Sizce Evlilik Nedir - Evliliğin Anlamını Açıklarmısınız

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Evlilik bir sanattır; ailemizdeki mutluluğumuzu sürdürebilmemizde sanatımızı nasıl icra etiğimizle yakından ilişkilidir. Hangi dallarda mı sanatımızı göstermemiz gerekli gelin kısaca göz gezdirelim.

Evlilik güzel ve etkili konuşma sanatıdır.

Güzel görebilme ve güzel düşünebilme becerisidir.

Karşınızdakini anlayabilme (empati) ve kendinizi anlatabilme yeteneğidir.

Karşınızdakinde görmek istediğiniz bütün güzellik iyilik olgunluk hallerini önce kendinizde gerçekleştirmeye çalışmadıkça hiçbir şey istediğiniz gibi gitmeyecektir.

Aradığınız niteliklerde bir insan bulma gayretinden önce aranılan niteliklere sahip bir insan olmayı gaye edinmeliyiz.

Henüz evlenmemiş olanlar kendinizi mutlaka evlilik öncesi becerilerle donatmalısınız.

Evlenmiş ve bu yolda epeyce ilerlemiş olanlar sizi rahatsız eden ve yolunda gitmeyen bir şeyler varsa evlilikle ilgili becerilerinizi kontrol etmeye başlamanın tam sırası. Hatayı karşı tarafta arama yanılgısına düşüp işleri iyice zorlaştırmayın.

Sorunlar tek taraflı olarak gelişmemiş olabilir ama işe başlayacağınız nokta eşinizi düzeltmek değil öncelikle kendinizi düzeltmektir.

Evlenmeden önce taraflar genellikle birbirlerini olumlu ve güzel yönleriyle tanımaktadırlar. Bu gayet doğaldır her iki tarafta birbirine bu yönlerini gösterme gayretindedirler ve bazen bu konuda aşırıya bile kaçılır. Ya sonra? Sonra taraflar evlilikten sonra bambaşka insanlar mı olurlar ki ben seni tanımamışım veya seni bana yanlış tanıtmışlar atışmaları başlar?

Her şeyden önce evliliğimiz için değerli özlenilen mutluluk ve huzur veren bir hedef belirlemeliyiz. Eşimize olan sevgi ve muhabbetimiz bizim için bu hedefe ulaşırken göstereceğimiz çabada en önemli desteğimiz olacaktır. Birlikte bir ömür geçirmeyi istediğimiz insanla beraberliğimizin yürümesi için bazen tek başına muhabbet yeterli olmamaktadır. İşte böyle durumlarda şaşırıp kalmamak için muhabbetimize yön verecek ve (belki de anlamlandıracak) becerileri kazanmalıyız. Sadece fedakarlık mutlu ve huzurlu bireylerin oluşumu için yeterli bir gayret değildir. Belki mutluluğun oluşumu için uğraş vermek zor geldiğinden sığındığımız sorunlara sebep olarak gösterdiğimiz bir nedenden başka bir şey değildir.

İlay Elif Hüsmen

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Evlenmek katlanmaktır..

Melih Cevdet'e sormuşlar "evlilik nedir" diye.

Eskiden demiş, kız tarafının ve oğlan tarafının ailesi biraraya gelir,
yeni çiftin kuracağı yuva için beraber hazırlık yapılır,
beraberce yeni ev düzülürdü.
Tabi o zamanlar evler genelde bahçe içinde müstakil evlerdi.

O yüzden buna "evlenmek" denirdi.

Şimdi ise yeni evliler apartman dairelerinde yani katlarda oturuyorlar,

bu yüzden artık evlilik "katlanmaktır" demiş."

:hihi:

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
23456398zv11ib1.jpg

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Evliliğin Tanımı

Ünlü Ingiliz yazar Bernard Shaw, son yillarinda evinin bahçesiyle çok
ugrasiyordu. Bir gün esini ziyarete gelen yasli bir hanim, onu elinde
çapa, iki büklüm olmus durumda görünce taniyamadi. Gözlüklerini
düzelttikten sonra "Günaydin bahçivan efendi" dedi. "Sir Bernard Shaw'un yaninda ne zamandir çalisiyorsunuz?" Bernard Shaw gülümseyerek yanit verdi kadina: "Kendimi bildim bileli..." Bir evde bu kadar uzun zamandir çalisan bahçivan, kadinin ilgisini çekmisti. "Peki" dedi. "Verdikleri ücret sizi geçindiriyor mu?" Bernard Shaw bir an düsündü ve "Dogruyu söylemek gerekirse" dedi. "Yalnizca yiyecegimi veriyorlar." Kadin tüm yasamini yalnizca yiyecek karsiligi çalisarak geçirdigini söyleyen bu bahçivani kaçirmak istemiyordu. "Size bir is önerim var" dedi. "Bizde çalisirsaniz size yiyecek ve giyecegin yanisira yeterli para da veririz." Shaw kadinin önerisine saygiyla yanit verdi: "Tesekkür ederim bayan" dedi. "Ama bu önerinizi kabul edemem, çünkü ben Bayan Shaw'a yasam boyu bagliyim." Kadin duyduklarina inanmakta zorlanarak karsi koydu: "Ama..." dedi. "Bu tutsakliktan baska bir sey degil!..."
Bernard Shaw kadinin gözlerinin içine bakarak gülümsedi bu kez: "Hayir sayin bayan" dedi.
"Biz buna evlilik diyoruz."

gülsemin

Daimi Üye
Tepki
1.282
Evlenmek katlanmaktır..

Melih Cevdet'e sormuşlar "evlilik nedir" diye.

Eskiden demiş, kız tarafının ve oğlan tarafının ailesi biraraya gelir,
yeni çiftin kuracağı yuva için beraber hazırlık yapılır,
beraberce yeni ev düzülürdü.
Tabi o zamanlar evler genelde bahçe içinde müstakil evlerdi.

O yüzden buna "evlenmek" denirdi.

Şimdi ise yeni evliler apartman dairelerinde yani katlarda oturuyorlar,

bu yüzden artık evlilik "katlanmaktır" demiş."

:hihi:

Hehe ne güzel demiş :cokkomik: ama şöyle de bir durum var. Eskiden bayanlar eşlerine bağımlıydı. Onlara katlanmak zorunda kalıyordu. Şimdi herkes kendi ayakları üstünde duruyor. Artık kimse kimseye katlanmıyor ki.. :ilknur:

gülsemin

Daimi Üye
Tepki
1.282
Evliliğin Tanımı

Ünlü Ingiliz yazar Bernard Shaw, son yillarinda evinin bahçesiyle çok
ugrasiyordu. Bir gün esini ziyarete gelen yasli bir hanim, onu elinde
çapa, iki büklüm olmus durumda görünce taniyamadi. Gözlüklerini
düzelttikten sonra "Günaydin bahçivan efendi" dedi. "Sir Bernard Shaw'un yaninda ne zamandir çalisiyorsunuz?" Bernard Shaw gülümseyerek yanit verdi kadina: "Kendimi bildim bileli..." Bir evde bu kadar uzun zamandir çalisan bahçivan, kadinin ilgisini çekmisti. "Peki" dedi. "Verdikleri ücret sizi geçindiriyor mu?" Bernard Shaw bir an düsündü ve "Dogruyu söylemek gerekirse" dedi. "Yalnizca yiyecegimi veriyorlar." Kadin tüm yasamini yalnizca yiyecek karsiligi çalisarak geçirdigini söyleyen bu bahçivani kaçirmak istemiyordu. "Size bir is önerim var" dedi. "Bizde çalisirsaniz size yiyecek ve giyecegin yanisira yeterli para da veririz." Shaw kadinin önerisine saygiyla yanit verdi: "Tesekkür ederim bayan" dedi. "Ama bu önerinizi kabul edemem, çünkü ben Bayan Shaw'a yasam boyu bagliyim." Kadin duyduklarina inanmakta zorlanarak karsi koydu: "Ama..." dedi. "Bu tutsakliktan baska bir sey degil!..."
Bernard Shaw kadinin gözlerinin içine bakarak gülümsedi bu kez: "Hayir sayin bayan" dedi.
"Biz buna evlilik diyoruz."

Bu hikayeye bayıldım Rabbim hepimize böyle tutsaklık eşler nasip etsin :hihi: :kahkaha:

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Hehe ne güzel demiş :cokkomik: ama şöyle de bir durum var. Eskiden bayanlar eşlerine bağımlıydı. Onlara katlanmak zorunda kalıyordu. Şimdi herkes kendi ayakları üstünde duruyor. Artık kimse kimseye katlanmıyor ki.. :ilknur:

genellemeye vurursuk bu devirde dediğin gibi kimsenin kimseye eyvallahı yok ama hala birbirine katlanmak zorunda olanlarda yok değildir.

sence evliliğin tanımı ne peki?

gülsemin

Daimi Üye
Tepki
1.282
Evlilik düşüncelerine birini daha eklemek.. Yaşarken biri için daha nefes almak.. Hayatın zorluklarını göğüslerken bir başkasını daha korumaya çalışmak.. Tekken çift olmak, iki kişiyken bir kalpte yaşamak.. Evlilik, hayatı nefes alışından, yeme ihtiyacına, gezip eğlenmekten, mutlu olmaya varana kadar herşeyi tek başına yapamamak hep bir diğerine, yani eşine ihtiyaç duymaktır.

H

Hera

Misafir
2 Yıllık Evliyim etrafıma baktığımda benim eşim ve evliliğim çok farklı her şeyden önce Eşim bana evde çok yardımcıdır beni mutlu etsin die gözümün içine bakar Mutfakta çok beceriklidir her türlü yemeği yapar ben ve eşim Birbirimizi mutlu etmek için Elimizden gelenin Fazlasını Yaparız Ben Çok Mutluyum evlilik benim için Harika bir duygu iyiki evlenmişim :huhuu:

gülsemin

Daimi Üye
Tepki
1.282
2 Yıllık Evliyim etrafıma baktığımda benim eşim ve evliliğim çok farklı her şeyden önce Eşim bana evde çok yardımcıdır beni mutlu etsin die gözümün içine bakar Mutfakta çok beceriklidir her türlü yemeği yapar ben ve eşim Birbirimizi mutlu etmek için Elimizden gelenin Fazlasını Yaparız Ben Çok Mutluyum evlilik benim için Harika bir duygu iyiki evlenmişim :huhuu:

Mutluluğunuz, anlayışınız, sevginiz daim olsun inş Hera.. Darısı başımıza

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Evlilik düşüncelerine birini daha eklemek.. Yaşarken biri için daha nefes almak.. Hayatın zorluklarını göğüslerken bir başkasını daha korumaya çalışmak.. Tekken çift olmak, iki kişiyken bir kalpte yaşamak.. Evlilik, hayatı nefes alışından, yeme ihtiyacına, gezip eğlenmekten, mutlu olmaya varana kadar herşeyi tek başına yapamamak hep bir diğerine, yani eşine ihtiyaç duymaktır.

süpersin canım teşekkürler

biriyle hayat boyunca yaşamak bence :deli:

tarifin için teşekkürler canım

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501

ne mutlu canım.Allah mutluluğunuzu daim etsin.

Bende 3 yıllık evliyim ve dediğin gibi etraftan çok farklı bir evlilik anlayışımız var.Hayat müşterek ... Bunun bilinciyle yaşıyoruz.Eşimde mutfakta çok beceriklidir.Çok lezzetli yemekler yapar.Temizliğime yardım eder.Daha 16 aylık bebeğimiz var.Yemeği,suyu,uykusu,oyunu,altını temizlemesi herşeyiyle ilgilenir.İşyerindekiler dalga bile geçiyormuş düşün yani.Herşeyiyle herzaman yanımda.ÇOcuk yokken herşey güllük gülistanlıktı.Eğer çocuk olduktan sonra elini ayağını benden çekseydi inan hayat çekilmez olurdu.Bi yanda iş,bi yanda ev,biyanda çocuk ... BUnların hepsini tek başıma göğüsleyemezdim.

Allah nazarlardan saklasın evlliğimizi canım

H

Hera

Misafir

Bende 3 yıllık evliyim ve dediğin gibi etraftan çok farklı bir evlilik anlayışımız var.Hayat müşterek ... Bunun bilinciyle yaşıyoruz.Eşimde mutfakta çok beceriklidir.Çok lezzetli yemekler yapar.Temizliğime yardım eder.Daha 16 aylık bebeğimiz var.Yemeği,suyu,uykusu,oyunu,altını temizlemesi herşeyiyle ilgilenir.İşyerindekiler dalga bile geçiyormuş düşün yani.Herşeyiyle herzaman yanımda.ÇOcuk yokken herşey güllük gülistanlıktı.Eğer çocuk olduktan sonra elini ayağını benden çekseydi inan hayat çekilmez olurdu.Bi yanda iş,bi yanda ev,biyanda çocuk ... BUnların hepsini tek başıma göğüsleyemezdim.

Amiinnnn Canım ne mUtlu sanada Çok sevindim senin adına Çok şanslıyız maşallah nazar değmesin :huhuu:

gülsemin

Daimi Üye
Tepki
1.282

Maşallah.. Her erkek duyarlı olmuyor böyle maalesef. Ama erkekleri duyarlı olmaya teşvik edecek olan da yine biz bayanlarız, anneler..

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Maşallah.. Her erkek duyarlı olmuyor böyle maalesef. Ama erkekleri duyarlı olmaya teşvik edecek olan da yine biz bayanlarız, anneler..

Bilmiyorum canım bunu bir erkeğe yaptıran eğitimimi,kültürü mü,yoksa eşimi ... aslında hepsi içinde diye düşünüyorum.eşim çok güzel ütü yapar mesela benim.Kumaş pantolonlarını aynı benim gibi ütüler.

Hep der aslında bana bunları yaşatan sensin diye.Herşey karşılıklı tabi :huhuu:

gülsemin

Daimi Üye
Tepki
1.282
Bilmiyorum canım bunu bir erkeğe yaptıran eğitimimi,kültürü mü,yoksa eşimi ... aslında hepsi içinde diye düşünüyorum.eşim çok güzel ütü yapar mesela benim.Kumaş pantolonlarını aynı benim gibi ütüler.

Hep der aslında bana bunları yaşatan sensin diye.Herşey karşılıklı tabi :huhuu:

Evet bir eksik çok şey değiştiriyor. Eğitim, kültür, eş, aile yapısı hepsi etkiliyor insanı. Karşıdaki nasıl olursa olsun dediğin gibi herşey karşılıklı.. Sabır da bir yere kadar. İki taraflı fedakarlık olmadan yürümez sanırım evlilik..

ebrulii

Daimi Üye
Tepki
3.710
evlilik ben o kadar çok istiyorum ki artık bu güzel duyguyu yaşamayı Rabbim inşallah herkese gönlündeki gibi bir evlilik nasip etsin :acep:
benm için evlilik canmdan çok sevdiğim sevgilimde bir ömür boyu aynı yastığa başkoymak -hmm-hmm

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar