Sigara

k.a.y.r.a.

Daimi Üye
Tepki
3.917
Minnacık bebeğiniizn ciğerlerini düşünün lütfen. İşte hamileyken sigaranın bebeğinize yapabilecekleri:
Sigara düşük riskini arttırır
Sigara yarık damak gibi bazı doğumsal anomalilerin görülme riskini arttırır.
Sigara erken doğum riskini arttır
Sigara plasenta previa ve abrubtio plasenta riskini arttırır.
Sigara düşük doğum ağrılığı görülme oranlarını %30 arttırır
Sigara anne karnında bebek ölüm riskini arttırır.
Sigara çocukta ileri dönemlerde astım ve benzeri kronik hastalıkların görülme riskini arttırır
Sigara çocuğun ileriki yaşamında öğrenme yeteneğinde azalmaya neden olur.
Sigara çocuğun hiperaktif olmasına neden olabilir.
Sigara çocukta davranış bozukluğu görülme riskini arttırır.
Sigara çocuğunuzunda ileride sigara bağımlısı olma riskini arttırır.
Yapılan çalışmalar günde içilen sigara sayısı ile risk arasında doğru bir ilişki olduğunu göstermektedir. Yani na kadar çok sigara içerseniz yukarıdaki problemlerle karşılaşma riskiniz o kadar artmaktadır. Ancak bir günde içtiğiniz sigara sayısını azaltmanız riski azaltmakla birlikte tamamen bırakmadığınız sürece sıfıra indirmez. Sigara kullanımının güvenli bir sayısı yoktur. Günde 3-5 tane sigaranın zararı olmaz demek mümkün değildir ancak doğal olarak karşı karşıya kalacağınız risk daha az olacaktır. İdeal olan hamile kalmadan önce sigaraya veda etmektir

Uzun süreli ve yüksek sayıda sigara kullanımının üreme sistemi ve hormon aktivitesini olumsuz etkilediği düşünülmektedir.Etkinin özellikle yumurtalıklar düzeyinde olabileceği ve sigaranın adet düzensizliği,infertilite ve erken menopoz gibi önemli sonuçlara yol açabileği bilinmelidir. Gebelik oluştuğunda da fetusda gelişme geriliği ve düşük doğum ağırlığına yol açabilir

alıntıdır

violet

Yeni Üye
Tepki
12
hiç başlamadım ve başlamayı da asla düşünmüyorum.çok zararlı hatta erkek arkadaşıma da bıraktırdım gerçi başladı yeniden ama bıraktırıcam azmettim.

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Eşimin yengesi malesef hamileyken bırakamadı,bebeği 6,5 aylıkken düştü arkadaşlar..

Bu yeni oldu henüz bir hafta falan geçti üstünden.

Bunu buraya yazıyorum çünki lütfen en azından hamilelik döneminde ve çocuklarınzın yanında iiçmeyin şu illeti

Bebğinizden değerliyse onu bilemem tabi:dertli:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar