Sağlıklı temizlik

yasemen

Yeni Üye
Tepki
1
Herkese merhaba. Bir bayan olarak hepimizin günümüzde yaptığı temizlikte, kimyasallar nedeniyle sağlığımıza ve doğaya verdiğimiz zararları biliyormuyuz?
Bu yazıyı okuduktan sonra sizlerden ricam netten deterjanların zararlarını araştırmanız ve bu konuyla ilgili düşüncelerinizi merak ediyorum. Paylaşırsanız memnun olurum.

füreyya

Daimi Üye
Tepki
2.323
deterjanlar doğaya zarar mı veriyormuş canım

komple zararız doğaya zaten :)

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Sirke limon karbonat üçlüsü ne saglıga ne de doğaya zarar verir.
Temizlikte genel olarak bu ucunu kullanıyorum. Hıc deterjan kullanmıyorum dıyemem ama mesela halıları sirke ile siliyorum, armatürleri limonlar ovuyorum, kirecinden rahatsız oldugum yerlerde karbonat bekletiyorum.

flamingo

Daimi Üye
Tepki
6.630
biliyordum,öyle bakarsan diş macunuda deterjan tamamen kimyasal nasıl köpürdüğünü zannediyordun

OP
Y

yasemen

Yeni Üye
Tepki
1
canım merhaba. aranıza yeni katıldım. dediklerin doğru fakat eğer bir alternatif varsa tercih ederiz değilmi? göz göre göre ne kendimizi nede evlatlarımızı zehirleriz. ben şuanda bitkisel içerikli ürünler kullanıyorum. isteyenide bilgilendirmek isterim. sevgiler

OP
Y

yasemen

Yeni Üye
Tepki
1
mecbur olduğumuzu sanıyorduk. ama bilmem duydunuzmu bitkisel içerikli temizlik ve kozmetik ürünleri şu anda türkiyede üretiliyor. refik saydamdan tutun aklınıza gelebilecek her türlü sertifikaları var. ben çok araştırdım ve memnunum. 2 yıldan beride avrupaya satılıyor

OP
Y

yasemen

Yeni Üye
Tepki
1
evet insan olarak bizlerden başka zarar veren yok katılıyorum. ama çevremizdekileri bilinçlendirip en aza indirgemek için mücadele etmek gerek. yoksa gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakacağız düşünün. bizden hesap soracaklar. gözbebeklerimiz dediğimiz çocuklarımızıda ne yazıkki farkında olmadan zehirlemeye gelince kabul edemeyiz değilmi? hep beraber mücadele edelim diyorum. saygılar

Admin

Admin
Admin
Tepki
2.444
canım merhaba. aranıza yeni katıldım. dediklerin doğru fakat eğer bir alternatif varsa tercih ederiz değilmi? göz göre göre ne kendimizi nede evlatlarımızı zehirleriz. ben şuanda bitkisel içerikli ürünler kullanıyorum. isteyenide bilgilendirmek isterim. sevgiler

Merhaba,
Öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Umuyorum amacınız paylaşımdır. Açıkçası konu reklama gidecek gibi görünüyor ama bakalım. Sitemizde reklam yapmanın yasak olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Ayrıca iletişim bölümünden mail gönderiyorsunuz konu başlığı ile ilgili. Fakat bu konu dışında açmış olduğunuz başka bir konu göremedim. Bu konunun başlığı da gayet normal. Son olarak mailinize dönüş yaptım, fakat sanıyorum gönderdiğiniz mail adresi yanlış. O mail adresine mail gönderilemiyor.

İyi paylaşımlar.

OP
Y

yasemen

Yeni Üye
Tepki
1
aslında mailim doğru ama anlamadım niye öyle oldu. peki yazımı düzenleme konusunda na yazdınız bilgilenmek isterim. teşekkürler

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
ben içinde kimyasal bulunmayan hiçbir bitkisel ürün olduğuna inanmıyorum
evet kimyasallar zararlı arapsabunu ,limon ,karbonat ,sirke benzeri gerçekten kimyasal olmayan ürünler kullanılabilir

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Valla çamaşır bulaşık vs de bırsey yapamam. Sonuçta alıp dereye götürmemem çamaşırları kille yıkayayım diye. Ama söyle ki makinalarda mutlaka ilave durulama programını kullanırım.
Sonuçta bir kanser gecmısım var ve elimden geldiğince tekrar o günleri yaşamamak adına çabalıyorum. Ama alternatıf de bir yere kadar. Hele hele bitkisel doğal vb başlığı altında satılan ürünlere çok da itimat edip kullanmıyorum. Sonuçta ınsan saglıgını o kadar düşünüyor olsalar bu dusunduklerı saglıga(!) psikolojiyi de eklerlerse ve makul satış fiyatı uygularlardı:hihh:

OP
Y

yasemen

Yeni Üye
Tepki
1
Valla çamaşır bulaşık vs de bırsey yapamam. Sonuçta alıp dereye götürmemem çamaşırları kille yıkayayım diye. Ama söyle ki makinalarda mutlaka ilave durulama programını kullanırım.
Sonuçta bir kanser gecmısım var ve elimden geldiğince tekrar o günleri yaşamamak adına çabalıyorum. Ama alternatıf de bir yere kadar. Hele hele bitkisel doğal vb başlığı altında satılan ürünlere çok da itimat edip kullanmıyorum. Sonuçta ınsan saglıgını o kadar düşünüyor olsalar bu dusunduklerı saglıga(!) psikolojiyi de eklerlerse ve makul satış fiyatı uygularlardı:hihh:

meraba canım. öncelikle çok geçmiş olsun. bende itimat etmiyordum ve aylarcada araştırdım. bende ailemin çoğunu neyazıkki bu yüzden kaybettim. bu yüzdende elimden geldiği kadar bu konuda bilinçlendirmek adına herkes duysun bilsin istiyorum. ne yazıkki yaşadığımız her alanda kimyasallara maruz kalıyoruz. yediklerimizden tutun herşey katkılı, fakat elimizden geldiğince dikkatli olmalıyız diye düşünüyorum körüklememek adına. fakat tercih meselesi. ayrıca ürünler dediğiniz gibi pahalı değiller. burda amaç sağlıklı yaşamak hepsi bu canım.

ferah

Daimi Üye
Tepki
9.347
bazen en güvendiğim markalarda bile katkı olduğunu öğrenince şaşırıyorum ,o kadar hayatımıza girmiş ki ....şu günlerde temizlikle meşgulüm ve arap sabunu kullanıyorum fısfıslı şeyler yerine:) inşallah katkısı azdır diyeyim bari:ayk:

OP
Y

yasemen

Yeni Üye
Tepki
1
ben içinde kimyasal bulunmayan hiçbir bitkisel ürün olduğuna inanmıyorum
evet kimyasallar zararlı arapsabunu ,limon ,karbonat ,sirke benzeri gerçekten kimyasal olmayan ürünler kullanılabilir

haklısınız hülya hanım. telvizyonlarda reklamlarda bizlere kimyasal içerikllerini sundular reklamını yaptılar bizde aldık. kokularıyla cazip geldi,temizlik gücüyle kolaylık sağladılar. kimse sağlığımızı düşünmedi. petrol içerikli ürünleri önümüze koydular bizde neden yapıldığını bilmeden kullandık. piyasadaki ürünlerde %15-30 arası kimyasal içerenimi yoksa %5 ten azımı daha zarar verir? elbette 2. şıkkı tercih ederiz değilmi? onun dışında dediklerinizden yani limon vs. kullanırız. isterseniz ritha bitkisini araştırın limondan 200 kat asitli olduğu için temizliyor, diğer adı sabun ağacı. sevgiler

OP
Y

yasemen

Yeni Üye
Tepki
1
bazen en güvendiğim markalarda bile katkı olduğunu öğrenince şaşırıyorum ,o kadar hayatımıza girmiş ki ....şu günlerde temizlikle meşgulüm ve arap sabunu kullanıyorum fısfıslı şeyler yerine:) inşallah katkısı azdır diyeyim bari:ayk:
madem temizlikle meşgulsünüz kolay gelsin bu sıcaklarda.arap sabununu birçok alanda kullanabilirsiniz ama bulşıkta çamaşırda beden temizliğinde bilemicem. sertifikaları olan ürünler bence sağlamdır. en azından dediğiniz gibi katkısı azdır. içerik bçlümünde ne kadar az ürün varsa okadar az kimyasal demekmiş, bir kimya mühendisi söyledi. tekrar kolay gelsin

ferah

Daimi Üye
Tepki
9.347
madem temizlikle meşgulsünüz kolay gelsin bu sıcaklarda.arap sabununu birçok alanda kullanabilirsiniz ama bulşıkta çamaşırda beden temizliğinde bilemicem. sertifikaları olan ürünler bence sağlamdır. en azından dediğiniz gibi katkısı azdır. içerik bçlümünde ne kadar az ürün varsa okadar az kimyasal demekmiş, bir kimya mühendisi söyledi. tekrar kolay gelsin
teşekkür ederim:findikim:zamanla sanırım herşey eskiye dönecek ,anneannem anlatırdı küllü suyla çamaşır yıkadıklarını şaşırırdım küçükken nasıl olur diye,ama en doğalı da buymuş...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar