor ki.. Ben bazen diyorum eskiden olsa bu işi şöyle yapar ya da şöyle yorumlardım. Şimdi hiç kızmıyorum veya şimdi daha çok rahatsız ediyor gibi :hihi:

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Tatlım benim için nişanın ahım şahım olmasının bi önemi yoktu.ısrarla yüzükleri aile arasında takmak istedim.Nitekimde öyle oldu.Davula zurnaya gerek yok.Zaten evlenirken 2gün 2gece eğlence olacak dedim.Şuanda içimde hiç uhde yok.İyiki öyle yapmışız.Giyindim güzel güzel.En yakınlar içinde gülüş cümbüş yüzüğümüzü taktık,resimler çekildik.Yedik,içtik...herşey harikaydı.iyikide öyle yapmışız.

OP
gülsemin

gülsemin

Daimi Üye
Tepki
1.282
Tatlım benim için nişanın ahım şahım olmasının bi önemi yoktu.ısrarla yüzükleri aile arasında takmak istedim.Nitekimde öyle oldu.Davula zurnaya gerek yok.Zaten evlenirken 2gün 2gece eğlence olacak dedim.Şuanda içimde hiç uhde yok.İyiki öyle yapmışız.Giyindim güzel güzel.En yakınlar içinde gülüş cümbüş yüzüğümüzü taktık,resimler çekildik.Yedik,içtik...herşey harikaydı.iyikide öyle yapmışız.

Bizde sözler nişan havasında geçiyor. Akrabalar da (amca, hala, dayı, teyze) çok. Haliyle kalabalık da oluyor. Nişana gerek yok diye düşünüyorum. Eğer olumlu karar verirsem bir ay içinde de sözüm olabilir. Söz nişan bir arada olacaksa yoğun bir tempo demek bu benim için. :acep: Ama bir ayrıntı var benim çocukluktan beri hayalim bir nişanlık vardı. Böyle etekleri kabarık bir model. Gelinliğimi daha sade düşünüyorum. Şimdi söz nişan bir olursa birinden feragat etmem gerekecek :uzgun: İçimde uhde kalır mı diye düşünüyorum. Kalır mı ki acaba? :acep:

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Bizde sözler nişan havasında geçiyor. Akrabalar da (amca, hala, dayı, teyze) çok. Haliyle kalabalık da oluyor. Nişana gerek yok diye düşünüyorum. Eğer olumlu karar verirsem bir ay içinde de sözüm olabilir. Söz nişan bir arada olacaksa yoğun bir tempo demek bu benim için. :acep: Ama bir ayrıntı var benim çocukluktan beri hayalim bir nişanlık vardı. Böyle etekleri kabarık bir model. Gelinliğimi daha sade düşünüyorum. Şimdi söz nişan bir olursa birinden feragat etmem gerekecek :uzgun: İçimde uhde kalır mı diye düşünüyorum. Kalır mı ki acaba? :acep:

önemli olan senin içinde uhde kalmaması canım.Ben birarada olması taraftarıydım içimde hiç uhde de yok.Senin düşüncelerin önemli burada.

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
tabi söz ve nişan geleneklerimizde ayrı olabilir.

bizde önce tanışmaya gelinir.Aileler tanışır,sonra isteme faslı olur ve ozaman aileler arasında yüzük takılır.Daha sonra nikah,kına gecesi,düğün ve imam nikahı :)

OP
gülsemin

gülsemin

Daimi Üye
Tepki
1.282
tabi söz ve nişan geleneklerimizde ayrı olabilir.

bizde önce tanışmaya gelinir.Aileler tanışır,sonra isteme faslı olur ve ozaman aileler arasında yüzük takılır.Daha sonra nikah,kına gecesi,düğün ve imam nikahı :)

Bizde de böyle işte. Ama nikah değil de düğün olacaksa, nişanla düğün aynı formatta geçiyor. Çok gereksiz, fuzuli masraf gibi geliyor bana. En iyisi ben elbiseyi kardeşlerimden birinin düğününde giymeyi hayal edeyim daha karlı :kahkaha:

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Gönül isterki hepsi ayrı olsun hayata güzellik katar.
Gelgelelim çağımızda bu zor kendimden örnek vereyim.
Gelecek aile 10 saatlik yoldan gelecek nasıl derimki bu üç kerede olsun.:panter:

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Ben çok gereksiz buluyorum söz - nişan - nişan bohçası alışverişi bilmem ne adeti , evlenicek çifti yormaktan başka ne işe yarıyor merak ediyorum , zaten evlenecek olmanın verdiği stres yetmiyormuş gibi bir de aile büyüklerinin gereksiz kaprisleriyle uğraşmak zorunda kalıyorlar..

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar