Sofra Ekmeği Tarifi (nk)

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.515
rdytgyuhu.jpg

Kendi ekmek tarifim var ama yine de yeni yeni tarifler deniyorum. Bunu da netten buldum masmavimutfak yapmış. Şu ana kadar denediğim en iyi ekmekti. Bildiğiniz fırından alınmış ekmek gibi oldu. Tarif sahibine buradan sevgiler olsun :papatya:

Sofra Ekmeği Tarifi

Bardak ölçüsü : 250 ml su bardağı
1,5 su bardak ılık su
1 paket toz aktif maya (1 silme yemek kaşığı)
1 tatlı kaşık tuz
1 tatlı kaşık toz şeker
3,5 - 4 su bardağıUn (Yavaş yavaş ekleyin)

Yapılışı
Ilık suyu mayayı şekeri ve tuzu iyice karıştırın. Yavaş yavaş unu ekleyerek karıştırmaya devam edin. Yoğurma kıvamına gelince tezgaha alıp iyice yoğurarak pürüzsüz bir hamur elde edin (Hamura dokununca elinize yapışıyor ama bulaşmıyor)

Hamurun üzerine bir örtü örtüp bu şekilde 45 dakika bekletin. Bu sürenin sonunda çok ezmeden birazcık daha yoğurun (İçe kıvırıp ters döndürme hareketi gibi de yapabilirsiniz)

Hamuru 5-6 bezeye bölün (Aslında büyüklüğü size kalmış) ve elinizle hafifçe batırıp rulo yapar gibi kıvırarak katlayın. Bu işlemin sonunda minik bir ekmek şekli alması lazım. Hafif un serpilmiş fırın tepsisine dizip üzerini tekrardan kapatarak 30 dakika daha bekletin.

Fırının içine sıcak su dolu bir kap koyun ve 230 dereceye ayarlayın. Isındıktan sonra ekmeklerin üzerine keskin bir bıçakla ya ortadan ya da yandan bir çizik atın. Ekmek hamurlarını fırına atıp yaklaşık 30 dakika pişirin. Siz yine de kendi fırınınıza göre kontrollerinizi yapın.

Bardak bu büyüklükteydi ;)
kjh.jpg

Son düzenleme:

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.643
Oo çözmüşsün işi bacım ellerine saglıkk süper gözüküyor :puan:
Bende yapmıştım geçenlerde ama resmi silmişim galiba ekleyemedim siteye :(

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
Oo çözmüşsün işi bacım ellerine saglıkk süper gözüküyor :puan:
Bende yapmıştım geçenlerde ama resmi silmişim galiba ekleyemedim siteye :(

Benim kendi tarifim vardı ama o daha bir ev ekmeği gibi oluyordu bu bildiğin fırın ekmeği tadında oldu :D 3-4 kere yaptık sonuç hep aynı sevdim valla

Evde yapılan herşey cok güzel oluyor ya bende yapıyorum evde ekmegımı :harika:
Harıka gorunuyor senınkıde canım ellerine sağlık

Teşekkür ederim. Bence de ev yapımı şeyler çok güzel oluyor. En azından içinde ne olduğunu bilip ona göre gönül rahatlığıyla yiyorsun

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.643
Benim kendi tarifim vardı ama o daha bir ev ekmeği gibi oluyordu bu bildiğin fırın ekmeği tadında oldu :D 3-4 kere yaptık sonuç hep aynı sevdim valla

Teşekkür ederim. Bence de ev yapımı şeyler çok güzel oluyor. En azından içinde ne olduğunu bilip ona göre gönül rahatlığıyla yiyorsun

Bunuda deneyeyim bi ara ramazanda pertim çıkık valla kaşama kadar kafamı kaldıramıyorum hiç bişey yapamıyorum :cokkomik:

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
Aynı tarifi yaş mayayla deneyeyim dedim kuru mayadaki gibi olmadı ama yine de ekmek olarak fena değildi.

20201017_145239.jpg

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.643
Ellerine sağlık bacım sokağa çıkma yasakları başladı başlarız bizde ekmekleri yapmaya artık :)

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
Sağol canım :) Biz başından beri hep kendimiz yaptık çok tek tük poşetli ekmeklerden aldık

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar