Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Şeker pancarından kan üretecekler!

Konu, 'Sağlık Herşeyden Önce Gelir' kısmında nk83 tarafından paylaşıldı.

 1. nk83

  nk83 Admin + Sitenin Hikaye Yazarı

  Kayıt:
  24 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  64.815
  Beğeniler:
  84.063
  [​IMG]
  Şeker pancarından kan üretecekler!

  İsveçli bilim adamları, şeker pancarında insan kanındaki proteine benzer özelliklere sahip bir protein bulunduğunu ifade etti. Uzmanlar, bu sayede şeker pancarının proteinini kullanarak yapay kan üretebileceklerini ifade etti

  İsveçli bilim adamları, insan kanında solunum organlarından dokulara oksijen, dokulardan da solunum organlarına karbondioksit ve proton taşıyan protein olan hemoglobinin şeker pancarında bulunan proteinde benzerlik taşıdığını ortaya koydu.

  Uzmanlar, yapılan araştırmalar kapsamında kan kaybı yaşayan ve acil durumlarda hayati önem taşıyan kan nakli, kanser ve kan hastalıkları gibi hastalıklarda bu tedavi yöntemini kullanmak istediklerini ifade etti. Ancak uzmanlar proteinin yeniden kullanılarak insan dokusu tarafından kabul edilip edilmeyeceğini araştırmaya devam ettiklerini ekledi. Araştırmaların üç yılı bulacağını ifade eden bilim adamları, bu çalışmanın oldukça heyecan verici olduğunu fakat araştırmaların uzun süreceğini kaydetti.

  Araştırmayı yöneten Nelida Leiva, şeker pancarında bulunan hemoglobinle insan kanında bulunan türün yüzde 50-60 orada benzerlik gösterdiğini ifade ederek "Araştırmalarda iki olasılık üzerinde duruluyor. Birincisi şeker pancarındaki hemoglobinin insan kanına uygun hale getirilmesi. İkincisi ise bitkileri kullanarak insan hemoglobini üretmek" dedi.

  İHA