Sıçrayan çocuğun kemik yoğunluğu artıyor

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Uzmanlar, çocukların oyun oynarken yaptığı fiziksel hareketlerin kemik yoğunluklarında artışa neden olduğunu belirtti

Uzmanlar, çocukların oyun oynarken yaptığı fiziksel hareketlerin kemik yoğunluklarında artışa neden olduğunu belirterek, ''yapılan bir araştırmada, 8 ay süreyle günde 10 veya daha fazla sıçrama hareketi yapan çocukların, normal okul aktivite programındaki çocuklara göre kemik yoğunluklarının yüzde 12 oranında arttığının görüldüğünü'' bildirdi
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof Dr Şükrü Hatun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her geçen dünya genelinde obez sayısının arttığını ve bunun giderek büyük bir tehlike haline gelmeye başladığını söyledi

Hem vücut ağırlığının hem de vücuttaki yağ kitlesinin artmasının şişmanlık olarak tanımlandığını, yağ kitlesinin vücuttaki dağılımının çok önemli olduğunu belirten Hatun, ''Çalışmalar, karın bölgesinde yağ toplanmasıyla kendini gösteren şişmanlığın inme, kemik kalp hastalığı ve şeker hastalığı riskini artırdığını göstermektedir'' uyarısında bulundu
Hatun, son 30 yılda fazla kilolu çocuk sayısının 3 kat arttığını belirterek, ''Dünyada 5 yaş altındaki 20 milyon çocuğun fazla kilolu veya şişman olduğu tahmin edilmektedir'' dedi

''ŞEHİRDEKİ ÇOCUKLAR PASİFLEŞİYOR''

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) özellikle şehirde yaşayanların giderek pasifleşmeye başladığına bunun da risk faktörü olduğuna dikkati çektiğini belirten Hatun, şunları kaydetti:
''DSÖ'ye göre, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pek çok ülkede gençlerin üçte ikisinden fazlasının yeterince aktif olmadığı tahmin edilmektedir Oysa, aktif olmak gençlerin ve çocukların kas uyumunu geliştirmelerine, sağlıklı kemikleri, kasları ve eklemleri korumalarına, kilolarını korumalarına, aşırı kiloları vermelerine ve kalp ve bağırsakların işlevlerini geliştirmesine yardım eder

Kocaeli il merkezindeki lise öğrencileri arasında yapılan bir araştırmaya göre öğrencilerin yarıya yakının düzenli egzersiz yapmadığı, kızların yüzde 57'sinin erkeklerin ise yüzde 43'nün beden eğitimi derslerine katılmadığı belirlendi Aynı öğrenciler arasında internet kafeye gitme ve ortalama 1 saatten fazla TV seyretme oranı ise yüzde 75'e kadar çıkıyor''
Çocukların geçmişte apartmanların bahçelerinde ip atladığını, sek sek, saklambaç, misket, yakan top gibi fiziksel aktivite gerektiren oyunlar oynadığı, bunun da kasları geren ve yer çekimine karşı yapılan egzersizler olduğunu dile getiren Hatun, şöyle devam etti:
''Kemiklerin yer çekimi etkisiyle bile olsa gerilimden uzak kalması kemiklerin erimesine neden olmaktadır Yakın zamanda yayımlanan bir araştırmada, 8 ay süreyle günde 10 veya daha fazla sıçrama hareketi yapan çocukların, normal okul aktivite programındaki çocuklara göre kemik yoğunluklarında yüzde 12 oranında artma olduğu görüldü Kemik yoğunluğundaki yüzde 5 oranındaki artma, osteoporotik kırılma riskini yüzde 40 azaltmaktadır Bu nedenle yüzde 1'lik bir artış bile çok önemlidir

İzmit'teki 551 10-16 yaş grubundaki öğrenciler üzerinde yapılan araştırmada da şişmanlık sıklığı yüzde 41, şişmanlık riski altında olanlar ise yüzde 9 olarak saptandı Aynı araştırmada şişmanlık sıklığı ile günde 5 saatten fazla TV seyretme, 'atıştırma' tarzında beslenme, ailede şişmanlık olması ve 'fast food' beslenme arasında yakın bir ilişki olduğu belirlendi''

ÇOCUKLARDA ŞİŞMANLIK NASIL TEDAVİ EDİLMELİ?

Orta derecede şişman çocukların kilo almasının engellenmesinin yeterli olduğunu belirten Hatun, ''Çünkü boyları uzayınca ideal ağırlıklarına yaklaşacaklardır Belirgin olarak şişman çocuklarda ise haftada en fazla 05 kg verdirecek programlar hazırlanmalıdır Tedavi, diyet, fiziksel aktivite, davranış, yaşam tarzı değişikleri, ailenin tedaviye katılımı ve düzenli izlem şeklinde olmalıdır'' dedi
Hatun, hafif derecede şişman çocuklarda (ideal ağırlığından yüzde 20 fazla olanlar) kola ve meyve suyu gibi içeceklerin azaltılması ve fast-food türü besinlerden kaçınmanın yeterli olduğunu, şişman çocukların ise mutlaka diyetisyen kontrolünde bir programa tabi tutulması gerektiğini bildirdi Çocuklarda çok düşük kalorili diyet uygulamasının tehlikeli olabildiğini vurgulayan Hatun, ''Bu diyetlerde nitrogen kaybı, hipotansiyon, kalp ritmi bozuklukları, gelişme geriliği, saç dökülmesi ve safra kesesi taşları gibi önemli sorunlar görülmekte'' uyarısında bulundu
Hatun, fiziksel aktivitenin enerji kullanımını arttırdığı için kalori yakımında faydalı olduğunu belirterek, ''Ayrıca yağdan zengin besinlere olan isteği de azaltarak diyet tedavisinin başarısını arttırmakta, çocukların benlik saygılarını güçlendirmektedir Fiziksel aktivite haftada 3-5 kez, başlangıçta 15 sonra 35-40 dakika yapılmalı ve yürüme, koşma, bisiklete binme, tenis, dans gibi fazla miktarda kas guruplarını çalıştıran hareketleri kapsamalı Çalışmalar, aralıklı ve önce yüksek yoğunlukta sonra düşük yoğunlukta yapılan aktivitenin aynı miktarda kalori kaybına yol açan orta yoğunluktaki aktivitelere göre daha fazla yağ ve kilo kaybına neden olduğunu göstermiştir'' diye konuştu
Prof Dr Şükrü Hatun, çeşitli ilaçların iştah azalttığını ve yüzde 5-20 oranında ağırlık kaybına yol açtığını ancak önemli yan etkilere sahip oldukları için çocuklarda kullanımının ancak özel merkezlerde ve ''süper şişman'' çocuklarla sınırlı olduğunu bildirdi

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Doğru tespit etmişler artık çocuklar pasif , obez , sinirli , internet bağımlısı..
Anne baba olarak üzerimize düşen görevler hayli fazla.

Bu arada benim minik zıplamayı öğrendi , kendi kendine seviniyo zıpladığını gördükçe

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Doğru tespit etmişler artık çocuklar pasif , obez , sinirli , internet bağımlısı..
Anne baba olarak üzerimize düşen görevler hayli fazla.

Bu arada benim minik zıplamayı öğrendi , kendi kendine seviniyo zıpladığını gördükçe

Bizimkide hoppa hoppa diyip zıplıyor canım.Geçen beşiğine koydum.Hoplarken çenesi yüksek yere vurdu dişi dudağına girdi ve kanadı :uzgun: Çok üzüldüm oda çok ağladı.Biraz fazlaca nazlıyız :ask:

Müzik duyunca deli gibi dansediyor birde :sok Her müzikte değil ama hoşuna gitmesi lazım :hihi: Epey büyüttük be canım

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Kıyamam ona , daha kötüsünden korusun Allah.

Herkes zor zamanları bitti sayılır diyorlar onun için belki öyle ama benim için tam tersi oluyor, büyüdükçe ben ona zarar gelmesinden bin kat daha korkar oluyorum.

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Kıyamam ona , daha kötüsünden korusun Allah.

Herkes zor zamanları bitti sayılır diyorlar onun için belki öyle ama benim için tam tersi oluyor, büyüdükçe ben ona zarar gelmesinden bin kat daha korkar oluyorum.

Büyüdükçe hayata açılıp bizim egemenliğimizden çıkacaklar canım.Doğanın kanunu bu.Aynen bende senin gibiyim.Büyüdükçe her an yanlarında olamayacğız ne yazıkki.Şimdi biz ne verirsek onu yiyip içiyorlar.Nereye götürürsek oraya gidiyorlar.Ya yarın öbürgün :acep: Bunu yeme zararlı annecim diyeceğiz.Tamam diyecekler ama gidip onu yiyecekler belkide.Nerden bileceğiz ki ... Off ... Eşim sayesinde ben düşünmemeye çalışıyorum bunları.Sanada tavsiyem bu yönde canım :uzgun: İnsan düşündükçe korkuyor çünkü :huhuu:

EyMeNiX

Yeni Üye
Tepki
19
bu tespitlere göre bizim kemik yoğunluğumuz hayli fazla :) çocuk iki dk yerinde durmazmı yaa, koltuk tepelerinden yere atlıyor, oyun alanlarında zıpzıplardan balonlardaninmiyor, bi de et olsa, poposu avcumun içine sığıyor :) kilolu veya zayıf olması umrumda değil gerçi, belkide zayıf olduğundan dolayı kıçı yere değmiyodur :)

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar