Sizce hamileyken saç kestirmek doğrumu?

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
valla boya için bişey diyemicem canım..ondan ben de korkar yaptırmazdım herhalde..dedi,m ya ben iki renk olmadığım i,çin gerek duymuyorum..iyiki o zaman kendi rengime boyayıp bir dahada boyamamışım:) yani leke oluşmasından falan değil bu hurafedir ama..zarar veririmi bebeğe bilemem..gerçi doktorlar artık 3. aydan sonra boyaya izin veriyorlarmış..bence doktoruna danış..eğer izin verirse bitkisell boya ile boyayabilirsin ama izin vermezse bece bekle tatlım..sen de kestirip şekil verdirirsin o zaman..doğumdan sonrada istediğin rengi gönül rahatlığınla boyarsın..:eek:

En doğru bilgiyi doktorumdan almalıyım haklısın birtanem.
Ama kestirme konusunda hiç bir sakınca olmadığını öğrendim.

OP
gülbin

gülbin

Daimi Üye
Tepki
2.180
Çocuğun ömrünün kısa olması ile alakalı çok güzel bir açıklama buldum sende oku gülbişim:teselli:

Soru: Hamile bayanların saç kestirmesi doğru değilmiş. Eğer kestirirlerse doğacak bebekleri kısa ömürlü olurmuş deniyor. Bu, ne kadar doğrudur?
Cevap:

Dinimizde ne erkeklerin ne de bayanların saç kestirmelerini yasaklayan hiçbir delil bulunmamaktadır. Duyduğunuz şey, halk arasında dolaşan bir hurafeden ibarettir. Bayanların saçlarını kestirmeleri değil de saçlarını dinen kendisine yabancı olan erkeklere göstermeleri haramdır. Buna dikkat edildikten sonra bir bayanın hamile iken de hamile değilken de saç kestirmenin hiçbir sakıncası olmaz.

çok doğru canım..gördünmü bak ..açıklamasını da bulmuşsun..zaten doktorlarımızada sorsak kızarlar bize böyle inandığımız için..:D bence sen de gönül rahatlığıyla kestir saçlarını canım:)

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
çok doğru canım..gördünmü bak ..açıklamasını da bulmuşsun..zaten doktorlarımızada sorsak kızarlar bize böyle inandığımız için..:D bence sen de gönül rahatlığıyla kestir saçlarını canım:)

Haklısın doktoruma sorsam direk yüzüme bakar gülümser ve sen olsun böyle şeylere inanma Ayşe der:D
Artık valla neye inancağımı neye inanmıyacağımı şaşırmış bir durumdayım:dertli:
Ah be kardeşim kim çıkarmış bu ömrü kısa olur muhabbetini beeeee:panter:

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Hamilelik sırasında saçları boyamanın sakıncalı olup olmadığı hamile kadınlar tarafından en sık sorulan sorulardan biri. Ama maalesef bu sorunun çok kolay ve kesin bir yanıtı yok. Doktorlar genellikle ilk üç ay beklenmesi ve saçlara bu konuyla ilgili hiçbir müdahale yapılmamasında hemfikirler. Saç boyalarının yapımda kullanılan kimyasal maddelerin anne ve bebek sağlığı için zararlı olduğuyla ilgili kesin bir kanıt olmasa da anne adaylarına saçlarınızı gönül rahatlıyla boyatabilirsiniz sözünü de hiçbir doktor ya da uzman veremiyor. Geçici ve kalıcı saç boyaları toksik maddeler içermezler ancak burada söz konusu olabilecek tehlike kimyasal maddelerin kafa derisi tarafından emilmesi ve annenin dolayısıyla bebeğinde sistemine geçmesidir. Bunun da riskli olabileceği düşünülmektedir. Kafa derisine değil de saç tellerine - gölge gibi- yapılan uygulamalar bu açıdan bakıldığında çok daha az risk taşırlar. Ama yine de kimyasal maddelerle yapılan tüm işlemlerin süresini çok uzun tutmamak gerekir.

Naturel maddelerle hazırlanan boyalar da bu dönem için bir alternatif olabilir. Yalnız bunların pek çoğunun bazı sentetik maddeler içerebileceğini de unutmamak lazım.

Oysa anne adayının kendisini güzel hissetmesi de çok önemli; boyası gelmiş bir diğer yarısı diğerinden farklı renkte saçlarla da bunu yapamayacakları bir gerçek. Peki ne yapmalı? Uzmanlar en iyisinin kadınların hamile kalmadan önce saçlarını kendi renklerine boyatmalarını ve bu dönemi böyle geçirmelerini söylüyorlar.

OP
gülbin

gülbin

Daimi Üye
Tepki
2.180
Haklısın doktoruma sorsam direk yüzüme bakar gülümser ve sen olsun böyle şeylere inanma Ayşe der:D
Artık valla neye inancağımı neye inanmıyacağımı şaşırmış bir durumdayım:dertli:
Ah be kardeşim kim çıkarmış bu ömrü kısa olur muhabbetini beeeee:panter:

ya aslında biz kadınların duygusallığı canım...:) henüz bir anne adayı olduğum halde bebeğimin kıpırdanmalarına bile içim gidiyor...eee sözkonusu da onlar olunca her duyduğumuza da acaba diyoruz..iinanmasak da içimizde bir kuşku illa ki kalıyor..ben de çok düşündüm araştırdım..en sonunda etrafımda çoğu hamilenin saçını kestirip hatta boyadığını görünce kestirmeye karar verdim:::::D

panter

Daimi Üye
Tepki
9.509
ewt sahım ben cesaretlı cıktım
dr danıstıgımda 5ay ıcerısınde ıdım bıtlısel boya kullanırsamsakıncası olmadıgını soledı
bende uyguladım rabııme sukurler olsun 4kg dogdu oglusum hıc bı saglık sorunu da yasamadık

acigul

Daimi Üye
Tepki
650
banada aklı kıt olurmuş saçını kestirirsen demiştiler ve kestirmemem konusunda aşırı ısrar etmişlerdi ama ben 2 aylık hamileyken kestirdim batıl şeylere inanmayın. ceviz ağacı dikenede fazla yaşamaz derler ama kayınvalidem bir çok ceviz dikmiş ve Allah hayırlı ömür versin hala hayatta... Azrail kendini bizim yaptığımız şeylere göremi ayarlıyor zaten doğmadan günün saatin belli oluyor... boyaya gelince bana boyattırmamıştı doktorum doğumdan sonra boyadım:kahve: sağlıklıca bebişini kucağına alırsın inş.

eynume

Yeni Üye
Tepki
2
canım şu anda 9 aylıkhamileyim daha 3.ayındakestirdim. hatta geçenlerde sıcaktan çokbunaldımtekrar kestirdim.banakalısa sen kalbini bozma.çok dainanma derim.

BıCıR_kıS

Moderatör
Moderatör
Tepki
1.276
Bende 4 ayımda kırıklarını aldırdım kat attırdım doktora sorma ihtiyacı bile hissetmedim ...
Çok saçma ya her ağızdan bir laaf çıkıyor...:D

foto_burcu

Aktif Üye
Tepki
137
saç kestirmeyle bebeğin ne alakası varmış canım ilk defa duydum vallahi.Belkide önceden makaslar falan çok steril değildir şimdi her kuaförün hemen hemen var steril makinesi ve uyuyorlar temizlik konusuna,hani mikro bulaşır diye olabilir

Pembe_li

Yeni Üye
Tepki
2
Ben hamileyken sacım belime gelmişti ama kestirmedim hurafeyse hurafe göze alamam..9 ay değil mi dayandım..

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Ben gibi pimpirikli biri de kestirmedi, saçlarım pırasa gibi oldu valla :zonk:

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.765
Ben hamileyken sacım belime gelmişti ama kestirmedim hurafeyse hurafe göze alamam..9 ay değil mi dayandım..

Haklısınız!!!... Ben henüz anne olmamdım daha öncelerden büyüklerden duymuştum. Çocuğun ömrü kısalırmış derler Allah bilir yinede haralde böyle bişeye inanmasamda 9 ay dayanırdım. Sonuçta benim parçam riske atamam içim huzursuz olacağına saçım kırık olsun... diye düşünüyorum ben...

R

Rosie

Misafir
ne alakası var Allah aşkına ya.hurafe bunlar.kimin ne olacagını Tanrı'dan başkası bilemez.yok öyle yaparsam erken ölür böyle yaparsam geç ölür.olur mu öyle şey :hulya:

foto_burcu

Aktif Üye
Tepki
137
bende bugün kestirecem ,saçma bence ,hadi boya neyse de saç kestirmemek olur mu yani.Önceden aletler makaslar steril değildir mikrop bulaşır diye öyle deniliyordur ama şimdi steril herşey

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar