Sağlıklı Bronzlaşmak İçin

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Yaz gelince tenimizin rengini bronza çevirmek hayaliyle yanıp tutuşuruz. Giyeceğimiz kıyafetleri ve içinde nasıl görüneceğimizi düşünürüz.

attachment.php

Deniz kenarında şezlonga uzanıp, bir sağa, bir sola dönerek güneşlenmek fikri çok güzel ama vücudunuza neler yaptığınızı biliyor musunuz?

Güneş ışınları içinde UVA, UVB ve UVC taşır. Ultraviyole denilen bu ışınlardan en zararlı olanı UVC, atmosfer tarafından tutulduğu için bize ulaşmaz. En uzun dalga boyuna sahip olan UVA ışınları ise, vücuda ciddi şekilde zarar verir.

Bu ışınlar, erken yaşlanmanın yanı sıra cilt kanserine ve güneş lekelerine sebep olurlar. Güneşe en çok maruz kalan bölgelerimiz yüz, kollar ve göğüs bölgesi olduğundan, buralarda çiller, kırışıklar ve lekeler meydana gelir. Ayrıca kılcal damarlarda çatlama, tahriş, kuruluk ve solukluk gibi yan etkileri de vardır.

Yaz gelince giydiğimiz kıyafetlerin daha güzel görünmesi için bronzlaşmak elbette hoşumuza gidiyor ancak dikkat edilmesi gereken ve bizi yanılgıya düşüren şudur: Sağlıklı bronzlaşmak gibi bir kavram yok! Bronzlaşmak demek, derinize hasar vermek demektir.

Özellikle vücudunuzda ben varsa, daha fazla dikkat etmeniz gerekir.Şekil ve renk değiştiren, büyüyüp kabarıklaşan, içinde farklı renkler olan benler, cilt kanserine neden olabilir.

Güneşin hep zararları mı var peki? Hayır, elbette yararları da var! Antibakteriyel bir etkisi var. Hastalıklarla savaşmamızda en büyük yardımcılarımızdan birsidir. Kemiklerimiz için gerekli olan D vitamini, vücudumuzdaki kalsiyum dengesi ve kemik gelişimi için, güneşe ihtiyacımız var. Sedef gibi bazı deri hastalıkları için de faydalı!

Solaryumu güneşe tercih edenlerin ise aklında tutması gereken, her ikisinin de aynı derecede zararlı olduğudur. Deriye temas eden tüm ışınlar, deri kanseri potansiyeline sahiptir.

Alıntıdır!

Ekli dosyalar

• 1E62DF50A0AADE82C15146AF9416C.jpg
    1E62DF50A0AADE82C15146AF9416C.jpg
    9,2 KB · Görüntüleme: 39
OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Rica ederim bidenem. Ben artık bronzlaşmak yerine güneşte kalmayı tercih ediyorum:)

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Sedef hastaligi benim kuzenimde var. Izmire evlendi günes iyi gelir dediler ama pek faydasi olmadi galiba. :dertli:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
İzmir'in güneşi de feci yakar canım.

BU arada bende de kılcal damar çatlaması var. Doktora gidicem bu yüzden. :dertli:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Canım benim bacaklarımda bunların daha da az ve miniklerinden var. Güneş bunları daha da fazlalaştırıyormuş ve ben bunu bu sene öğrendim:(

Her yaz bacaklarımdaki bu minik lekeler kaybolur düşencesi ile bacaklarımı güneşin altına deli gibi sokardım; ama nafile, daha da azıttılar. Ortaokul yıllarımdan bu yana var. Allah'tan çok fazla değiller; ama ben yine de rahatsız oluyorum. Bu yüzden en kısa zamanda doktora gideceğim ve büyük ihtimal lazer tedavisi olacak. :dertli:

G1-B.jpg

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
aaa damar catlaması öyle bişeymi :sok
cok geçmiş olsun bitanem :hhhhhh:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Teşekkür ederim canım. Evet bu şekilde :gitme:

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Benim de bir kac yerimde cat pat var. Demek günes daha cok azdiriyormus. Dikkat etmek lazim o zaman.:dusun:

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
bnm sol bacagımda var buna benzer ama varis mi diyorlar ondan dedi ablam felan aceba benmkidemi böyle ?

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
yok mor gibi bitanem ama cok kücük bişe böle nasıl desem fasulye tanesi gibi düsün

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Anladım canım. İstersen bir ara doktora git canım. Ben Ramazan'dan önce gidicem inşallah:eek:

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
insallah giderim bitanem dökülüyorum bu ara :gitme:
sanada bol şanslar simdiden bitanem :eek:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar