Sezeryanda genel anestezi

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
evet ben aldım.. 2 kere sezeryanla doğum yaptım.

hastaneye giriyorsunuz, sizden bir-iki tüp kan alınıyor. en geç 1 saat içinde anestezi almanızda bir sorun olmadığı için doğuma hazırlıyorlar. odanıza hemşire geliyor, size önlük giydiriyor ve sonda takıyor. ben doktoruma lavman yapılmamasını rica etmiştim, yapılmadı. ama nerdeyse 10 saat bişi yemedim. daha sonra sizi sedyeyle ameliyathaneye alıyorlar. eşiniz kapıya kadar gelebiliyor. daha sonra sizi masaya alıyorlar ve damar yolu açıyorlar. ağızdan narkozu olabildiğince az almanız gerekiyor, o yüzden damardan veriyorlar ilk olarak. zaten sizde bir rahatlama oluyor, daha sonra karnınızdan aşşağısını batticon la adeta yıkıyorlar :D ameliyathane soğuk olduğundan biraz!! üşümeniz normal, ama sıcak bir örtüyle kapatıyorlar üstünüzü ve o an üşümeniz hafifliyor. daha sonra size 10'dan geriye saymanızı istiyorlarr ve narkozu ağzınıza koyuyorlar, muhtemelen 8 olmadan uyuyorsunuz:D

uyandığınızda "dinlenme odası" diye bir yerde uyandm. başımda 2 erkek doktor vardı (benim doktorum işi bitirip muayeneye başlamıştı hastalarını :D ).. doktorlardan biri uyan, nefes al diyordu. zaten panik bir insanım, hemen nefes almaya başladım ama çoook uykum vardı. minik leblebimi sordum, "odaya çıkarmak için ebeler hazırlıyor, hayırlı olsun" dediler.. daha sonra "uyandın mı? iyimisin?" diye sordular ve kendime geldikten yaklaşık 10-15dk sonra odama çıkardılar beni. ilk istediğim şey çoraplarımdı :D çook üşümüştüm. o yüzden yanınızda illa soket çorap götürün. odama çıktıktan 15-20dk sonra fındığım geldi.

işte böyle, merak ettiğin herhangi birşey olursa sorabilirsin. ama seni temin ederim korkulacak hiçç birşey yok. ben yapı olarak korkak biriyim fazlasıyla :D 30 kere uçağa bindiğim halde hala korkarım mesela :D ben bu kadar rahat anlatıyorsam kimse korkmasın derim :D

sevgiler.. :huhuu:

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
teşekkür ederim.maske takıldığını gördünüz yani?

tabi tabi. ama inanın o işin en en kolay kısmı. ben o aşamaya gelene kadar çok stres yapmıştım, zaten yapılan sakinleştiricinin ardından o kadar rahatlıyorsunuz ki, o maske hiç problem olmuyor. zaten maske de hava veriyor kötü bişi yok göründüğü gibi :D

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
bana maske takılmadı yada takıldıysada ben uyuduktan sonra ama uyanıkken tüm hazırlık yapıldı ve damardan uyutuldum ilk nefes aldığımı hatırlıyorum hemen gittim yani 3 e kadar bile sayamadım

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
2 sezeryanında da aynı şeyleri yaşadın değilmi?

aslında 2. sezeyanım çok daha rahat geçti diyebilirim.. ilkinde çektiğim sıkıntı sezeryandan değil, normal doğum çabuk olsun diye saatlerce verilen suni sancı yüzündendi.. ameliyattan çıktığımda sezeryan yeri ağrısı değil, doğum sancısı çekiyordum hala..

melek_yüzlüm

Daimi Üye
Tepki
2.195
bende sezeryan oldum.direk damardan narkoz verdiler.maske falan takmadılar,uyuduktan sonra taktılarsa bilmem.zaten narkoz verilene kadar heyecan oluyo , sonrasında neler olup bittiğini bilmiyorsunuz,ben çok panik yapmıştım,uyusam bile acı duyucakmıyım diye düşünüyordum:hihi:ayrıca bana sonda da takmadılar lavman yapıldı.sondadan da çok tırsıyordum hiç istemezdim:ayk::ayk:

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
doğum anına şahit olmuyorsun.

valla benim için çok da önemli değil doğum anına şahit olmak.. en az sıkıntıyla o hastaneden çıkmamızdı benim için aslolan.. doğum anına şahit olamadığım için kendimde hiç bir zaman eksiklik görmedim, öncesinde de böyle bir takıntım yoktu zaten :)

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
kızlar bazıları sonda takılmadı diyor ya bu isteğe bağlımı acaba???
ben idrar yollarında çok sorun yaşıyorumda sondada buna yol açabiliyormuş 2.de bende taktırmak istemiyorum:lala:

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
kızlar bazıları sonda takılmadı diyor ya bu isteğe bağlımı acaba???
ben idrar yollarında çok sorun yaşıyorumda sondada buna yol açabiliyormuş 2.de bende taktırmak istemiyorum:lala:

doktorumla konuşmama göre bana sonda da takılmayacaktı, lavman da yapılmayacaktı.. lavman dan kurtuldum ama sonda dan maalesef.. o takıldı..

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
siz neler yaşadınız ameliyathanede?narkozdan önce

odaya geçtim ameliyat elbisesini giydim lavman yapıldı sonra sonda takıldı ve ameliyathaneye götürdüler sedyeyle ordada damar yolu açıldı karın bölgesine o kırmızı ilaçtan sürüldü ve uyutuldum maske değilde direk iğneyle zaten iğneyi yapmalarıyla uyumam bir oldu odaya giderken uyandım 1kaç saat sonra

acigul

Daimi Üye
Tepki
650
bende damardan uyutuldum. ellerimi ayaklarımı bağladılar önüme bir bariyer çektiler üstünü yeşil bezle örttüler anesteziyi yapan bayan damar yolundan verdi ilacı korkma uyuyacaksın birazdan dedi. ilacın kolumdan yukarı çıkışını hissetmiştim bi yandanda doktor başıma geldi batikonu karnıma boşaltıyodu.. eyvah dedim:ayk: ben bayılmadan kesecek heralde dedim o sıra okkalı bir sancı geliyordu kiiii..... gözümü açtığımda eşim pamuğu zemzem suyuna batırıp çatlayan dudaklarımı siliyordu... çünkü 28 saat suni dahil müthiş sancı çekmiştim ve 3 gün aç susuz kalmıştım hiç birşey yeyip içmeme izin vermemişlerdi... inşallah 2. bebekte günümü alıp paşa paşa gidip yatacam ekstra sancı çekmeyecem inşallah...-rgulu

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
doktorumla konuşmama göre bana sonda da takılmayacaktı, lavman da yapılmayacaktı.. lavman dan kurtuldum ama sonda dan maalesef.. o takıldı..

ben ilkinde çok bilmiyodum ama sonda çok uğraştırdı 2-3 hemşire başımda anca taktılar şimdi 2.de korkuyorum o yüzden ama nedense lavmanda hiç bişey hissetmedim o basitti

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
bende damardan uyutuldum. ellerimi ayaklarımı bağladılar önüme bir bariyer çektiler üstünü yeşil bezle örttüler anesteziyi yapan bayan damar yolundan verdi ilacı korkma uyuyacaksın birazdan dedi. ilacın kolumdan yukarı çıkışını hissetmiştim bi yandanda doktor başıma geldi batikonu karnıma boşaltıyodu.. eyvah dedim:ayk: ben bayılmadan kesecek heralde dedim o sıra okkalı bir sancı geliyordu kiiii..... gözümü açtığımda eşim pamuğu zemzem suyuna batırıp çatlayan dudaklarımı siliyordu... çünkü 28 saat suni dahil müthiş sancı çekmiştim ve 3 gün aç susuz kalmıştım hiç birşey yeyip içmeme izin vermemişlerdi... inşallah 2. bebekte günümü alıp paşa paşa gidip yatacam ekstra sancı çekmeyecem inşallah...-rgulu

off çok çok zor olmuş sizinki de.

acigul

Daimi Üye
Tepki
650
off çok çok zor olmuş sizinki de.

evet ilk doğum nazlı olur diye mahvettiler beni.. çektiğim aşırı yorgunluktanmı bilmiyorum ama 5-6 saat sonra kendime geldim. sadece hemşire çocuğu emzirmeye getirdiğinde gözümü açıp yavruma baktım sonra geri uyumuşum. çok zor uyandım.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar